Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Inspirace: interiér vonící dálkami - Mexiko

Inspirace: interiér vonící dálkami - Mexiko

7. 3. 2011 | Tipy a trendy

Již několik desítek let máme možnost neomezeně cestovat a objevovat krásy celého světa. Ať už cestujeme pracovně nebo „dalekým výletům“ věnujeme pouze pár dní v roce na dovolené, vždy v nás cizí kraje zanechají nějakou vzpomínku. Je mezi námi ale i mnoho takových, kterým se exotické kouty světa vryly velmi hluboko a připomínají si je i doma ve středu Evropy.

Inspirace: interiér vonící dálkami - Mexiko

Mexiko – země, která je kolébkou pradávných vyspělých kultur, je ve všech směrech zcela odlišná od té naší a proto nejednoho Středoevropana tolik přitahuje. Pokud se u nás setkáme s pestrobarevným interiérem, kde se potkává ostrý oranžový odstín s tmavě modrým a nikomu zde nevadí ani červené čtverce nebo pruhy, pestré obrázky, sošky a textilie, je nám jasný silný mexický vliv. Leckdy tyto barevné kombinace hraničí až s kýčovitostí. Přesto je nelze podrobovat přílišné kritice, protože vycházejí z dávných tradic Aztéků a Mayů, pro které měly určitou symboliku a smysl. Avšak nejen ostré kontrasty barev jsou typickou dominantou této aztécké oblasti, odkud sbíráme inspiraci. Přestože v centrálním Mexiku jsou patrné stopy španělské koloniální kultury, většina původních domorodých obyvatel (třetina celé mexické populace) si zachovává své tradice, pro které je tato země tak atraktivní. Keramika, oděvy i bytové textilie stále nesou stopy aztéckých a mayských kultur. Setkáváme se zde s rostlinnými motivy a s pozůstatky starého aztéckého obrázkového písma, které se objevuje i na keramických obkladech a zdobí tak nejednu kuchyň a koupelnu.


V našich zeměpisných šířkách působí rovněž velice exoticky nábytek z mahagonového nebo ebenového dřeva, na němž je opět patrné charakteristické zpracování. (Za odpovídající cenu si jej můžeme díky pohotovým dovozcům pořídit i u nás.) Zvláštností pak může být i stropní nebo nástěnný obklad z cedrového dřeva, které, ač jehličnan, je velice houževnaté a předkové ho používali ke stavbě lodí a chrámů. (I dovozem tohoto řeziva se zabývají české firmy, ikdyž jeho cena je poněkud vyšší.) Překrásným interiérovým doplňkem jsou i ručně vyrobené sošky z růžového nebo kampeškového dřeva s nádherným hnědočerveným odstínem a zajímavou strukturou. Kampeškové dřevo je charakteristické pro jedinou oblast na světě, jenž se nachází právě v Mexiku.


Pokud budeme stylově zařízenému interiéru chtít dodat skutečně tamní identitu, mohli bychom za pomoci zkušeného odborníka oživit i stěny svého příbytku ozdobným štukem v přírodních barvách, dodávajícím prostředí správnou patinu a autentičnost.


Ani ratanovými doplňky rozhodně nic nezkazíme. Naopak, s doplněním bavlněného ručně tkaného přehozu přes proutěné křesílko nebo pohovku a předložkou ze sisalového či kokosového vlákna, dokrášlíme svůj čtecí koutek nebo jídelnu, ve které nesmí chybět již zmiňovaná pestrá keramika.
Náš interiér ale nebude dokonale mexický, pokud v něm nebudou mít své místo neodmyslitelné kaktusy. Těch roste v Mexiku přes dvě stě druhů. Také tučnolistá agáve je charakteristickým zástupcem mexické flóry a v našem obývacím pokoji nebo prostorné prosvětlené hale bude jistě zajímavou ozdobou. A pokud si budeme chtít „vyšperkovat“ kuchyni, můžeme zavěsit trs kukuřice a chilli papriček. Tyto rostliny jsou spolu s fazolemi základní složkou mexické kuchyně


V takto sladěném interiéru pak můžeme odpočívat a snít za zvuku reprodukovaných melodií tamních Mariachi – pěvců mexických národních písní, o vlnách Tichého oceánu omývajících mexické pobřeží.

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

Autor: Miloslava Vobrubová – interiérová designérka
Foto: archimodes.com, interior-design-it.com, interiordesigns.onsugar.com

Dále čtěte

Váš byt vám pomůže zhubnout! Zjistěte jak

Váš byt vám pomůže zhubnout! Zjistěte jak

To, že velká část světové populace řeší problémy s váhou není třeba zmiňovat. Že se ročně utratí miliardy za léky na hubnutí a hubnoucí procedury je také známé. Odborníci tvrdí, že pokud jíte zdravě a hodně sportujete, úspěch je zaručen. Jestliže však patříte do skupiny lidí, kterým hubnutí prostě z nějakého důvodu nejde, můžete se inspirovat v našem článku a zahrnout byt do vaší hubnoucí strategie.

Měkký koberec je šperk pokoje

Měkký koberec je šperk pokoje

Dřevěné nebo laminátové podlahy netřeba příliš zakrývat, jsou pěkné samy o sobě a snadno se zbaví prahu setřením vlhkým mopem. Navíc zateplené a dobře vytápěné budovy už nepotřebují přidávat tepelnou pohodu velkým kobercem na podlaze.

Inspirace: kámen v interiéru

Inspirace: kámen v interiéru

Téměř každý z nás při zařizování svého bydlení přemýšlí, čím by svůj nový domov nějak ozvláštnil. Někdo volí zajímavé barevné nástěnné kreace, jiný řeší svou originalitu pestrými textiliemi a někteří hledají zajímavé materiály. Ať už se to týká nábytku, podlahy, svítidel nebo stěn. Velice zajímavým prvkem v interiéru je kámen. A právě toto je téma k velkému zamyšlení.

Inspirace - bydlení ve viktoriánském stylu

Inspirace - bydlení ve viktoriánském stylu

Tento styl byl pojmenován podle královny Viktorie a vznikl kolem roku 1837. Vyznačoval se tím, že poukazoval na vyšší společenskou třídu honosným zařízením. I dnes mnozí designéři hledají inspiraci v bohatých viktoriánských ornamentech a dekoracích, tak proč to nezkusit také?

Víno si zaslouží důstojně vystavit!

Víno si zaslouží důstojně vystavit!

Lahve vína, ať už archivního nebo toho nejmladšího neschovávejte ve skříňce nebo v ledničce. Klidně dejte etikety oblíbených vinařů na odiv a dolaďte je originální poličkou nebo stojanem! Skvosty českých a moravských vinic si to zaslouží!

Hvězdné stropy – 2. výherce

Hvězdné stropy – 2. výherce

Dnes se dozvíte, kdo je druhým šťastným, který si za pár dní bude moci užívat relaxace pod stropem plným hvězd. Naše soutěž je sice u konce, ale máme překvapení pro všechny!

Design skandinávského pohodlí 2011

Design skandinávského pohodlí 2011

Vše prochází vývojem, a tak i nábytkářská tradice Dánska, Švédska, Norska a Finska, obecně od 50. let minulého století nazývaná „skandinávský design“, přichází do druhé desetiletí nového tisíciletí s některými inovacemi. Základ ovšem zůstává stále stejný – pohoda pro oko, pohodlí pro tělo.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: marketa, 7. 3. 2011

    tak tohle mne neláká

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Chryzantéma

Chryzantéma

Chryzantéma je nevysoká keříčkovitá rostlina, v době květenství intenzivně obsypána kvítky různého zabarvení. Existují...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 315 aktivních uživatelů 73 065 témat)

Poslední příspěvky

ihik
od: ihik | 26. 05. 2016, 21:54

Trubku je potřeba do O kroužku zasunout, ne k n... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 26. 05. 2016, 21:11

mikori asi to bude podobné, ale mě doktorka řek... Číst

mikori*
od: mikori* | 26. 05. 2016, 20:53

Nene, psala jsem Lecitamin, už jsem si to našla... Číst

MajkaB
od: MajkaB | 26. 05. 2016, 19:20

Evi,také jsem si na Tebe vzpoměla!! Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist