Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Kávovary, čajovary, espressa

Kávovar nebo čajovar jako vánoční dárek - co musíte vědět

17. 12. 2014 | Tipy a trendy | Zuzana Bohdalová

Káva je drogou pro příjemné odpoledne. Odpolední kávička se slaďounkým dezertem je pro plno z nás důležitou součástí dne. Dokáže nakopnout do zbytku odpoledne i na večer a zároveň nám poskytne malý prostor pro tolik potřebnou pauzu za polovinou dne. Ve Švédsku mají dokonce pro přestávku na kávu a sladký dezert speciální slovo „fika“. Který Švéd nemá za den aspoň jednu „fika“, nestará se o sebe adekvátně a odbývá se. Řekněme, že jde o kratší severskou verzi italské siesty. A ti, kdo neholdují kávě, jistě si dají k sladké svačince alespoň lahodný čaj, vyrobený třeba právě v posledním modelu čajovaru.

Výběr správného pomocníka

K tomu, abychom si pravidelně mohli dát svoji oblíbenou odpolední kávu, ovšem potřebujeme i správné propriety. Jak vybrat ideální kávovar a jaký je rozdíl mezi kávovarem, čajovarem a espressovačem? Principiálně se kávovary liší podle míry automatiky, kterou jsou schopni uživateli nabídnout. Automatické kávovary a espressovače jsou praktické z toho důvodu, že se nemusíte zabývat jejich čištěním. Většinou mají samočisticí funkci. Ušetříte si tak mnoho času a starostí. Plně automatické kávovary a espressovače jsou ovšem samozřejmě mnohem finančně náročnější. Jedná se o rozdíl v řádech tisíci korun.

Výlet do Itálie s espressovačem

Espressovač funguje na principu velkého tlaku vodní páry, s jejíž pomocí docílí silné a vysoce aromatické kávy. Udělá vám opravdu klasické italské malé espresso s pěnou, nebo picollo. Tyto přístroje jsou vhodné pro labužníky v oblasti kávy. Pokud jste celý život zvyklí pít kávu po hrncích, nikoli v malých šálcích, asi si na takovou kávu budete chvíli zvykat. Jde o kvalitní a velice silnou kávu, pokud použijete kvalitní zrna. Náplně do espressovačů můžou být dvojí. Buďto klasická namletá kávová zrna nebo tzv. kávové kapsle. Espressovače na kávové kapsle bývají levnější, ovšem jste omezeni pouze na ty druhy káv, jež jsou prodávaný v dávkách, tedy kapslích. Na Českém trhu je stále větší výběr volně prodejných káv, nikoliv káv v kapslích. Dalším druhem espressovače je plně manuální kávovar zvaný moka. Jde o klasický typ vaření kávy. Moka kávovar se skládá z tří dílů. Do spodního nalejete vodu, umístíte do ní sítko, kde bude namletá zrnková káva a zašroubujete vrchní třetí částí. Celý kávovar dáte vařit na plotnu. Do pěti minut začne voda vařit a varem voda projde přes sítko naplněné mletou kávou. Tím jak voda projde, se uvaří káva a přejde do vrchní, třetí části kávovaru. Finální káva chutná podobně silně a aromaticky jako tradiční turecká káva, ovšem pomocí kávovaru použitá mletá zrna zůstanou v přístroji. Jde o finančně méně náročný způsob přípravy kávy. Systém je plně manuální. Nevýhodou je čištění, které se musí provést po každém vaření ručně. Na trhu jsou k dostání mnohé velikosti moka kávovarů. Velikost se stupňuje od počtu šálků, které chcete uvařit (většinou od jednoho do šesti šálků).

Překapávače aneb káva v kanceláři

V překapávači jsou mletá kávová zrna postupně zalévaná vodou a následně pak káva překape, přeleje se do konvice. Síla aroma kávy je slabší. Jde o kávu, která se pije už ve větším množství, tzv. kancelářské popíjení kávy, kdy pijete celé hrnky.

Kombinace espressovačů a překapávačů

Jestliže aspirujete na pozici budoucího kávového profesionála, možná budete uvažovat o pořízení si přístrojů, které kombinují funkci espressovače a překapávače a mají také funkce podporující výrobu různých jiných druhů káv, jakým jsou cappuccina, latté, moccaccina a další. Většinou se jedná o nejnáročnější kategorii vaření kávy, ať už jde o finanční stránku věci, náročnost na údržbu nebo rozměrovou náročnost přístroje samotného.

Čajovary

Čajovar je přístroj, který vám pomůže uvařit vodu na váš oblíbený čaj a po jeho zalití jej udrží teplý do doby, než jej vypijete. Používá se pro přípravu sypaného čaje. V konvici jsou umístěna i sítka pro oddělení čajových lístků.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: cuisinartkeurig.com, coffeemakersportal.com, houzz.com, telovation.com, gokitchenideas.com, stroovi.com, kenwoodworld.com, gopixpic.com, designythings.com, gearpatrol.com, bedbathandbeyond.com, aromocoffee.co.uk

Dále čtěte

Tajemství dobré kávy

Tajemství dobré kávy

Káva je naším průvodcem každé ráno, dodává energii a stejně tak je dobrým společníkem při relaxaci a ve chvílích uvolnění. Jaký je její původ, jak kávu vybírat a jak ji připravit?

Čaj, čajování a čajové servisy

Čaj, čajování a čajové servisy

Holdujete čajovnám? A chtěli byste si udělat podobnou atmosféru doma? Atmosféru jistě navodíte lehce, ale co je potřeba k přípravě opravdu kvalitního čaje?

Prosím čaj, ale rychle!

Prosím čaj, ale rychle!

Rychlovarná konvice – v mnoha domácnostech neodmyslitelný pomocník u snídaně a vlastně během celého dne. Podle průzkumů se ale skoro 20% domácností obejde bez ní. Je tedy skutečně nenahraditelná? A pokud ne, proč?

Příprava kávy - dáte si turka nebo instantní?

Příprava kávy - dáte si turka nebo instantní?

Káva – lahodný nápoj, který nás probouzí, dodává energii, nad kterým debatujeme, se kterým relaxujeme. Mnoho z nás si bez její chuti nedokáže představit ani jediný den a právě proto stále více domácností vybavuje své kuchyně moderními kávovary.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: mokakava.cz, 6. 12. 2015

    Picolo neexistuje! http://www.piccoloneexistuje.cz/ :) Údržba moka konvičky je velmi jednoduchá, pokud ji používáte každý den. Po použití vypláchnete vodou horní část kam se vyextrahovala káva, a koláč z použité kávy vyklepnete těsně před přípravou kávy nové. Před plněním vodou opláchnete spodní nádobku a sítko. Určitě bych neřekl že káva má blízko k českému turkovi, spíše espressu.

  • Od: specshop, 10. 12. 2015

    Kávovar jedině JURA. Možná ještě NIVONA. Zbytek špatný! porovnání vlastností tady http://www.shop-jura.cz/clanky-a-testy/srovnani-kavovaru-jura-impressa

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

pafas
od: pafas | 26. 09. 2016, 15:07

Ano, i nad touto variantou jsem uvažoval. Vzhle... Číst

ihik
od: ihik | 26. 09. 2016, 12:41

No a co to vyřešit tak, že mezi brankou a posuv... Číst

Sena
od: Sena | 26. 09. 2016, 11:15

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 10:27

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist