Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Dejte po nemoci byt do pořádku

Dejte po nemoci byt do pořádku

18. 2. 2016 | Tipy a trendy

Kdo by se nechtěl protivné rýmy a kašle zbavit co nejrychleji. Nejosvědčenější radou je nechat organismus odpočinout v klidu a teple. Tedy nejlépe doma. Ale domácí útočiště se může stát rázem útočištěm i pro zákeřné viry. Je tedy důležité v době nemoci dbát na důležité zásady a v oblasti hygieny si neusnadňovat práci.

Prostředí urychlí léčbu

V prvních dnech nemoci se organismus cítí unavený a absolutně oslabený. Přesto by neměla být postel či pohovka s ochořelým obestlána použitými kapesníky. Pokud se vám cesta k odpadkovému koši zdá být neskutečně vzdálená, obstarejte si k zázemí pro kurýrování menší odpadkový koš či zavírací pytel a použité kapesníky ihned vyhazujte. Během nemoci je papírový kapesník skutečně jen na jedno použití, nevyplácí se s ním šetřit.

Používané nádobí během nemoci důkladně omývejte teplou vodou a saponátem na nádobí. Zběžným oplachováním a opakovaným používáním hrnečků průběh nemoci neurychlíte. Stejně tak je vhodné místnosti pravidelně větrat a minimalizovat bakteriím a virům ideální podmínky pro jejich bytí. S ohledem na typ onemocnění a zejména kašle věnujte pozornost vlhkosti vzduchu v místnosti. Optimálně by měla být vlhkost vzduchu v obytné místnosti kolem 40 %.

Nepodceňujte úklid po nemoci

Úspěšně zdolaný boj s viry ještě není absolutním vítězstvím. Zrádné mikroby dokáží přežívat mimo svého hostitele dalších 72 hodiny. Je tedy nutné místnosti po nemoci dostatečně vyčistit, jinak útokům virů vystavujete nejen oslabený organismus uzdraveného.

Primárně je nutné vyprat povlečení i dekorační povlaky polštářků, na kterých nemocný ležel. Vyberte prací program s nejvyšší možnou teplotou, případně usušené textilie přežehlete. Pozornost věnujte pomůckám na ústní hygienu. Kartáček na zuby spařte horkou vodou a adekvátně vyčistěte i nádobku na vyplachování úst. Houbičky na nádobí bychom měli měnit dostatečně často, po nemoci neváhejte a používanou mycí houbičku vyhoďte.

Vedle podlahy, kuchyňské desky a toalet je v domácnosti řada dalších míst, na kterých se mikroby hromadí, nicméně se na ně při úklidu často zapomíná. A zejména během nemoci se daných míst opakovaně dotýkáme a zdárně tak bakterie šíříme.

Které komponenty v domácnosti tedy po nemoci ošetřit dezinfekcí?

  • kliky a úchytky na skříňkách
  • ovladače od televize a přehrávačů
  • vypínače světel
  • dvířka lednice
  • klávesnice počítače či notebooku

Pokud se z virového onemocnění léčilo malé dítě, věnujte při úklidu pozornost i hračkám. Plyšoví kamarádi by měli navštívit buben pračky. Aby se nepoškrábala skleněná očka a plastové ozdoby, perte plyšové hračky ve speciálním textilním pytli. Plastové a dřevěné hračky, se kterými si nemocný hrál, omyjte teplou vodou s použitím dětského mýdla a poté hračky důkladně opláchněte.

Prevence není jen ve vitaminech

Abychom se před řáděním virů dostatečně obrnili, nestačí jen pravidelně konzumovat citrusy a posilovat organismus v sauně. Je důležité věnovat pozornost i při pravidelném úklidu domova. Vedle každodenního větrání obytných místností můžete ovzduší čistit od mikrobů pomocí katalytické lampy. Tato okrasná nádoba dokáže prostor nejen aromaticky osvěžit, ale díky katalytickému spalování i ochránit před působením virů.

K očištění povrchu nábytku a podlah použijte občas i dezinfekční prostředky. Je-li vám blízký ekologicky šetrný přístup, můžete k dezinfekci domova použít ocet. Při jarním úklidu je vhodné důkladně vyčistit koberce a textilní pohovky. Ideálním pomocníkem se pro takovou příležitost stane parní čistič, případně si můžete na pomoc pozvat specializovanou firmu.

Řešíte běžné lidské starosti? Popovídejte si o nich v největší diskuzi na forum living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Lenka Malá, Pinterest.com, shutterstock.com

Dále čtěte

Ukliďte si nejen v sobě, ale i okolo sebe!

Ukliďte si nejen v sobě, ale i okolo sebe!

Dali jste si novoroční předsevzetí uklidit si v životě? A co takhle uklidit si doma kolem sebe? Zbavit se věcí, které už nenosíte a které vám jen zavazí? Že na to nemáte sílu ani odvahu? Ale ne, zkuste to. Kdy jindy se do toho pustit než teď, na začátku roku?

Bakterie legionella ohrožuje zdraví nás všech. Jak se jí bránit?

Bakterie legionella ohrožuje zdraví nás všech. Jak se jí bránit?

V posledním roce jsme v České republice zaznamenali několik případů onemocnění nebezpečnou bakterií legionellou. Neviditelné nebezpečí na nás číhá třeba ve vodovodu. Co to vlastně je?

Ukliďte špinavé prádlo z dohledu

Ukliďte špinavé prádlo z dohledu

Toužíte-li po rychle uklizeném domově, bez koše na špinavé prádlo se neobejdete. Přestože se nepyšní právě estetickou náplní, dokáže být zajímavým a vkusným doplňkem.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist