Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Češi se neradi stěhují, raději zůstanou bez práce

Češi se neradi stěhují, raději zůstanou bez práce

8. 2. 2016 | Tipy a trendy

V Česku platí pořekadlo, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Češi se zkrátka neradi stěhují a nechtějí měnit adresu často ani kvůli lepší práci. Potvrzují to i statistiky, podle nichž je pro mnohé z nás změna adresy náročnější než změna partnera nebo práce.

Možná jsme trochu konzervativní a pohodlní a určitě v tom hraje velkou roli i rodina a přátelé. Nechceme jednoduše opouštět naše blízké. Brzdí nás i nesplacené hypotéky. A zejména na venkově se lidé bojí vykořenění, kdyby opustili krajinu svých předků.

Zatímco starší generace byly kdysi zvyklé mít jednu práci od školy až do důchodu, dnes už to neplatí. Přesto se ale stěhujeme mnohem méně než jiné národy na Západě. Takový Američan změní práci v průměru každých 7 let a odstěhuje se za ní třeba na druhý konec země. Čech, když ztratí práci, většinou zůstane tam, kde je. I když pak práci marně hledá.

Realitní makléři ale přesvědčují lidi, aby nebyli zkostnatělí a začali se ochotněji stěhovat i do lokalit, které předtím neznali, kde ještě nikdy nebydleli. Při hledání vysněného bydlení se podle nich máme oprostit od emocí a vazeb. Ale co když právě srdeční propojení s nějakou lokalitou je tou správnou volbou pro život?

„Narodila jsem se v pražském Braníku, a i když jsem většinu svého dospělého života bydlela jinde, věděla jsem, že se tam jednou, až budu mít rodinu, zase vrátím. Bydlí tam rodiče, kteří mi pohlídají děti, mám to tam ráda, tak proč hledat něco jiného?" uvažovala pětadvacetiletá Hana z Prahy. A opravdu – s narozením prvního potomka se i s manželem do Braníku přestěhovala.

Fotogalerie bydlení mladých

 

Sestavte si priority

Jak si tedy vybrat místo, kde se vám bude dobře bydlet a žít? Emoce jsou samozřejmě podstatné, ale když už se nastěhujete, je pozdě plakat nad tím, že je v místě špatné spojení s centrem, v okolí není žádný obchod a večer se nedá vyrazit za zábavou... Proto si sepište ještě před výběrem svého nového bydlení vše, na čem vám záleží, co je pro vás podstatné.

Chodíte rádi do divadla? Do kina? Nechcete na nákupy jezdit daleko? Máte malé děti a nechcete je vozit do školky autem? Chodíte rádi na procházky do přírody? Je pro vás nejdůležitější klid?

„Zdědila jsem rodinný dům po mamince, a protože mám tři psy, připadalo nám stěhování z městského bytu na venkov jako skvělý nápad. Ale nedošlo nám, že už jsme staří. Během jediného roku jsme měli tolik zdravotních obtíží a takové problémy dostat se do města za lékařskou péčí, že jsme se nakonec rozhodli vrátit do města," líčí své peripetie sedmdesátiletá Jiřina.

Je proto důležité myslet i do budoucna. Probrat všechna pro a proti včetně budoucích potřeb. Když si sepíšete věcný seznam priorit, bude se vám stěhovat mnohem lépe. Pokud si promyslíte všechny možné scénáře, máte větší šanci vyhnout se zklamání. A nakonec můžete stěhováním naopak mnohé získat: bydlet v lepším, větším bytě, mít lepší dostupnost služeb, příjemnější prostředí. Ne nadarmo se říká „risk je zisk". Při stěhování to platí dvojnásob.

Zařizujete byt? Pořaďte se na forum.living.cz.

Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrock.com

Dále čtěte

Nový byt, inspirace, rada a hromada problémů aneb: co týden dal?

Nový byt, inspirace, rada a hromada problémů aneb: co týden dal?

Žádné řešení obytného interiéru se neobejde bez předcházejících úvah o tom, co by bylo dobré a co ne, co se do bytu hodí a co do něj naopak ale vůbec nepatří. A pak se přidají starosti např. s technologickým vybavením, je potřeba vyřešit příliš vysoké náklady spojené s vytápěním a podobných malých i velkých starostí je celá řada. Bez inspirace a odborné rady to jednoduše nejde.

První nájem a jak se s ním poprat

První nájem a jak se s ním poprat

Rozhodli jste se pronajmout si byt? První a nejdůležitější krok je tedy za vámi. Mnoho dalších otázek však před vámi teprve vyvstává. Pojďme se podívat, s čím je třeba si poradit, než uzavřete nájemní smlouvu.

Hledáte bydlení?  Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Hledáte bydlení? Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Většina Čechů bydlí ve svém, nicméně zejména mladí lidé na prahu kariéry a pak studenti často vyhledávají pronájmy. Poptávka po nich výrazně roste během září zejména v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a ve Zlíně. Málokdo si uvědomuje, že nájem a podnájem jsou dvě rozdílné věci, s různými náležitostmi. Pojďme se na ně podívat, abyste zbytečně nenaletěli.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Trnovník

Trnovník

Trnovník se vyskytuje jako strom nebo jako keř dorůstající 2 až 25 m. Nejčastěji jsou také označovány jako akáty. Kůra a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:36

Díky všem za rady.. Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 29. 09. 2016, 10:13

Přeji krásný sluníčkový den U nás je také te... Číst

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist