Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Klid a pohoda na miniaturní zahradě

Klid a pohoda na miniaturní zahradě

3. 3. 2016 | Tipy a trendy

Také jste si jako děti stavěli při návštěvě lesa domečky pro malá stvoření? Vytvářet miniaturní přírodní svět dokáže působit relaxačně. A vytvoříte si tak překrásnou ozdobu do domu.

Připravte si základní potřeby

Pro založení miniaturní zahrady můžete zvolit jakýkoli hezký obal. Měl by být samozřejmě z materiálu, který nebude škodit rostlinám. A měl by mít vhodný tvar, aby se vám zahrádka dobře vytvářela, ale i dodatečně upravovala a ošetřovala. Často jsou už hotové minizahrádky prodávány v širokých skleněných nádobách, hezky působí i kovové či keramické květníky. Využít ale můžete nádoby, které jste nepotřebné odložili do sklepa či garáže.

Nádhernou koncepci vytvoříte například ze starého kameninového sádelníku či oprýskaného malovaného hrnce. Je-li nádoba příliš hluboká, vložte zhruba do její poloviny keramickou či plastovou misku používanou pod květináč. Zabráníte tak nechtěnému přemokřování zahrádky. Dno nádoby vysypejte vrstvou drenáže a dosypejte vhodným propustným substrátem. Obvykle se do minizahrádek používají sukulenty a skalničky, ideálně tedy volte zeminu určenou pro ně.

Správný výběr rostlin

Výběru rostlin věnujte dostatek času a tento krok nepodceňujte. Budete pěstovat několik rostlinek v malém prostoru, volte je tedy podle podobných nároků na péči. Rozhodující by měly být nároky na vláhu, teplotu, na typ substrátu a následného hnojení. Důležité je volit i podle nároků na světlo.

Ve větších zahradnických centrech již bývá speciální část věnovaná právě miniaturním zahradám. Zde si můžete vybrat z doporučených rostlin, případně vám s výběrem poradí zaměstnanci zahradnictví. Důležitým kritériem výběru bude umístění nádoby s minizahrádkou a tedy i intenzita slunečního světla.

Hrajte si a relaxujte

Před vysazováním rostlinek je vhodné si ujasnit představu o výsledné koncepci. Při výběru rostlin si již pořiďte dominantní prvek, který budou rostlinky obklopovat, a vytvořte si zahrádku nanečisto. Teprve při spokojenosti z navrhnuté krajinky se pusťte do výsadby. K rostlinkám přisypejte dostatek substrátu a maximálně je ukotvěte. S první zálivkou vyčkejte alespoň 24 hodin, ať si zemina stačí sednout a zahrádka se vám nezbortí.

Následně se můžete pustit do detailního zkrášlování. V zahradnických centrech je bohatá nabídka drobného nábytku i dekoračních prvků. Můžete samozřejmě popustit uzdu své tvůrčí fantazii a dekorace si vytvořit z přírodnin. Na procházky do přírody si nezapomeňte brát textilní tašku či košíček, do které můžete dekorace sbírat. Na cestičky využijete drobné oblázky, hodit se budou i ulity, šišky či mech. Přírodniny důkladně omyjte pod tekoucí vodou, abyste si do zahrádky nepřivedli nechtěný hmyz či škůdce. Můžete je i na hodinu vložit do trouby vyhřáté na teplotu kolem 80 °C.

Popovídejte si o dekoracích a květinách v největší diskuzi na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Dále čtěte

Zahrada jako součást obytného prostoru

Zahrada jako součást obytného prostoru

Zahrada je odjakživa neodmyslitelnou součástí rodinného domu. Se změnou životního stylu se mění i její funkce a účel, zatímco v minulých dobách sloužila spíše jako zdroj vitamínů a surovin pro vaření, dnes ji stále intenzivněji využíváme především k odpočinku. Zahrada se tak stává součástí našeho obytného prostoru, dokresluje ráz domu. A tak vypovídá mnohé i o svém majiteli.

Okouzlující balkony s květinami

Okouzlující balkony s květinami

Léto ještě zdaleka nekončí, a tak se můžeme i nadále kochat pohledem na nádhernou záplavu květin všude v našem okolí, a to i na balkonech a terasách. Vychutnávat si pohled do uklidňující zeleně a vnímat vůni okolo kvetoucích rostlin. Ani obyvatelé měst nemusejí být o nic z toho ochuzeni, pokud si vytvořili svou oázu klidu na vlastním balkoně či terase u domu. Nejdůležitějším předpokladem pro práci s květinami je vaše láska k přírodě a chuť něco pěkného a povznášející ho vytvořit vlastníma rukama. A z vašeho balkonu pak rázem může vzniknout jedinečná a okouzlující minizahrada.

Bylinky na balkoně

Bylinky na balkoně

Dostali jste chuť jíst zdravě a vařit z čerstvých bylinek? Není nic jednoduššího, než si je zasadit do truhlíku na balkon. A my pro vás máme informace nejen o bylinkách, ale i zajímavé tipy na miniskleníček a truhlíky.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Kateřina K., 24. 3. 2016

    Děkuji za moc krásnou inspiraci. Asi si taky něco podobného vytvořím doma. Už jsem koukala i na nové květináče na zahradu. Hodně se mi jich líbí na http://www.harasim.info/1437/plastove-obaly-na-kvetiny/, tak teď šetřím, protože jich chci hned několik :-). Už se těším, až si vše osadím.

  • Od: Kateřina K., 24. 3. 2016

    Děkuji za moc krásnou inspiraci. Asi si taky něco podobného vytvořím doma. Už jsem koukala i na nové květináče na zahradu. Hodně se mi jich líbí na http://www.harasim.info/1437/plastove-obaly-na-kvetiny/, tak teď šetřím, protože jich chci hned několik :-). Už se těším, až si vše osadím.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Montbrécie

Montbrécie

Jednoletá rostlina vyrůstající z cibulovité hlízy. Úzké mečovité listy, barevné květy uspořádané v hroznech. Druh určuje...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 400 aktivních uživatelů 73 110 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 07. 2016, 21:57

Pastelko, ta krásná blondýnka v pozadí novomanž... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 28. 07. 2016, 19:37

šikulka malá Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 28. 07. 2016, 19:33

jééé Felerko ty jsi ty fotky stihla?....tak odp... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 28. 07. 2016, 19:28

Dobrý večer, selčičky. Jsem pořád na SK. Cestuj... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist