Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Barvy roku 2016. Která si získá vaše srdce?

Barvy roku 2016. Která si získá vaše srdce?

7. 3. 2016 | Tipy a trendy

Každoročně jsou vyhlašovány barvy roku, které pak udávají směr jak v bytovém designu, tak i v módě. Respektovány jsou výběry firem Pantone a Akzo Nobel. Obvykle jsou vybírány barvy, které spolu do jisté míry korespondují a doplňují se. Letos je tomu ale jinak. Jaké nás tedy čeká překvapení v roce 2016?

Nejde o náhodně vybrané barvy, které se určují náhodným píchnutím prstu do barevné palety. Jde o složitý proces, kde odborníci z mimo jiné i z oblasti neurologie a psychologie sledují nálady a reakce široké skupiny respondentů. Slovo také mají odborníci, kteří s barvou budou pracovat. „Barevné trendy každoročně udává skupina mezinárodních odborníků z různých oborů – architektury, textilu, designu výrobků, grafiky nebo výzkumu. Během diskuze se nominuje množství trendů s jednou převažující myšlenkou, která zachycuje náladu ve společnosti. Výsledná paleta inspiruje nejen profesionály, ale především naše zákazníky,“ uvádí Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux.

Vyhlášené barvy pak udávají tón pro příští rok, ale v praxi jde spíše o roky. Nejrychleji se nové trendy implementují do grafického designu. V oblasti módy jde o relativně rychlý proces, než jsou nové tóny zařazeny do kolekcí obdivovaných na přehlídkových molech a následně i konfekcích v obchodech. S oblasti nábytkářského průmyslu je to složitější a chvíli trvá, než se zvolené odstíny objeví na nábytkářských veletrzích. Některé barvy úplně propadnou, jiné si designéři oblíbí a přetrvávají na čalouněních sedacích souprav či dveřích nábytku i dva tři roky.Poprvé dvě barvy

Forma Pantone letos překvapila, když vyhlásila dvě barvy, což je poprvé v historii. Vybrané barvy – Rose Quartz a Serenity mají být protikladem dnešní uspěchané době plné stresu a nepokojů. Dohromady tvoří jakýsi barevný a velmi vkusně sladěný duet. Barva Rose Quartz 13-1520 Pantone je pojmenovaná po minerálu růžový křemen. Název barvy Serenity 15-3919 Pantone je odvozen z anglického jazyka a znamená klid, pokoj a vyrovnanost, jde o jemný odstín modré.

V módě se vybraná kombinace jistě ujme a bude úspěšná. Méně si to umíme představit v bydlení. Možná u romanticky založených duší, ale tam se jistě růžová či něžně modrá vyskytují bez ohledu diktátku módy. Uplatnění ale najde na polštářcích, závěsech či tapetách, ale i tak bude vyhrazená užšímu okruhu spotřebitelů.

A s čím je ladit? Budou se hezky kombinovat s odstíny zelené a fialové, hnědou a všemi odstíny žluté a růžové. Rozhodně si bude rozumět se stříbrnou.

Zlatá je pro bydlení

V bydlení se mnohem lépe uplatí volba Akzo Nobel, která je mimo výrobkem barvy Dulux. Jejich volba padla na symbol bohatství Ochre Gold – zlatou. Snad je to dáno náladou společnosti, která se po vleklé finanční krizi odrazila ode dna a chce se po půstu vyhřívat v luxusním prostředí. Určitě se dobře se uplatní v módě, kde už dobré dva roky vystrkuje růžky a pomalu odsouvá do té doby dominantní stříbrnou. Dobře také navazuje na barvu loňského roku, kterou byla měděná oranžová.

Lidská civilizace se nyní nachází v bodě, kdy se nedokáže vzdát moderních a digitálních technologií, ale zároveň čím dál větší inspiraci hledá v minulosti. Nacházíme výhodu jak v moderních inovacích, tak v tradicích. Dualita vládne světu, v tomto duchu byla proto zvolena i barva roku 2016. Všechny klíčové trendy v sobě skrývají element zlata, proto odborníci vybrali jeden odstín, který nejlépe reprezentuje zlatý vliv barevných trendů pro aktuální rok.

I v letošním roce tak zůstávají dominantní teplé odstíny. Jasné barvy se vydaly novou, zajímavější cestou. Zapomeňte na oranžovou, zkuste korálovou. Vyměňte žlutou za okrovou a použijte temně noční namísto modré. Nová paleta má tmavou, tajemnou podobu, přesto zůstává přátelská.

Dědictví a budoucnost

Odborníci zvolili několik základních principů, které se v nové paletě barev odráží. Nejdůležitějším z nich bylo prolínání budoucnosti a minulosti. „Proto, abychom poznali, co nás čeká, se často musíme ohlédnout zpátky. Stejné pravidlo platí i pro letošní paletu barev, která se inspirovala odstíny z let minulých, ale zároveň pootvírá dveře budoucím trendům,“ vysvětluje Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux.

Pokud se rozhodnete pro změnu interiéru, můžete se zamyslet také nad využitím dekorací jako pruhů, ornamentů, písmen či nápisů. Vedle nešlápnete ani s temnými odstíny, které připomínají noční oblohu, nebo naopak s hravými a živými barvami v kombinaci s bílou a černou. Také si už představujete, jak to u vás doma vypadá?

Chystáte se malovat? Jakou barvu vybrat? Poraďte se na forum.living.cz

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Dulux, Pantone 

Dále čtěte

Barvy obkladů vybírejte podle své povahy

Barvy obkladů vybírejte podle své povahy

Proč se někomu líbí divoké barevné kombinace a někdo dává přednost klidným barvám podzimu? Může za to naše povaha. Pokud se budete řídit charakterem své letory, pomůže vám to i při výběru barevných kombinací obkladů v koupelně.

Barvami proti podzimním depresím

Barvami proti podzimním depresím

I když nám kalendář ukazuje, že léto ještě neskončilo, za okny to tak bohužel nevypadá. Někteří tak rychlý přechod do podzimu špatně snášejí a může se u nich objevil lehká deprese. Pokud proti ní chcete bojovat nebo se jí vyhnout, pozvěte barvy do svého interiéru, protože jedině barvami můžete bojovat proti podzimním depresím.

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Přemýšlíte, čím oživit váš byt? Chtěli byste změnu, ale nevíte čím začít? Máte problémy se soustředěním, špatně usínáte, nebo trpíte přílišnou chutí k jídlu? Pak pro vás máme jediné slovo: barvy!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist