Living > Tipy a trendy > Tipy a trendy > Abeceda správného saunování

Abeceda správného saunování

4. 6. 2013 | Tipy a trendy

Chladnější počasí (obzvlášť, když toužebně čekáme na letní teploty) je časem, kdy více pomýšlíme na relaxaci znaveného těla v příjemném teplém prostředí. Ideální volbou relaxace je v tomto případě saunování. Někteří šťastlivci mají vlastní saunu doma, jiní se musejí za saunováním vydávat mimo domov.

Ideální dobou pro saunování je podvečer. Po příjemném uvolnění v saunové lázni by totiž měl správně následovat spánek. Sauna zvyšuje látkovou výměnu a odplavuje únavové látky z těla pryč. Pomáhá také zlepšit zásobování těla kyslíkem. Na to, abychom měli ze saunování příjemný zážitek, má vliv náš momentální psychický stav a také okamžitá tělesná dispozice.  Například s některými typy onemocnění bychom se vůbec do sauny neměli vydávat. Patří k nim jakékoli akutní záněty, gynekologické problémy, kožní projevy nemoci a také degenerativní onemocnění. Naopak je sauna vítaným pomocníkem při prohřívání kloubů u některých ortopedických diagnóz, při nespavosti, některých klimakterických obtížích anebo při léčbě horních cest dýchacích.

A jak správně postupovat při samotném saunování? Před saunováním si odložte nejen oděv a obuv, ale i šperky, hodinky, obujte si koupací obuv a vybavte se mycími potřebami, ručníkem a osuškou.

Dejte si očistnou sprchu v teplé a studené vodě, důkladně se omyjte mýdlem, osprchujte se teplou vodou a před vstupem do prohřívárny se osušte.

Ve výšce asi 1 metr nad podlahou je v prohřívárně optimální teplota kolem 75°C. Lehněte si tedy při první návštěvě na spodní lavici. Při pocení je zapotřebí masírovat si pokožku kartáčem nebo rukama.

Jakmile opustíte prohřívárnu, osprchujte si celé tělo teplou vodou a jděte se ochladit do  ochlazovacího bazénku. Pokud bazének nemáte k dispozici, použijte studenou sprchu. Do bazénku vstupujte pozvolna a pod vodu ponořte celé tělo, i hlavu. Proveďte několik plaveckých temp, případně pár cviků na vzduch mimo bazén. Do vnější ochlazovny je zapotřebí vstupovat v koupací obuvi, abyste se vyvarovali prochlazení chodidel.

Chtěli byste doma saunu? Inspirativní fotogalerie

 sauna inspirace fotogalerie


Před následujícím vstupem do prohřívárny se opět osušte a lehněte si na lavici o stupeň výš. Teplota nad 90°C je již nevhodná, je lépe jí případně vystavit nohy spíše než hlavu.

Cyklus prohřívání a následného ochlazení vystřídejte nejlépe 3x. Po posledním prohřátí a následném ochlazení se osprchujte vlažnou vodou a umyjte si vlasy šamponem.

Po dostatečném ochlazení vstupte do odpočívárny, ulehněte na lehátko a přikryjte se dekou a odpočívejte. Dopřejte si klid. Odpočívat můžete i na polohovacích lehátkách. Vypocené tekutiny doplňujte neslazenými minerálkami a přírodními šťávami případně nealkoholickým pivem.Po saunování se vzdejte intenzivní tělesné námahy. Ošetřete svou pokožku vhodným krémem a poté se vydejte vstříc nerušenému spánku, který je po příjemném zážitku v saunové lázni více než zaručen.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: industrials-boilers.com, wisegeek.com, askedlastnight.com, twettey.com, besthomedecorators.com, yupedia.com

Dále čtěte

Sauna v pohodlí domova

Sauna v pohodlí domova

Média nás všemi prostředky neustále masírují ohledně zdravého životního stylu. Příjemně se to čte a poslouchá, ale hůře vykonává, protože málokomu se chce ještě po celodenní práci cestovat do nějakého centra, kde se po jakési proceduře bude snad cítit lépe. Klíčem k tomu, aby se člověk uvolnil a doplnil energii, je nejen pozitivní myšlení, ale také dostupnost prostředků v domácím prostředí.

Moderní wellness zařízení se vejdou i do bytu

Moderní wellness zařízení se vejdou i do bytu

S prvními podzimními listy obvykle odvane i vzpomínka na pobyt v lázních. A přitom právě v sychravém počasí potřebujeme odpočinek snad ještě intenzivněji. Dnes už naštěstí nemusíme ujet ani kilometr, abychom se mohli oddávat wellness radovánkám. Můžeme si jich totiž užít dosyta ve vlastní koupelně, či na zahradě.

Vířivky – hřejivé umění relaxace

Vířivky – hřejivé umění relaxace

Když je venku teplota hluboko pod mrazem, není nic jednoduššího než se rozmrazit v horké vaně. A pokud je ta vana vířivá a dokáže po uspěchaném dni znavenému tělu dopřát ten správný relax, tím lépe! Neomezujte se na návštěvní hodiny termálních lázní! Vířivku můžete mít i doma. Přesně takovou, jakou chcete.

Která vana je pro vaši koupelnu ta pravá?

Která vana je pro vaši koupelnu ta pravá?

Moderní trh nabízí skutečně široký sortiment koupelnových van, mnohdy skutečně neuvěřitelných tvarů a velikostí. Neustále se rozšiřující nabídka sanitární techniky, kam se řadí právě i vany, však ve výsledku může zákazníkovi zkomplikovat život. Abychom vás ušetřili případných starostí s výběrem vany, připravili jsme přehled toho nejdůležitějšího, co budete k výběru a nákupu nové vany potřebovat!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

ihik
od: ihik | 30. 09. 2016, 14:43

Já bych ji koupil. Během stavby jsem si desku p... Číst

Requied
od: Requied | 30. 09. 2016, 14:34

65kg deska je je podle mě strašně malá... Hutni... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 14:02

Bibi, večer beru poslední, takže zítra si dám Číst

PavlaSoukupova
od: PavlaSoukupova | 30. 09. 2016, 10:30

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Koupila js... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist