Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Dřevo je in: Jsou z něj kola, kravaty i hodinky

Dřevo je in: Jsou z něj kola, kravaty i hodinky

1. 3. 2016 | Tipy a trendy

Milujete dřevo? V každé jeho podobě? Pak byste si měli nakoupit dřevěné speciality od českých i světových designérů. Ze dřeva si můžete koupit kolo, hodinky, kravatu, motýlka, brýle nebo diář. Většina dřevěného designového zboží je šetrná k přírodě, je z obnovitelných zdrojů a má i svou filozofii.

Vyrazte na dřevěném kole

Na trhu se objevují nové neotřelé designy i materiály. Třeba v Plzni pod značkou Samorost vyrobili kolo z akátového dřeva. Přesněji řečeno rám kola.

Akátové dřevo je prý ideální, kdysi se z něj vyráběly luky a loukoťová kola. Takový materiál má podle výrobců hned několik předností: Design ze dřeva je nadčasový, dřevo je materiál šetrný k přírodě a navíc lépe pohlcuje nárazy. Plzeňáci testovali i jiné materiály, ale akát zvítězil.

„Výběr vhodného druhu dřeva je pro stavbu kola zásadní. Ve spolupráci s odborníky z Technické univerzity v rakouském Štýrském Hradci jsme prověřovali desítky druhů dřevin a posuzovali je z hlediska mechanických vlastností. Ve výrobě používáme výhradně lokálně těžené dřevo. Díky tomu jsou rámy Samorost šetrné k životnímu prostředí, což se o běžných materiálech na výrobu kol říci nedá,“ vysvětlují lidé ze Samorostu.

Dřevěné doplňky

Cyklisté na dřevěném kole by možná využili i další dřevěné módní doplňky. Například od značky BeWooden (Buď dřevěný) si můžete zakoupit motýlky či kravaty z nejrůznějších typů dřev. Kromě toho ale vyrábějí ještě dřevěné hodinky, brýle, vizitkovníky, manžetové knoflíčky, zrcátka a dokonce i dřevěné peněženky.

I tato firma je hodně ekologicky zaměřená – třeba dřevo pro své výrobky nezískává kácením, ale využívá nadbytečný materiál, kterého je v řemeslných dílnách dostatek. Produkty BeWooden jsou nejen originální, ale i kvalitní. Vždyť se také vyrábí z velmi tvrdých dřevin, jako jsou třeba dub, buk či jabloň.

„Každý náš výrobek uchovává příběh stromu. Některé kusy dřevin byly součástí majestátních stromů, jiné zase mnoho let sloužily lidem v prosluněných ovocných sadech. Dřevo v nás uchovává doteky přírody a celého koloběhu života,“ přibližuje svou filozofii firma BeWooden.

Dřevěný tikot hodin

Dřevěné náramkové hodinky vyrábí i britský výrobce WeWood. Také Britové dělají vše pro ekologii – pokud si jejich hodinky koupíte, vysadí vaším jménem jeden strom. WeWood nabízí řadu typů i tvarů hodinek z mnoha druhů dřeva.

Dřevěná móda z Jeseníků

Dřevěné kravaty a motýlky vyrábí v malé dílně v podhůří Jeseníků Miroslav Kubíček. Inspirovali ho vrstevníci z BeWooden, kteří pro změnu působí v Beskydech a o nichž už byla řeč výše. Podle jejich vzoru vyrobil nejdříve motýlka, a když ho pak kamarád poprosil, zda by nemohl vyrobit dřevěnou kravatu, pustil se i do toho.

Kravaty si u něj kupovali nejdřív přátelé a lidé z okolí, už je ale posílal třeba i do New Yorku. Na jednom výrobku pracuje celé hodiny, ale nic nechce zanedbat. Tento „wooddesigner“ si výrobou dřevěných módních doplňků přivydělává při studiích.

Přes dřevěné obroučky

Nosíte brýle a chcete mít obroučky ze dřeva? I to dnes samozřejmě jde. Můžete si je pořídit z nejrůznějších druhů dřeva a v několika barevných odstínech. Autorem celé koncepce dřevěných brýlí je italský designer Valerio Cometti.

Zápisky ve dřevě

Ze dřeva se vyrábí už i diáře – a to díky mladé české značce Urban Wood, která se zabývá ruční výrobou a prodejem stylových dřevěných předmětů. Snaží se uspokojit komunitu zákazníků, která umí ocenit kvalitní ruční řemeslnou práci v kombinaci s přírodními materiály.

Kromě diářů nabízejí také originální dokladovky, pouzdra na vizitky a poznámkové zápisníky s dřevěnými deskami. Jejich výrobky mají desky z dubu, jasanu, javoru, olše nebo třeba ořešáku.

Zajímají vás ručně dělané věci? Inspirujte se na forum.living.cz

Text: Alice Kavková
Foto: samorost.eu, bewooden.cz, wewood.cz, feb31st.cz, urbanwood.cz, woodentrees.cz

Dále čtěte

Dřevěné žaluzie jako funkční a estetický prvek

Dřevěné žaluzie jako funkční a estetický prvek

S příchodem slunečního počasí, a zejména v horkých letních měsících, nastává standardní problém se zajištěním obytného interiéru proti přímému dopadání slunečních paprsků. Nejedná se přitom jen o obranu v rámci běžné obyvatelnosti, ale např. také ve smyslu zatemnění pro umožnění práce s počítačem nebo sledování televizní obrazovky či datové nebo jiné projekce. Komfortní a chcete li „luxusní“ variantou je použití dřevěných žaluzií, které se navíc mohou stát velmi atraktivním doplňkem interiéru.

Dřevostavby, obecná „pro“ a obecná „proti“

Dřevostavby, obecná „pro“ a obecná „proti“

Veletrh Nový dům a byt, který skončil minulou první březnovou sobotu, patří k nejvýraznějším podnikům tématicky zaměřeným na oblast bydlení obecně. Mezi největší letošní lákadla patřila expozice zaměřená na dřevostavby, jejichž producenti se snaží představit potenciálním zákazníkům montované stavby rodinných dřevěných domů jako alternativu ke klasickým stavbám zděným. A jaké má v těch základních hrubých obrysech dřevěná stavba výhody oproti stavbě zděné?

Dřevěná vana v retrostylu, vana jako za císaře pána Františka Josefa

Dřevěná vana v retrostylu, vana jako za císaře pána Františka Josefa

Na téma koupelnové módy toho bylo napsáno opravdu hodně. Mezi zájemci je spoustu takových, kteří chtějí mít vanu a potažmo koupelnu moderní a tedy tzv. dnešní. Značnou část zákaznické obce ale tvoří ti, jejichž vkus je konzervativní a orientuje se na kopie koupelnového vybavení dob více či méně dávno minulých. Jaké mohou být výhody a nevýhody dřevěné vany, jaká úskalí?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

richardsonec
od: richardsonec | 27. 09. 2016, 09:25

tak pokud máte dům, kde můžete mít kancelář, ta... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 09:09

Jo a mám nového pomocníka, včera dopo jsem zako... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist