Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Hry světla a stínu ve vašem interiéru

Hry světla a stínu ve vašem interiéru

3. 12. 2010 | Tipy a trendy

Říká se, že Zlín je městem, v němž je vybudován nejdokonalejší systém chodníků, a to díky tomu, že ještě před jejich stavbou Tomáš Baťa prohlásil: „Nechte nejprve lidi vyšlapat pěšinu a pak v tomto směru postavte chodník, ať lidé nešlapou po travnatých plochách kvůli zkracování cesty“. Takováto prozíravost by se rozhodně hodila i v případě, řešíme-li otázku osvětlení v našem interiéru. Ideální by bylo se nad rozmístěním svítidel zamyslet ještě před projektování nového domu. Avšak teprve po nějaké době obývání prostoru většinou zjišťujeme, co vlastně od daného prostoru požadujeme. Rozmanité zdroje světla dovedou propůjčit každému interiéru osobitý ráz. Stejně tak i zastiňovací systémy mohou ovlivnit celkovou atmosféru a styl vašeho domova.

Jistě, nejvhodnější je světlo denní – avšak ne vždy jej bývá, díky dispozičnímu řešení interiérů, dostatek, v zimním období pak denní svit zadusí hluboká tma již v brzkých odpoledních hodinách. Jelikož světlo k životu potřebujeme, je nasnadě posloužit si světlem umělým. To dokáže vyčarovat atmosféru, která může mít blahodárný vliv na lidskou psychiku. Prostřednictvím vhodně zvoleného umělého osvětlení pak též lze odlišně vnímat podobu interiéru.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Světla inspirace fotogalerie

Nejen způsob, ale také intenzita osvětlení je veledůležitým faktorem. Má výrazný vliv na celkovou atmosféru našeho interiéru, proto bychom při jeho výběru a rozmisťování měli postupovat vždy s rozmyslem. Osvětlení v interiéru řadíme podle těchto základních požadavků: dostatečně osvítit celou plochu prostoru, kde se pohybujeme, esteticky nasvítit konkrétní předmět, na který chceme návštěvníka upozornit, a také funkci estetickou k navození požadované atmosféry.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

moderní osvětlení inspirace fotogalerie

Příjemné variace

K dosažení příjemného osvětlení je zapotřebí často kombinovat různé typy svítidel. Například v kuchyni, která slouží jako centrum bytu či domu, vždy použijeme hned několik druhů osvětlení. Počínaje centrálním osvětlením – lustrem či zářivkou umístěné na stropě místnosti k osvětlení celého prostoru, bodovky po nasvícení pracovní plochy i světla v digestoři k osvětlení varné desky. I obyčejné záclony vypadají při vhodném nasvícení zajímavě a běžná sektorová stěna získá plastický rozměr a stává se artefaktem hodným pozornosti. Současné trendy však povyšují osvětlení interiéru z účelnosti a energetické šetrnosti na nedílnou a nezbytnou součást moderního bytového designu. Pro jarní a podzimní období je vhodné použít k osvětlení interiéru mléčné žárovky.

Doplňkem se mohou stát svíčky nebo oheň v krbu. Halogenové lampy by měly být tlumené, neboť jen tak ladí k jarním či podzimním barvám za okny bytu. Pro pocit chladu v horkých dnech léta a pro potřebu barev v zimním období je možné doporučit netlumená halogenová světla, bodové osvětlení pro kuchyni, koupelnu a případně pracovnu. Jestliže člověk v zimě zatouží po večerech pod lampou, je vhodné vybrat takovou, která je schopna vytvořit cílené bodové osvětlení. Díky hře stínů a světla můžeme zakrýt drobné nedostatky, opticky zvětšit malý prostor či nasvítit a tak zviditelnit pro nás zajímavý koutek či prvek interiéru. Osvětlení nám také řídí vnímání interiérových barev.

Stínohra

Pomineme-li širokou nabídku vzorů a barev, máte na výběr také různé typy zastiňovacích doplňků, z nichž každý má svůj specifický účel. Lamelová žaluzie má tu výhodu, že jí můžete regulovat množství a směr dopadajícího světla. Úplného zatemnění místnosti dosáhneme pomocí zcela zatemňující rolety, která je po stranách vedena v lištách a nepronikne jí tedy ani sebemenší paprsek světla. Podle potřeby můžeme roletu nastavit v jakékoliv poloze. Díky doplňkové plisované roletě můžete mít na jednom střešním okně hned dva typy zastiňovacích doplňků, např. v kombinaci se zcela zatemňující roletou, zastiňovací či další plisovanou roletou.

Světlohra

Halogenové lišty nebo zářiče umožňují v bytě rozehrát proměnlivé hry světla a stínu a tak dodat prostoru osobitý ráz. Jedním z mnoha způsobů, jak zajímavě umístit stropní osvětlení, je vsadit jej do stropní obruby, krycí lišty na stěně nebo pod lištu záclony. Mělo by se vždy nacházet v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy tak, aby mohlo vrhat co nejširší kužel světla a zároveň bylo vždy umístěno nad výškou našich očí. Jestliže jsme teprve ve stádiu projektu či před rekonstrukcí interiéru, je dobré včas promyslet budoucí umístění osvětlení. Rozehrávat hru stínů a světla v hotovém prostoru je vždy složitější, zejména když chceme právě světla umístit do zástěn či jiných zákoutí.

Intimní světlo v ložnici

V ložnici volíme osvětlení vždy tlumenější, intimnější – pro navození atmosféry. Právě zde je dobré pohrát si s kombinací různých druhů svítidel, která podtrhnou víc než co jiného osobitou atmosféru místnosti. Zdroje světla umístěná na neobvyklých místech mohou interiér vytrhnout z obyčejnosti a mohou také netradičně posloužit k proměnám pokoje dle naší libosti. Obecně platí, že čím větší je svítidlo, tím slabší jsou stíny, které vrhá a naopak.

Obývací pokoj-rodinné centrum

Nejuniverzálnějším místem v bytě je obývací pokoj. Je zpravidla tou místností, kde rozhoduje na prvním místě vždy design. Přesto je i zde důležité zamyslet se nad správnou volbou osvětlení a jejím umístěním. Doby, kdy byl jediným zdrojem světla v obývacím pokoji skleněný lustr, jsou naštěstí dávno pryč. Výhodné je svítidlo s rozptylným krytem pro celkové osvětlení. Může být stropní nebo nástěnné. V obývacím pokoji lze použít i nepřímého osvětlení – například svítidlo na nábytkové stěně. Ke sledování televize nebo posezení s přáteli jistě využijete stmívače světel – tedy automatické regulaci osvětlení, díky kterému můžete libovolně přidávat a ubírat světlu jeho jas. 

Dětský pokoj – nepřesvítit!

Svítidlo do dětského pokojeby mělo mít rozptylný kryt a světelný zdroj o dostatečném výkonu. Velmi důležité je také osvětlení pracovního stolu, a to nejen v dětském pokoji, ale také v pracovně, která se pomalu stává běžnou součástí moderního bytu.

Naše tipy:
-Do bočních směrových lampiček v ložnici dáme přednost jako zdroji světla ledkám (LED). Narozdíl od halogenek nejsou po 10 až 15 minutách vařící.

-V obývacím pokoji se při sledování televize nemá odrážet světlo v obrazovce. Stolní lampu přesuneme opodál, úspornou bodovou žárovku nasměrujeme do stropu.

-Bodové halogenové světlo se nehodí do ložnice či dětského pokoje. Jeho světlo je pro naše oči příliš ostré. Instalujeme ho raději na chodby nebo jím nasvítíme detaily obrazů, soch. Vybíráme halogenové bodovky nové generace (označené zkratkou IRC), jsou úsporné.

-Zabudovaná svítidla v kuchyňské lince: zakoupíme si kvalitní světelný halogenový zdroj, který lze montovat do hořlavých materiálů.

-V prostorách, kde se déle zdržujeme a déle svítíme, volíme úsporné žárovky. Na chodby nebo toaletu postačí obyčejné žárovky.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: bluelime.com, autojogja.com, nabuzz.com, furniture.luxury-ideas.com, homedesignews.blogspot.com, eslightingdesign.co.uk, timberlakelighting.com

Dále čtěte

Závěs – zahalte okno do krásy

Závěs – zahalte okno do krásy

Zima a s ní i stále kratší dny se blíží. Tak sundejte z oken těžkopádné závěsy a záclony, a na zimní dny je nahraďte lehčími, ať co nejvíce využijete denní světlo! A nezatahujte je hned, jak se setmí. Nebojte se vědět o tom, co se děje venku, a využijte závěsy i trochu jinak.

Nejnovější trendy obývacích pokojů

Nejnovější trendy obývacích pokojů

Různorodost barev, nečekaných tvarů a materiálů, stylový nábytek, originální osvětlení, provokativní doplňky vstupují do našeho každodenního života a přinášejí vzrušení, vášeň, touhu objevovat nové trendy a experimentovat.

Zdobení vánočního stromku - trendy a tipy

Zdobení vánočního stromku - trendy a tipy

Pokud řešíte, jak si originálně nazdobit stromeček a jaké jsou aktuální trendy v této oblasti, pak jsme právě pro vás připravili následující článek, který vám snad pomůže toto malé dilema vyřešit. A nemusíte se vůbec obávat, že budete nuceni shánět vánoční „krychličky“ namísto klasických „kouliček“ – vše je k dostání… stačí si jen pohrát s fantazií a barvami!!!

Dřevo v interiéru – zkrášlí a zateplí

Dřevo v interiéru – zkrášlí a zateplí

Máte pocit, že je váš byt příliš moderní a studený? Chladný kov na vás číhá na každém rohu a vy nevíte, jak si místnosti trochu pocitově zateplit? Máme pro vás tip. Zkuste zvolit dřevo.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist