Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Jak si správně vybrat pračku

Jak si správně vybrat pračku

27. 3. 2013 | Tipy a trendy

Často se nám přihodí, že nejsme spokojeni s kvalitou praní naší pračky a máme dojem, že právě vyprané prádlo by mělo vypadat jinak. Za výsledek praní však vždy nemusí být odpovědná pouze pračka, ale hlavně jsme tím vinni my, jestliže jsme špatně nastavili prací cyklus anebo prádlo nesprávně roztřídili. Vliv na praní má ve značné míře také kvalita a množství použitého pracího prášku.

Pokud je však zřejmé, že neděláme chybu ani v jedné z těchto záležitostí a vyprané prádlo stále nevypadá podle našich představ, patrně to potvrdí naši verzi o nutnosti výměně pračky. Jakmile se tedy začněme probírat množstvím výrobků, kterými je náš současný trh zaplaven, narazíme na otázku, jakou pračku tedy vlastně chceme. 

První požadavek bude jistě úspora, a to úspora elektrické energie i úspora vody při samotném praní. Praxe potvrdila, že vysoké teploty nezajistí lepší výsledek praní. Vzpomeňte si na Popelku, jak své prádlo máchala v ledovém potoce v zimě a přesto její šaty byly okouzlující a nakonec se velmi dobře provdala! Ani my, díky vyvinutým pracím prostředkům nemusíme spoléhat na vysoký stupeň teploty vody v pračce. Nižší teploty jednak pomohou ušetřit energii a navíc zachovají barevnost vašeho prádla. Vyvařování prádla je nutné pouze v případě potřeby jeho dezinfikování. Běžně se však pere při teplotě okolo 40°C, ručníky a osušky při  60°C, případně i povlečení, jehož materiál tuto teplotu snáší. 

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Výběr pračky může být ovlivněn také velikostí prostoru, který na její umístění máte k dispozici. Existují dokonce pračky, které lze umístit nahoru nad klozetovou mísu do koupelny, a to vše proto, aby v malých koupelnách zabíraly co nejméně místa.  V naší obchodní síti se však s těmito typy nesetkáte.

Modernější typy praček jsou vybaveny displejem pro volbu pracích programů, a také mají perforovaný buben s velkým množstvím oblých malých otvorů. K těmto typům patří například pračka samsung WF1124XAC. Speciálním systémem Protex Plus je vybaven typ pračky  AEG L98699FL. Nové úzké pračky se šestým smyslem, který dokážou dokonale chránit barvy našeho prádla, nabízí whirlpool typ AWSE 7120, AWSE 7100 nebo QWS 63213, které jsou navíc i cenově dostupné. Takzvaný šestý smysl těchto praček dokáže rozpoznat množství prádla pomocí speciálních senzorů a díky jim nastaví program zcela automaticky. Tato technologie může ušetřit až 50%vody, času a hlavně energie. 

Přiznejme si, kdo z nás dokáže přesně odhadnout množství prádla, které jsme do pračky uložili. Někdy si nejsme jisti, jestli jsme tam nedali prádla moc, jindy až příliš. Někdy to poznáme až na závěr programu, kdy pračka začne ždímat a její hlasité poskakování, to už známe všichni. Objem bubnu své pračky nejspíš známe, ale odhadnout kolik kilo má objem prádla uvnitř, to už je problém. Ale i na to se dá vyzrát. Jednoduchou pomůckou je následující rada.  Mezi bubnem a prádlem by měla být  mezera na šířku dlaně na výšku. Takováto vzdálenost zajistí dokonalé rozpuštění pracího prášku a správné rozložení prádla během praní.A na závěr jen poznámka – nebojte se odstřeďovat na větší počet otáček. Moderní pračky prádlo tolik neničí ani při vyšších otáčkách. Zkuste až 1800 otáček a uvidíte, že si tím práci usnadníte i urychlíte.


A nezapomeňte nahlédnout do naší fotogalerie, která vám dá několik skvělých tipů na umístění pračky v bytě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  2.bp.blogspot.com, i00.i.aliimg.com, 3.bp.blogspot.com, lg.com, appliance-reviews.co.uk, takeabreak.com.au, cdn.freshome.com, edilportale.com, interiorholic.com

Dále čtěte

Moderní vytápění pomocí konvektorů

Moderní vytápění pomocí konvektorů

Estetika hraje roli i u tak funkčního prvku interiéru, jako je topné těleso. V moderním interiéru už nemají místo klasické radiátory a bývají nahrazovány konvektory, které mimo estetického hlediska mají řadu dalších výhod. Mimo ohřevu dokáží fungovat i jako chlazení.

Ekologická domácnost

Ekologická domácnost

Jak lze docílit toho, abychom mohli označit naši domácnost jako ekologickou? Svou roli určitě hraje výběr energeticky šetrných výrobků. Existují však i další způsoby jak šetřit životní prostředí a vytvořit si „zelené bydlení“. Představujeme vám několik variant, jak svůj způsob bydlení přizpůsobit ekologickému trendu.

Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

„Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Japonské přísloví, na kterém rozhodně něco je. Jsou oblasti, ve kterých se vyplatí připlatit si zpočátku za kvalitu a vlastnosti kupované věci, než pak tzv. zplakat nad výdělkem.

Myčka nádobí – nedocenitelný pomocník pro každou domácnost

Myčka nádobí – nedocenitelný pomocník pro každou domácnost

Myčka je dnes pro řadu lidí nedílnou součástí života, přesto s jejím pořízením stále ještě mnozí váhají. Důvody mohou být různé - ceny myček a náklady na provoz, prostorová náročnost, nedostatečná kapacita myčky či strach z nedokonale umytého nádobí. Tyto obavy jsou ale naprosto zbytečné.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: alena, 21. 3. 2016

    Pro výběr spotřebičů doporučuji tyto stránky: http://www.hyperzbozi.cz/bile-zbozi

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Aloe vera

Aloe vera

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy....

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist