Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Home office? Co obnáší domácí kancelář?

Home office? Co obnáší domácí kancelář?

3. 3. 2016 | Tipy a trendy

Poslední dobou se možnost práce z domova skloňuje ve všech pádech. Tato varianta je sice lákavá a nese s sebou hned několik výhod, ale také nevýhod – ne každý dokáže optimálně plánovat čas tak, aby nakonec nezanedbával své pracovní povinnosti. V neposlední řadě potřebuje pohodlné a klidné místo, kde budete pracovat.

Pokud máte k dispozici v domě místnost, kterou můžete postrádat a využít ji jako pracovnu se vším, co k ní patří, můžete si gratulovat. Tady se pak zařizuje všechno snáz. Mnohem horší situace nastává ve chvíli, kdy bojujete s omezeným prostorem, a i přesto všechno si v něm musíte najít prostor, kde zařídíte vaši home office.

Stůl a ne jen tak ledajaký! Hlavně musí být praktický!

Pracovní kout bychom neměli situovat do ložnice, která má sloužit k relaxaci a činnosti spojené s prací v ní nemají co dělat. O umístění HO ale nejspíš rozhodne, kam se bez problémů vejde psací stůl s židlí.

Poslední dobou jsou oblíbené především stoly, které disponují vyvýšeným místem pro monitor, nespočtem poliček, skříněk a zásuvek, a to nejenom v dolní části, ale i té horní – nástěnné. Dá se říci, že se jedná o tzv. kancelářský set, do kterého hravě zakomponujete tiskárnu, notebook a zbude místo i na dokumenty a další vybavení. Stále více z nás nejčastěji sahá po psacím stolu ve tvaru písmene L, právě tato sestava odpovídá nárokům každodenního uživatele.

Tip Living.cz: Nutností je také kvalitní osvětlení, se kterým souvisí také vhodné rozmístění světelných zdrojů.

Usedněte zdravě a pohodlně

O pozornost se hlásí také židle a šetřit na ní se opravdu nevyplatí. Je potřeba si uvědomit, že na ní budete trávit během dne hned několik hodin a musí proto být komfortní a splňovat podmínky zdravého sezení.

Pro dlouhodobé sezení se doporučují houpací nebo synchronní mechaniky, jejíž výhodou je, že se sedák a opěradlo se pohybují v rozdílných osách a tím se tělo neustále udržuje v příjemné a pohodlné pozici a zároveň nutí pracovat zádové svaly. Důležitá je výšková stavitelnost židle, sedák by měl být nastavený tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala země v přirozeném úhlu. Také opěradlo má být výškově stavitelné, aby jeho prohnutí odpovídalo prohnutí zad člověka, které je pro různě vysoké postavy různé. Pro větší pohodlí je také možné vybrat židli s hlavovou opěrkou, která poskytne příjemnou oporu hlavě a krku. Pohodlný a přiměřeně široký sedák by neměl být příliš měkký, ale anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil na končetiny a nepřetěžoval jednu skupinu svalů.

Poličky, nástěnky, boxy, komody a jiné

I když můžete nástěnku považovat za doplněk do dětského pokoje, opak je pravdou. Její přítomnost je totiž značně praktická. Můžete si na ni přišpendlit modelové příklady řešení vzniklého problému, znázornit analytické grafy, nebo vytvořit „pavouka“ pro snadnou orientaci v ožehavé situaci.

Nad stolem se doporučuje mít také polici pro praktické příručky, návody, šanony s fakturami a všeobecně odbornou literaturu související s oborem vaší činnosti. Naopak pojízdné boxy, skříňky nebo komody na kolečkách ukryjí důležité dokumenty, smlouvy a doklady pro snadnou orientaci vaší účetní.

Několik zásad pro úspěšnou a efektivní home office

  • To, že pracujete z domova, ještě neznamená, že budete neupravení a celý den v pyžamu. Takový model totiž snižuje výkonnost a vede k lelkování.
  • Nastavte si pracovní dobu, vodítkem může být také období, kdy se v domě či bytě aktuálně nikdo ze členů domácnosti nevyskytuje. Budete tak mít jistotu, že nebude rušeni a rozptylováni.
  • Naordinujte si přestávku a prostor na oběd. Pravidelná racionální strava je nutností, v opačném případě vám s home office hrozí tukové polštářky.
  • Udržujte si na stole pořádek, to stejné platí také pro pracovní plochu vašeho počítače, nebo notebooku.
  • Neodkládejte úkoly. Jakmile se jednou navrší, budete ve skluzu. Prokrastinace se nevyplácí a jednou vás dožene.
  • Zůstávejte v kontaktu s lidmi, jinak se z věčného domácího prostředí zblázníte.
  • Zajděte do parku, bazénu nebo protáhněte kostru na procházce. Sedavý způsob zaměstnání není ničím, co by našemu zdraví prospívalo.

Popovídejte si o bydlení v největší diskuzi na forum.living.cz

Text: Lenka Zelnitiusová
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Jak vytvořit domácí pracovnu v bytě i rodinném domě

Jak vytvořit domácí pracovnu v bytě i rodinném domě

Všichni, kteří pracují v klidu a pohodlí svého domova k tomu potřebují i prostor, byť by to měl být jen malý koutek k občasnému úřadování. Zamysleme se tedy nad tím, kde a jak bychom měli vlastně malou pracovnu v bytě vytvořit.

30 tipů na dokonalou pracovnu nebo domácí kancelář

30 tipů na dokonalou pracovnu nebo domácí kancelář

Dnes se stává čím dál tím intenzivnějším trendem práce z domova. Pro zaměstnavatele je to výhodné, protože ušetří za pronájem drahých prostor a pro zaměstnance zase toto řešení skýtá nerušenou práci v pohodlí vlastního domova.

Kanceláři sluší zeleň

Kanceláři sluší zeleň

Je všeobecně známo, že lidé, kteří jsou obklopeni pokojovými rostlinami, jsou jednak méně náchylní k nemocem a také odolnější vůči stresu a výkonnější.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

aprill1
od: aprill1 | 01. 10. 2016, 07:25

Krásné sobotní ráno. Copak se to děje, že to ta... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist