Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Jak pečovat o outdoor textil

Jak pečovat o outdoor textil

22. 1. 2016 | Tipy a trendy

Oblečení pro venkovní sporty a volnočasové aktivity je vyvinuto k zvládání zátěžových podmínek. Aby své schopnosti dokázalo plnit dlouhou dobu, musíme jeho funkčnost dostatečně chránit.

Není prádlo jako prádlo

Čistě bavlněné prádlo svádí svou savostí i cenovou dostupností k výhradnímu používání při venkovních aktivitách. Materiál ale nedokáže pracovat s venkovním prostředím, teplotními a povětrnostními změnami. A propocený textil se tak rychle stává nepříjemně chladivým a zdraví ohrožujícím. Pokud rádi trávíte čas venkovními sporty či turistickými výlety, hodí se investovat do funkčního prádla.

Membránové bundy, softshell či windstop jsou materiály pro užití v terénu uzpůsobené. Použitá membrána dokáže odvést tělesnou vlhkost ven a zároveň vás ochrání před větrem, deštěm či sněhem. Při outdoorových aktivitách je důležité myslet na funkčnost všech použitých vrstev. Nezanedbejte proto ani kvalitní termoprádlo, které komfort podpoří.

Čistíme funkční prádlo

Je očekávatelné, že po návratu z aktivně stráveného dne v přírodě bude oblečení znatelně znečištěné. Špína a nečistoty funkční vlastnosti membrány snižují, jelikož ucpávají její póry. Aby vám prádlo sloužilo dostatečně dlouho, je třeba jej správným způsobem čistit a ošetřovat.

V prvé řadě vždy dodržujte instrukce uvedené výrobcem funkčního prádla. V různých typech oblečení mohou být speciální příměsi, které schopnosti oblečení podporují, a nesprávným zacházením můžete textilii nenávratně zničit. Outdoorové oblečení není levnou záležitostí. Aby vás dokázalo dlouho uspokojovat, pořiďte si kvalitní čisticí prostředek určený pro daný typ materiálu.

Zásady, které funkčnost prodlouží

  • Vyvarujte se mechanickému poškození oblečení. Při třídění prádla nezapomeňte zkontrolovat kapsy a zapněte mechanické i suché zipy.
  • Funkční prádlo perte při teplotě maximálně 40 °C. Použijte speciální program na outdoorové oblečení, případně na jemné prádlo.
  • Stejně tak zvolte speciální prací prostředek, a to v menším množství. Pokud je prádlo silně znečištěné, před praním v pračce pevné nečistoty odstraňte kartáčem a špínu odmočte, abyste si skvrny do oblečení zbytečně nezaprali. Vždy platí, že první pomocí na skvrny je čistá vlažná voda, teprve pak přichází na řadu speciální pomocníci.
  • V žádném případě nepoužívejte bělicí přísady, změkčovače a aviváže, které nenávratně poničí membránu.
  • Z vypraného prádla je třeba vypláchnout veškeré zbytky pracího prostředku, proto oblečení dobře vymáchejte.
  • Vyprané prádlo musí dostatečně vyschnout a vyvětrat. Vyvarujte se však ždímání, a to i ručnímu. Funkční prádlo nesušte v sušičce a nežehlete. Ideální je sušit outdoorové oblečení při pokojové teplotě zavěšené na ramínku či položené v celé ploše přes sušák. V zimních měsících se nenechte zlákat slunným počasím a funkční prádlo venku raději nesušte, mráz by mohl textilii polámat.
  • Samostatným tématem je pak impregnace. Nově zakoupené oblečení není třeba impregnačními prostředky ošetřovat. Avšak po třech až čtyřech vyprání používaného oblečení je dobré impregnační schopnost povrchu výstroje obnovit. Prádlo musí být před aplikací impregnace čisté a dříve, než jej budete znovu vystavovat venkovním podmínkám, musí impregnace zaschnout.

Aby molům zašla chuť

Stejně jako praní i uskladnění funkčního oblečení si zaslouží dostatečnou pozornost. Veškerá pravidla pro skladování šatů platí v ještě větší intenzitě, avšak nastává zde dilematická situace. Abychom prádlo uchránili před útokem lačných molů, není vhodné ukládat do skříně použité kousky. Stejně tak při vybalování zavazadel po návratu z hor, z turistických výletů či od vody je vhodné vyprat veškerý obsah, tedy i nepoužívané prádlo.

Na druhou stranu častým praním se textilie opotřebují a jejich funkčnost se snižuje. Vhodným řešením je proto prádlo před balením do zavazadel roztřídit a nepoužívané uzavřít do pytle či igelitové tašky. Tak se vyvaruje kontaktu s nošeným oblečením a ve skříni pak nebude lákat šatní hmyz nachytanými kousky kůže a vůně potu. Krátce nošené neznečištěné kousky výstroje postačí vyprat ve vlažné vodě bez čisticích prostředků.

Svou převahu v boji s neutuchajícími chutěmi šatních molů zvýšíte, když do skříní umístíte aromatické odpuzovače. Skvěle poslouží prodyšné sáčky se sušenou levandulí či hřebíčkem. Zejména pro sezonní oblečení se hodí vakuové pytle a pytle na zavěšení.

Pozor na lámavost vlákna

S uložením většiny outdoorové výstroje není třeba si příliš lámat hlavu. Termoprádlo, softshell, fleece či windstop oblečení můžete složit do určeného šuplíku či police. Zimní bundy, lyžařské kalhoty a spacáky jsou však zpravidla plněny dutým vláknem a u něj je potřeba speciální péče. Výčet dutým vláknem plněné výstroje zahrnuje zejména sezonní kousky výbavy. Tedy oblečení, které minimálně půl roku zůstává ve skříni.

Aby se vlákno nepolámalo a výstroj dokázala plnit svou funkci i další sezony, mělo by být oblečení i spacáky vyvěšené. Vakuové pytle tedy nejsou v tomto případě ideálním řešením. Raději věnujte outdoorové výstroji s výplní část skříně. Nebo si v komoře či garáži namontujte garnýž, kam spacáky a zimní oblečení pověsíte.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Před vstupem očistěte obuv

Před vstupem očistěte obuv

Prostoru u vchodových dveří si všímáme zejména s příchodem podzimních plískanic. Představa čerstvě vytřené podlahy předsíně poseté mokrými a blátivými stopami je děsivá. Podle čeho ale vybrat opravdu funkční rohož?

Jak přelstít nevítaný hmyz ve skříních či spíži?

Jak přelstít nevítaný hmyz ve skříních či spíži?

Chlad zalézá pod nehty a do teplého domova nezahání jen nás, ale i drobnou lezoucí či poletující havěť. Se zahájením topné sezony jsou nemilá setkání s hmyzími koloniemi v domácnostech vždy aktuálním tématem. Tak s jakou strategií na ně zaútočit?

Ukliďte špinavé prádlo z dohledu

Ukliďte špinavé prádlo z dohledu

Toužíte-li po rychle uklizeném domově, bez koše na špinavé prádlo se neobejdete. Přestože se nepyšní právě estetickou náplní, dokáže být zajímavým a vkusným doplňkem.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 08:54

Hezké ráno přeju, u nás dnes opět slunečno a do... Číst

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 08:46

Přeju dobrý den, u nás pod mrakem. Za chvilku j... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 29. 09. 2016, 08:01

Tak jsem si vás konečně dočetla, fotky krásný, ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist