Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Co zútulní váš byt?

Co zútulní váš byt?

24. 5. 2011 | Tipy a trendy

Co je tou nejdůležitější věcí ve vašem bytě? Není to ani jeho rozloha ani jeho orientace na jih. Tím nejpodstatnějším, co udělá z vašeho bytu skutečný domov, je jeho útulná a příjemná atmosféra, do níž se můžete každý den rádi vracet.

Abyste třeba i v panelovém bytě navodili takovou útulnou atmosféru, nepotřebujete nutně designéra. Jistě si dobře vystačíte s troškou kreativity, teplými barvami, pohodlným nábytkem, vtipnými dekoracemi a rafinovanými textiliemi.

Barvy jako základ
První, co má člověk každý den v bytě na očích, jsou barvy stěn. Klasická bílá barva se nehodí do každého interiéru, protože může působit chladně a odtažitě. Aby váš byt naopak vyzařoval pozitivní energii, zkuste stěny vymalovat pastelovou žlutou, sytější červenou nebo jemnou béžovou barvou. Dobrou cestou může být také zachování současné výmalby a změnit barvu například pouze jedné stěny a nebo stávající výmalbu doplnit o hezkou tapetu.

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

Materiály hrají v bytě velkou roli
Zkuste do interiéru zakomponovat také více materiálů a textilií. Útulně působí kusové koberečky na podlaze nebo nadýchané polštářky, které na sedacích soupravách, postelích i křeslech lákají k lenošení. Stejně tak jemné potahy na pohovkách nebo vzdušné závěsy se vzorem pomohou zakrýt ostré hrany nábytku nebo okenních rámů a vytvoří tak útulnější dojem. Méně stroze působí přírodní materiály, především dřevo. Oproti tomu velká zrcadla, kovové židle a chromované vázy či lustry působí formálněji.

Změňte osvětlení
Vhodné osvětlení dokáže mnohé. Světlo má schopnost zjemnit ostré hrany, dodat prostoru vřelejší nádech a rozzáří i tmavší kouty vašeho bytu. Ostřejší světlo můžete zjemnit například užitím matného nebo žlutého skla nebo popřípadě i originálními stínidly. Na útulné atmosféře se podílí také stolní lampy, které mohou být i na méně obvyklých místech – třeba v rohu kuchyně či koupelny. Pro navození relaxační atmosféry volte spíše teplejší žluté světlo.

Domácí dekorace dělají domov
Příjemněji se budete jistě cítit v prostoru, ve kterém jste se nějakým způsobem otiskli. Vystavte si tedy své rodinné fotografie, umělecká díla vašich dětí nebo vzpomínkové předměty z dovolených. Stěny vypadají báječně, když na nich visí i větší množství obrazů. Nemějte obavy a klidně je pověste v různých výškách. Prázdné stěny nebudou nikdy působit tak útulně jako ty zaplněné. V útulném bytě by také neměla chybět květinová dekorace.

Čtěte také:

- Pohrajte si se stěnou za čelem postele

- Zrcadla v interiéru

- Balkónové zátiší s rostlinami

Klára Beščecová
Foto: Archnewhome.com, Interiorandproperty.com, Modernfurnitureset.com, Housetohome.co.uk, Athomeinteriors.blogspot.com, Femaleways.com

 

Dále čtěte

Jak na předsíň

Jak na předsíň

Ať už je vaše předsíň příliš dlouhá, úzká nebo malá, vždy je a bude vstupem do vašeho domova a tedy i prvním místem, které vy nebo vaše návštěvy uvidíte, když otevřete vstupní dveře. Zde je několik tipů, které vám poradí, jak takovou předsíň zpříjemnit.

7 tipů na stylové závěsy

7 tipů na stylové závěsy

Říká se, že okna jsou oči celého domu a jako takovým bychom jim měli věnovat správnou péči. Nejen, že bychom je měli pravidelně čistit, ale také pečovat o jejich celkový vzhled - obzvláště z jejich vnitřní strany. A jak? Pomocí závěsů!

Tapety v královském stylu

Tapety v královském stylu

Ačkoliv je královská svatba už úspěšně za námi, rozhodně to neznamená, že královský styl je zcela "out". Právě naopak, pokud si i vy chcete připadat jako šlechta, máme pro vás super tip. A nebudete k tomu potřebovat ani královský poklad.

Moderní tapety zcela promění váš domov

Moderní tapety zcela promění váš domov

Jistě si pamatujete, jak kdysi vypadaly celoplošné, nástěnné tapety - vybledlé barvy, příšerné motivy a hrůzu nahánějící detail. To už je však minulost. Dokonalé provedení nástěnných, samolepicích tapet současnosti dokáže váš domov proměnit k nepoznání.

Interiérové proměny: před a po

Interiérové proměny: před a po

Každý, kdo má rád svůj domov se také neustále snaží jej zvelebovat a zkrášlovat. Ne všichni ale mají dokonalou představu o tom, jakým přesně směrem by se měla rekonstrukce ubírat. My pro vás máme 4 tipy, jimiž se můžete inspirovat.

Dělené obrazy v moderním interiéru

Dělené obrazy v moderním interiéru

Zpočátku se v našich domácnostech zabydlovaly spíše rozpačitě, pronikaly do našeho povědomí spíš přes pokoje teenagerů, přes prostory předsíní a hal. Pro moderní interiérové designéry jsou ale deskové seriálové obrazy jedním ze zásadních prvků.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist