Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Dětský pokoj není odkladiště starého nábytku. Věnujte jeho zařízení pozornost

Dětský pokoj není odkladiště starého nábytku. Věnujte jeho zařízení pozornost

24. 2. 2016 | Tipy a trendy

Zařizování dětských pokojů bychom měli věnovat velkou pozornost. Co prožijeme v dětství, to nás totiž provází celým životem. Zatímco až do konce první světové války byly pokojíčky pro děti jen výsadou šlechty a bohatých měšťanů, dnes už má vlastní místnost skoro každá ratolest.

Prvním dochovaným dětským kusem nábytku je faraonova židle s podnožkou (cca 1360 př. Kristem). Našli ji archeologové v Tutanchamonově hrobce. Byl to první ergonomický, tedy na míru řešený kousek dětského nábytku.

Dětské pokoje jen pro nejbohatší

I když faraon svou židli měl, miliony dětí v celé historii se z něčeho podobného těšit nemohly. Pokoje pro děti si zařizovali jen ti nejbohatší. Ještě v dobách našich babiček bylo běžné, že celá rodina bydlela i spala ve společné místnosti. Až mezi oběma světovými válkami se dětské pokoje začaly objevovat i v rodinách obyčejných lidí.
Ve druhé polovině 20. století se začal vyrábět tzv. stavebnicový nábytek. S jeho rozvojem se konečně dostalo i na ty nejmenší. Kdo neměl na stavebnicový nábytek, dal do dětského pokoje prostě to, co zbylo po předcích nebo nebylo jinde potřeba. Většinou ovšem šlo o nábytek, který potřebám dětí vůbec nevyhovoval.

I pokoje pro děti musejí být trendy

Jak se společnost vyvíjela, rostly i požadavky na vybavení dětských pokojů. V současnosti dokonce natolik, že i dětský nábytek se podřizuje nejnovějším designovým trendům.

Přes pestrost při výběru by měli mít rodiče stále na paměti čtyři nejdůležitější kritéria výběru: funkčnost, ergonomii (tedy správnou dětskou velikost), bezpečnost a hygienu. Sebelepší designový nábytek je k ničemu, když neplní svou funkci – je dětem malý či velký, padá jim na hlavu nebo je přiotráví, protože byl nalakovaný závadnými barvami.

Na to bychom měli dbát zejména u těch nejmenších. Nic se nemá kupovat, malovat či prát na poslední chvíli. Nos miminek je hodně citlivý. Navíc je potřeba zvážit, zda pokojík pro miminko není zbytečný, když stejně nejspíš bude ještě řadu měsíců u rodičů v ložnici.

TIP Living.cz: Vše pro děti by mělo být z nezávadných materiálů. Hračky, nábytek, stěny, lahvičky a třeba i nočník. Některé firmy si zakládají na zdravotní nezávadnosti, u mnohých výrobců se ale musíte mít na pozoru. Norem je celá řada, na každém výrobku či barvě byste se měli dočíst, zda je splňuje. Pokud se obecně bojíte třeba plastů, můžete zkusit tzv. „přírodní plasty“ z kukuřičného či rýžového škrobu nebo celulózy. Z těchto materiálů lze koupit vše od jídelních židlí přes kousátka, láhve, dudlíky. Můžete si koupit i ekologický nočník z bambusového a rýžového odpadu od firmy Beco. Až doslouží, zakopete ho na zahradě a on se rozloží.

Pokojíky se mění podle věku

Čím je dítě větší, tím větší má nároky i na svůj pokojík. Proto neškodí, když se na úpravách své místnosti samo podílí. Může si vybrat barvu stěn, samotný nábytek, určit jeho rozložení a zvolit si doplňky. Naučí se tak zodpovědnosti a bude mít své hnízdečko o to raději.

Zařízení také musí růst spolu s dítětem. K tomu se dnes již dá pořídit tzv. rostoucí nábytek. Rodiče si musejí uvědomit, že na co oni používají celý byt, na to má dítě jen těch svých pár metrů čtverečních. Děti paradoxně dostávají k dispozici často tu nejmenší místnost v bytě, přestože v pokoji tráví většinu času – hrají si, pracují, přijímají návštěvy. Nedostatečný prostor k „rozletu“ může dítě znervózňovat.

Čtyři funkční zóny

Podle odborníků by každý správně řešený pokoj pro děti měl obsahovat několik funkčních zón: hrací, odpočinkovou, pracovní a úložnou. Jinak se staví pokoj pro jedináčka, jinak pro více sourozenců. Dnes je to prostě úplná věda a na vytváření dětských pokojů si mnohdy rodiče najímají i speciálního designéra.

I v bytové kultuře se projevuje fenomén retro. Můžete si koupit třeba dětskou thonetku nebo jiný ikonický nábytek, který si dříve užívali jen dospělí. Velmi častá je inspirace 50. a 60. lety minulého století.

Správné feng-shui

A vynechat samozřejmě nelze dnes tak populární filozofii feng-shuei. I kdybychom ničemu jinému nevěřili, tak některé rady ohledně rozestavění nábytku jsou naprosto logické. Třeba že postel nepatří pod okno ani blízko dveří, aby nestála v průvanu.

O čem se dříve dětem ani nesnilo, je dnes hotová věda. Ale i když mají nejmodernější dětský pokoj podle posledních trendů, stejně si v noci často místo do své designové postýlky zalezou k mámě a tátovi a přes den si nejraději hrají venku nebo doma s rodiči. Udržet je v jejich dokonale vyladěném pokoji nepomůže ani feng-shui.

Popovídejte si o dětech v největší diskuzi na forum.living.cz.

Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrtock.com, Muzeum hraček Jablonec nad Nisou,

Dále čtěte

Dětský koutek na zahradu

Dětský koutek na zahradu

Kdo si hraje, nezlobí. Staré známá pravda o zábavě platí bez rozdílu věku. Máte-li děti určitě o tom víte své. Zvlášť náročné je zabavit malé neposedy, ale i ti větší mají rády pohyb a dobrodružství. Pro letošek zapomeňte na stavbu zahradního grilu či krbu a udělejte jim doma hřiště. Budete je mít na očích, o starost míň, aby se jim nic nestalo a děti se vyřádí.

Dětský pokoj roste s dítětem

Dětský pokoj roste s dítětem

Čekáte-li potomka, jistě mu postupně zařizujete pokojíček. Jak jej ale vybavit, pokud máme doma sotva narozeného prcka a jak později? Nezapomeňte, že dětský pokoj by měl růst společně s dítětem. Zapomeňte proto zpočátku na psací stůl, ten pořiďte skutečně až ve chvíli, kdy dítě vezme pero do ruky.

Dětské tapety pro pohádkové dětství

Dětské tapety pro pohádkové dětství

Ve svých dětských pokojích stráví děti spousty let před tím, než dospějí a osamostatní se. Ve svém pokojíčku si budou od malička hrát, studovat a každý den se ukládat ke spánku. Dětský pokoj by proto měl být velmi vzdušný, světlý, zdravotně nezávadný a samozřejmé hezky vypadající.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Trnovník

Trnovník

Trnovník se vyskytuje jako strom nebo jako keř dorůstající 2 až 25 m. Nejčastěji jsou také označovány jako akáty. Kůra a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:36

Díky všem za rady.. Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 29. 09. 2016, 10:13

Přeji krásný sluníčkový den U nás je také te... Číst

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist