Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Jak se vyvarovat otisků prstů na nábytku?

Jak se vyvarovat otisků prstů na nábytku?

25. 1. 2016 | Tipy a trendy

Otisky prstů na nábytku trápí každou hospodyňku hodnou toho titulu. K vzteku je, když šmouhy objevíte na místě, který jste právě pečlivě vyleštila. Cestou není nekonečné cídění, ale kvalitní povrchy opatřené úpravou proti zanechání otiskům. Jaké to jsou?

Akryláty chrání matové povrchy

Matové povrchy patří v současnosti k nejvyhledávanější, ale s otisky prstů je doslova přitahují. Maty dovedou působivým způsobem zjemnit odstíny barev a navíc eliminují odlesky světla, díky čemuž vypadají vždy stejně a nepromítají se na ně odrazy světel nebo předmětů. Kromě toho, že působí příjemně na pohled, jsou velice hebké i na dotek.

„Pokud zvolíte nábytková dvířka s tím správným povrchem, tak se naštěstí nemusíte vůbec bát matných dekorů dotknout. Na moderních matných akrylátových materiálech jako například T.acrylic mat totiž žádné otisky po suchých a dokonce ani mokrých rukách nezůstávají,“ vysvětluje pan Martin Dusík z firmy zabývající se výrobou nábytkových dvířek Trachea.

Akryláty se navíc vyznačují zdravotní nezávadností i vysokou odolností vůči vlhkosti i vysokým teplotám, takže jsou přímo předurčeny například pro použití v kuchyních či koupelnách.

Dokonalý lesk bez vad

Díky moderním postupům se nemusíme obávat nadměrného usazování prachu na lakovaném povrchu. Když je lakovaný nábytek během finálního výroby zbaven elektrostatického náboje, stává se pro prach nezajímavým. Antistatické vlastnosti tak pomáhají nejen snížit usazování prachu, ale také brání otiskům prstů. Při nákupu nového nábytku se rozhodně nezapomeňte zeptat na tuto funkční stránku.

Další možností úpravy lakovaného povrchu je opatření metalickým lakem. „Ten je na povrchu nábytku praktický v tom, že na vysokém lesku nejsou patrná místa dotyku a nenajdete na něm otisky. Nemusíte se ani omezovat pouze na základní barvy, ale můžete si vybrat z celé řady odstínů. Zvolit tedy můžete takovou barvu, která nejlépe doplní celkový vzhled vašeho interiéru,“ říká Ing. Ivana Pehalová, obchodní ředitelka nábytkářské společnosti Nadop.

Nebojte se pískovaného skla

Skleněné dveře jsou jedinečným designovým doplňkem. Nejenže skvěle vypadají, zlepšují prosvětlení interiéru a tím ho zvětšují nebo pomáhají přivést světlo tam, kde není okno. Průhledné dveře ale nejsou vždy vhodné. Jako vhodnou variantou proti čirému sklu je pískované sklo. To má ale pověst materiálu s velmi špatnou údržbou.

Díky nano technologii se jejich použití už nemusíme bát. „U pískovaného skla, které vzniká tak, že se klasické čiré sklo vystaví proudu speciálního jemného písku s příměsí velmi malých hliníkových částic, které v něm vytváří nepatrné prohlubně, je velice důležitá finální povrchová úprava nano lakem. Ten na pískovaném dekoru vytvoří dokonale hladký povrch, takže sklo chrání před usazování nečistot a také eliminuje ulpívaní otisků prstů,“ říká pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Čisté dveře – čistý domov

Při výběru dveří by vás určitě mělo zajímat, jestli je jejich povrchový materiál připraven s vámi žít v domácnosti a odolávat každodennímu fungování, aniž by jej neustále ohrožovaly nevzhledné šmouhy a otisky. Například povrch s technologií SOLO 3D velmi věrně imituje trojrozměrnou strukturu dřeva i se všemi působivými nerovnostmi. Jeho největšími přednostmi jsou ale vysoká odolnost a snadná údržba díky dokonale hladkému povrchu.

Jestliže máte doma například kutila, který stále chodí s rukama špinavýma od kolomazi, zajímejte se, jestli se povrch dveří nepoškodí při použití agresivních čisticích prostředků, jako je technický líh, savo nebo aceton.

Materiály byly připraveny ve spolupráci se společností Dřevojas, J.A.P., M&T, NADOP, SOLODOOR a Trachea

Dále čtěte

Čistící prostředky domácí  výroby - jak na to

Čistící prostředky domácí výroby - jak na to

Mnohé z toho, co máme běžně v kuchyňské spíži , se při bližším pohledu velmi dobře hodí také na mytí kuchyně. Na předním místě seznamu stojí samozřejmě ocet, vydatnými pomocníky však mohou být i sůl nebo citronová šťáva. K tomuto poznatku však dospěl i trh a nabízí různé prostředky na bázi těchto základních surovin.

Proč musíte mít bílou kuchyni

Proč musíte mít bílou kuchyni

Ohledně názoru na bílou kuchyni existují dva tábory: jedni tvrdí, že bílá je nudná, druzí jsou přesvědčeni, že barva zasněžených plání skýtá neomezené možnosti. Ať je pravda jakákoliv, bílé kuchyně jsou na vzestupu a při zařizování se k bílé přiklání stále více lidí. Bílá je jasná. Bílá je čistá. Bílá je nadčasová.

Nábytek z ohýbaného dřeva je a bude moderní

Nábytek z ohýbaného dřeva je a bude moderní

Židle a křesla z ohýbaného dřeva, která jsou dodnes známá jako tonetky, předvádí svou majestátnost v domácnostech už více jak 150 let. Svou nadčasovostí jsou však stále aktuální a hodí se snad do každého interiéru.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 28. 09. 2016, 08:46

Také přeju dobré ráno. V plánu máme s domácím s... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:25

To jsou ty Trix Zero na stránkách JAP. Jsou bez... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na zkušenosti ... Číst

Beky
od: Beky | 28. 09. 2016, 07:55

Přeju krásný volný den...dnes máme svátek tak s... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist