Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Klid a pohoda na miniaturní zahradě

Klid a pohoda na miniaturní zahradě

3. 3. 2016 | Tipy a trendy

Také jste si jako děti stavěli při návštěvě lesa domečky pro malá stvoření? Vytvářet miniaturní přírodní svět dokáže působit relaxačně. A vytvoříte si tak překrásnou ozdobu do domu.

Připravte si základní potřeby

Pro založení miniaturní zahrady můžete zvolit jakýkoli hezký obal. Měl by být samozřejmě z materiálu, který nebude škodit rostlinám. A měl by mít vhodný tvar, aby se vám zahrádka dobře vytvářela, ale i dodatečně upravovala a ošetřovala. Často jsou už hotové minizahrádky prodávány v širokých skleněných nádobách, hezky působí i kovové či keramické květníky. Využít ale můžete nádoby, které jste nepotřebné odložili do sklepa či garáže.

Nádhernou koncepci vytvoříte například ze starého kameninového sádelníku či oprýskaného malovaného hrnce. Je-li nádoba příliš hluboká, vložte zhruba do její poloviny keramickou či plastovou misku používanou pod květináč. Zabráníte tak nechtěnému přemokřování zahrádky. Dno nádoby vysypejte vrstvou drenáže a dosypejte vhodným propustným substrátem. Obvykle se do minizahrádek používají sukulenty a skalničky, ideálně tedy volte zeminu určenou pro ně.

Správný výběr rostlin

Výběru rostlin věnujte dostatek času a tento krok nepodceňujte. Budete pěstovat několik rostlinek v malém prostoru, volte je tedy podle podobných nároků na péči. Rozhodující by měly být nároky na vláhu, teplotu, na typ substrátu a následného hnojení. Důležité je volit i podle nároků na světlo.

Ve větších zahradnických centrech již bývá speciální část věnovaná právě miniaturním zahradám. Zde si můžete vybrat z doporučených rostlin, případně vám s výběrem poradí zaměstnanci zahradnictví. Důležitým kritériem výběru bude umístění nádoby s minizahrádkou a tedy i intenzita slunečního světla.

Hrajte si a relaxujte

Před vysazováním rostlinek je vhodné si ujasnit představu o výsledné koncepci. Při výběru rostlin si již pořiďte dominantní prvek, který budou rostlinky obklopovat, a vytvořte si zahrádku nanečisto. Teprve při spokojenosti z navrhnuté krajinky se pusťte do výsadby. K rostlinkám přisypejte dostatek substrátu a maximálně je ukotvěte. S první zálivkou vyčkejte alespoň 24 hodin, ať si zemina stačí sednout a zahrádka se vám nezbortí.

Následně se můžete pustit do detailního zkrášlování. V zahradnických centrech je bohatá nabídka drobného nábytku i dekoračních prvků. Můžete samozřejmě popustit uzdu své tvůrčí fantazii a dekorace si vytvořit z přírodnin. Na procházky do přírody si nezapomeňte brát textilní tašku či košíček, do které můžete dekorace sbírat. Na cestičky využijete drobné oblázky, hodit se budou i ulity, šišky či mech. Přírodniny důkladně omyjte pod tekoucí vodou, abyste si do zahrádky nepřivedli nechtěný hmyz či škůdce. Můžete je i na hodinu vložit do trouby vyhřáté na teplotu kolem 80 °C.

Popovídejte si o dekoracích a květinách v největší diskuzi na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Dále čtěte

Zahrada jako součást obytného prostoru

Zahrada jako součást obytného prostoru

Zahrada je odjakživa neodmyslitelnou součástí rodinného domu. Se změnou životního stylu se mění i její funkce a účel, zatímco v minulých dobách sloužila spíše jako zdroj vitamínů a surovin pro vaření, dnes ji stále intenzivněji využíváme především k odpočinku. Zahrada se tak stává součástí našeho obytného prostoru, dokresluje ráz domu. A tak vypovídá mnohé i o svém majiteli.

Okouzlující balkony s květinami

Okouzlující balkony s květinami

Léto ještě zdaleka nekončí, a tak se můžeme i nadále kochat pohledem na nádhernou záplavu květin všude v našem okolí, a to i na balkonech a terasách. Vychutnávat si pohled do uklidňující zeleně a vnímat vůni okolo kvetoucích rostlin. Ani obyvatelé měst nemusejí být o nic z toho ochuzeni, pokud si vytvořili svou oázu klidu na vlastním balkoně či terase u domu. Nejdůležitějším předpokladem pro práci s květinami je vaše láska k přírodě a chuť něco pěkného a povznášející ho vytvořit vlastníma rukama. A z vašeho balkonu pak rázem může vzniknout jedinečná a okouzlující minizahrada.

Bylinky na balkoně

Bylinky na balkoně

Dostali jste chuť jíst zdravě a vařit z čerstvých bylinek? Není nic jednoduššího, než si je zasadit do truhlíku na balkon. A my pro vás máme informace nejen o bylinkách, ale i zajímavé tipy na miniskleníček a truhlíky.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Kateřina K., 24. 3. 2016

    Děkuji za moc krásnou inspiraci. Asi si taky něco podobného vytvořím doma. Už jsem koukala i na nové květináče na zahradu. Hodně se mi jich líbí na http://www.harasim.info/1437/plastove-obaly-na-kvetiny/, tak teď šetřím, protože jich chci hned několik :-). Už se těším, až si vše osadím.

  • Od: Kateřina K., 24. 3. 2016

    Děkuji za moc krásnou inspiraci. Asi si taky něco podobného vytvořím doma. Už jsem koukala i na nové květináče na zahradu. Hodně se mi jich líbí na http://www.harasim.info/1437/plastove-obaly-na-kvetiny/, tak teď šetřím, protože jich chci hned několik :-). Už se těším, až si vše osadím.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Citroník

Citroník

Citroník je stálezelená rostlina, která kvete dokonce několikrát ročně. Jeho květy krásně voní.Citrusy jsou rostliny...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 430 aktivních uživatelů 73 127 témat)

Poslední příspěvky

Patricie76
od: Patricie76 | 24. 08. 2016, 14:54

Dobrý den, já si dovolím nesouhlasit co se týká... Číst

gryllus
od: gryllus | 24. 08. 2016, 14:49

Poroučela se nám (po záruce) pračka, oprava vyc... Číst

Smrtka314
od: Smrtka314 | 24. 08. 2016, 14:33

Zdravím, narazila jsem na firmu Samco for tradi... Číst

vrastislaf
od: vrastislaf | 24. 08. 2016, 14:17

Koukám tu na problematiku s trubkami. Dokázal b... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist