Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Jak bude zítra aneb Domácí meteorologické stanice

Jak bude zítra aneb Domácí meteorologické stanice

5. 1. 2016 | Tipy a trendy

Někdy máte při pohledu z okna pocit, že si s námi počasí rozehrálo prapodivnou hru. Jak je a jak bude? Tato otázka vás nebude tížit, pořídíte-li si domácí meteorologickou stanici.

Měření tlaku je nezbytné

V nabídce domácích meteostanic najdete nepřeberné množství variant různého designového zpracovaní, s rozličnými funkcemi a samozřejmě i v rozmanité cenové relaci. Orientovat se v nabídce není jednoduché. Stejně jako u jiných elektronických pomocníků je však důležité si hned na začátku ujasnit, k jakým účelům stanici využijete a co od ní očekáváte. Základní typy meteorologických stanic měří pouze teplotu a vlhkost vzduchu. Zobrazované ikony jsou pak pouze orientační, jelikož vychází z určitých meteorologických paradigmat. Pro vlastní sledování vývoje počasí jsou tyto veličiny nedostatečné, mnohem podstatnější údaje získáme ze sledování atmosférického tlaku.

Zvýšený tlak vzduchu předpovídá slunečné počasí, snížený naopak oblačno či srážky. Pro sledování počasí není důležitá hodnota absolutní, ale vývoj tlaku a rychlost této změny. Kvalitní výsledky získáte, pokud má vystavěné tlakoměrné čidlo a nevypočítává hodnotu pouze z informací o teplotě a vlhkosti vzduchu. Pro sledování vývoje atmosférického tlaku je vhodný bargraf, tedy graf zaznamenávající vývoj barometrického tlaku. Různé stanice dokážou tlak měřit v intervalech 12, 24, 48, ale i 72 hodin. Pro vykreslení reálné meteorologické situace je potřeba znát relativní tlak vzduchu, který se vztahuje na lokální nadmořskou výšku. Proto oceníte možnost aktuální výšku do meteostanice zadat.

Přestože teplota a vlhkost vzduchu jsou základními údaji, které dokážou změřit i ty nejobyčejnější meteostanice, není na škodu věnovat pozornost i těmto údajům. U měření teploty je vhodné mít rezervu. V našich končinách není pravidlem, aby teplota klesla pod –20 °C, přesto jsme se i s takovými mrazy už nejednou setkali. Dále si všímejte, zda meteostanice měří pouze vnitřní vlhkost vzduchu, vnější vlhkost, anebo dokáže zaznamenat obě hodnoty. Hodí se investovat do meteostanice s větším počtem čidel, díky kterým získáte reálnější obraz aktuální meteorologické situace. Ne každý výrobce nabízí možnost dokoupit si ke stanici čidla později, proto i tuto variantu zohledňujte už při výběru stanice.

Vybírejte z přidaných funkcí

Doplňkové funkce elektronických pomocníků bývají nosným nástrojem ke zlákání zákazníka. Buďte proto obezřetní a přemýšlejte, které funkce skutečně využijete. Máte-li zahradu se zeleninovými záhony, věnujete-li se outdoorovým sportům nebo veškerý volný čas věnujete na pouštění modelů letadel, vyberte přidané funkce s ohledem právě na tyto aktivity. Reálné údaje z meteorologické stanice mohou posloužit i lidem se zdravotními potížemi, jako jsou onemocnění kardiovaskulárního systému či kloubní traumata.

Kromě základních meteorologických hodnot dokážou stanice sledovat úhrn dešťových srážek, směr a rychlost větru či intenzitu UV záření. Cenu stanice pak navyšují prvky, jako je paměť či alarmy ohlašující překročení některých hodnot. Na druhou stranu zbytným prvkem, který se ale hodí, je takzvaný windchill, tedy ukazatel pocitové teploty. Jistě jste už zažili situaci, kdy je vám při 15 °C teplo, protože je bezvětří. Ale jakmile se při stejné teplotě vzduchu rozfouká vítr na sílu 70 km/h, rázem si navlékáme svršky.

V neposlední řadě věnujte pozornost i samotnému displeji stanice. Podsvícené displeje nabízí velkou výhodu například v ranních hodinách během zimních měsíců. Většinou odcházíme do práce za nepříjemného šera a osvětlený displej může být dobrým pomocníkem pro rychlé získání informací. Trvalé podsvícení je však možné jen u stanic se síťovým napájením vnitřního panelu. Různé ikony jsou pak dobré pro rychlé čtení dat. Oceníte zejména šipky ukazující vývoj teploty a tlaku vzduchu a meteorologické symboly aktuální situace. Počet ikon ale není zásadní a neměl by nahrazovat absenci podstatnější funkce stanice.

S drátem nebo bez drátu?

Drátové stanice patří k levnějším typům, mají však omezené možnosti měření, zpravidla nabízí pouze měření venkovní teploty. Navíc budete nuceni řešit protažení kabelu do domu a to si vyžaduje zásah do zdiva. Proto se raději zaměřte na bezdrátové stanice, ale dobře propočítejte potřebný dosah signálu. Především je nutné uvažovat o adekvátním umístění čidel pro měření reálných hodnot. Neumisťujte čidla na jižní stranu, kam většinu dne pere slunce. Vhodným stanovištěm nejsou ani zastíněná či místa. Dosah signálu meteostanic začíná u 20–30 metrů. Musíte však počítat se všemi překážkami i jejich silou (například tloušťka zdiva).

Pokud ve vás dřímá skrytý meteorolog, mohly by vás oslovit takzvané hybridní meteorologické stanice. Vedle lokálně nasbíraných dat totiž ukazují i informace z meteorologických serverů. Většinou nabízí možnost propojení s počítačem a vy si můžete vytvářet grafy a mapy s vývojem počasí ve vašem okolí. Většina těchto systémů využívá služby DCF77 s vysílačem ve Frankfurtu nad Mohanem. Systém funguje obdobně jako vysílání signálu přesného času. Je však nutné počítat s omezenosti dat. Sytém zajišťuje meteorologická data pro vaše nejbližší velké město, ne pro vaši aktuální polohu.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Dále čtěte

Jak ideálně temperovat interiér

Jak ideálně temperovat interiér

Léto je stejně jako zima obdobím, kdy se jedním z důležitých parametrů kvalitního bydlení stává teplota. A konec léta pak rozhodně sebou nese zamyšlení nad nastávající topnou sezónou. Za měsíc totiž klesnou teploty pod hranici, která nám je příjemná. A v jaké teplotě by člověk měl doma bydlet? A jak to souvisí s kvalitou života obecně?

Teplota řízená na dálku, mobilem? Počítačem?

Teplota řízená na dálku, mobilem? Počítačem?

Všichni majitelé rekreačních objektů znají ten nepříjemný pocit, kdy vstupují do nevětraného a dusného či mrazivě chladného interiéru. Pak nezbývá než v létě větrat a větrat nebo v zimě čekat, až se místnosti vyhřejí. Elegantním a pohodlným řešením je plnohodnotný systém, který tyto starosti vyřeší ve dne či v noci, a to i když jste odtud vzdáleni stovky kilometrů.

Teploty vhodné pro bydlení

Teploty vhodné pro bydlení

Letošní zima je teplotně poměrně netypická. Dlouho to vypadalo, že snad ani pořádná zima nezačne a pak náhle přišel teplotní zvrat a s ním extrémní mrazy. Rozhodně nic, co by prospívalo našemu zdraví. Už právě proto bychom měli alespoň doma mít teplotu neměnnou a hlavně správnou. Ale jaká teplota je vlastně vhodná pro naše spokojené bydlení a především zdraví?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist