Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Co zútulní váš byt?

Co zútulní váš byt?

24. 5. 2011 | Tipy a trendy

Co je tou nejdůležitější věcí ve vašem bytě? Není to ani jeho rozloha ani jeho orientace na jih. Tím nejpodstatnějším, co udělá z vašeho bytu skutečný domov, je jeho útulná a příjemná atmosféra, do níž se můžete každý den rádi vracet.

Abyste třeba i v panelovém bytě navodili takovou útulnou atmosféru, nepotřebujete nutně designéra. Jistě si dobře vystačíte s troškou kreativity, teplými barvami, pohodlným nábytkem, vtipnými dekoracemi a rafinovanými textiliemi.

Barvy jako základ
První, co má člověk každý den v bytě na očích, jsou barvy stěn. Klasická bílá barva se nehodí do každého interiéru, protože může působit chladně a odtažitě. Aby váš byt naopak vyzařoval pozitivní energii, zkuste stěny vymalovat pastelovou žlutou, sytější červenou nebo jemnou béžovou barvou. Dobrou cestou může být také zachování současné výmalby a změnit barvu například pouze jedné stěny a nebo stávající výmalbu doplnit o hezkou tapetu.

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

Materiály hrají v bytě velkou roli
Zkuste do interiéru zakomponovat také více materiálů a textilií. Útulně působí kusové koberečky na podlaze nebo nadýchané polštářky, které na sedacích soupravách, postelích i křeslech lákají k lenošení. Stejně tak jemné potahy na pohovkách nebo vzdušné závěsy se vzorem pomohou zakrýt ostré hrany nábytku nebo okenních rámů a vytvoří tak útulnější dojem. Méně stroze působí přírodní materiály, především dřevo. Oproti tomu velká zrcadla, kovové židle a chromované vázy či lustry působí formálněji.

Změňte osvětlení
Vhodné osvětlení dokáže mnohé. Světlo má schopnost zjemnit ostré hrany, dodat prostoru vřelejší nádech a rozzáří i tmavší kouty vašeho bytu. Ostřejší světlo můžete zjemnit například užitím matného nebo žlutého skla nebo popřípadě i originálními stínidly. Na útulné atmosféře se podílí také stolní lampy, které mohou být i na méně obvyklých místech – třeba v rohu kuchyně či koupelny. Pro navození relaxační atmosféry volte spíše teplejší žluté světlo.

Domácí dekorace dělají domov
Příjemněji se budete jistě cítit v prostoru, ve kterém jste se nějakým způsobem otiskli. Vystavte si tedy své rodinné fotografie, umělecká díla vašich dětí nebo vzpomínkové předměty z dovolených. Stěny vypadají báječně, když na nich visí i větší množství obrazů. Nemějte obavy a klidně je pověste v různých výškách. Prázdné stěny nebudou nikdy působit tak útulně jako ty zaplněné. V útulném bytě by také neměla chybět květinová dekorace.

Čtěte také:

- Pohrajte si se stěnou za čelem postele

- Zrcadla v interiéru

- Balkónové zátiší s rostlinami

Klára Beščecová
Foto: Archnewhome.com, Interiorandproperty.com, Modernfurnitureset.com, Housetohome.co.uk, Athomeinteriors.blogspot.com, Femaleways.com

 

Dále čtěte

Jak na předsíň

Jak na předsíň

Ať už je vaše předsíň příliš dlouhá, úzká nebo malá, vždy je a bude vstupem do vašeho domova a tedy i prvním místem, které vy nebo vaše návštěvy uvidíte, když otevřete vstupní dveře. Zde je několik tipů, které vám poradí, jak takovou předsíň zpříjemnit.

7 tipů na stylové závěsy

7 tipů na stylové závěsy

Říká se, že okna jsou oči celého domu a jako takovým bychom jim měli věnovat správnou péči. Nejen, že bychom je měli pravidelně čistit, ale také pečovat o jejich celkový vzhled - obzvláště z jejich vnitřní strany. A jak? Pomocí závěsů!

Tapety v královském stylu

Tapety v královském stylu

Ačkoliv je královská svatba už úspěšně za námi, rozhodně to neznamená, že královský styl je zcela "out". Právě naopak, pokud si i vy chcete připadat jako šlechta, máme pro vás super tip. A nebudete k tomu potřebovat ani královský poklad.

Moderní tapety zcela promění váš domov

Moderní tapety zcela promění váš domov

Jistě si pamatujete, jak kdysi vypadaly celoplošné, nástěnné tapety - vybledlé barvy, příšerné motivy a hrůzu nahánějící detail. To už je však minulost. Dokonalé provedení nástěnných, samolepicích tapet současnosti dokáže váš domov proměnit k nepoznání.

Interiérové proměny: před a po

Interiérové proměny: před a po

Každý, kdo má rád svůj domov se také neustále snaží jej zvelebovat a zkrášlovat. Ne všichni ale mají dokonalou představu o tom, jakým přesně směrem by se měla rekonstrukce ubírat. My pro vás máme 4 tipy, jimiž se můžete inspirovat.

Dělené obrazy v moderním interiéru

Dělené obrazy v moderním interiéru

Zpočátku se v našich domácnostech zabydlovaly spíše rozpačitě, pronikaly do našeho povědomí spíš přes pokoje teenagerů, přes prostory předsíní a hal. Pro moderní interiérové designéry jsou ale deskové seriálové obrazy jedním ze zásadních prvků.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 435 aktivních uživatelů 73 131 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 30. 08. 2016, 10:25

No, tak jsem vás vzala na výlet - ani jste nemu... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 30. 08. 2016, 10:22

Gabčíkovo a rakouské jezero: Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 30. 08. 2016, 09:49

Slovenské Komárno - pevnost: Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 08. 2016, 09:37

Přeji krásný sluníčkový den Noc proběhla v p... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist