Living > Inspirace > Stavba a dům > Znovuzrození historického objektu si žádá pevné nervy! Není třeba čekat na jaro

Znovuzrození historického objektu si žádá pevné nervy! Není třeba čekat na jaro

13. 11. 2007 | Stavba a dům

Kdo má rekonstrukci historického objektu za sebou, ví už o čem bude řeč. O velmi dlouhé cestě lemované častými návštěvami úřadů, o vysokém telefonním účtu při shánění kvalitního materiálu i řemeslníků, a o vyčerpávajícím vyplňování desítek formulářů, bez nichž žádné peníze na obnovení památky nikdy nezískáte. A to jste teprve na začátku

Podle čeho se pozná památkově chráněná stavba

Než začnete obíhat povolení ke stavbě zavítejte na příslušný katastrální úřad, kde se dozvíte zda je nemovitost památkově chráněná. Ve výpisu z katastru zkontrolujte všechny základní údaje (číslo parcely, výměru, druh pozemku, vlastnická práva), ale především si v poznámkách o nemovitosti všimněte, jestli je budova zařazena do památkové zóny, chráněné krajinné oblasti nebo je samostatně památkově chráněna. Údaje z výpisu si můžete ještě ověřit na pracovišti Národního památkového ústavu (podle krajů), nebo na příslušném referátu městského úřadu obcí s rozšířenou pravomocí, kde jsou k dispozici seznamy památkově chráněných objektů.

S požehnáním úřadů

Podle stavebního zákona je  rekonstrukce stav, kdy se změní technické parametry, funkce nebo účel stavby a je jedno zda se jedná o „obyčejný“ dům nebo památkově chráněnou stavbu. Postup při rekonstrukci, opravě či přestavbě kulturní památky je dán obecně závazným postupem, kde je stanovena povinnost vlastníka nemovitosti požádat odbor památkové péče o vyjádření. V tomto závazném stanovisku odbor památkové péče stanoví základní podmínky, za nichž lze stavební práce připravovat a provést. Žadatel předkládá žádost o stanovisko k zamýšlené rekonstrukci objektu na oddělení památkové péče místně příslušného magistrátu buď osobně přes podatelnu nebo poštou. K žádosti se dokládá aktuální výpis z katastru nemovitostí jako doklad vlastnického vztahu k nemovitosti a projektová dokumentace ve dvou vyhotoveních. Úřad má na vyřízení standardně třicetidenní lhůtu, kterou může ve složitých případech prodloužit až na šedesát dní. Na základě písemné žádosti vlastníka vydá památkový odbor závazné stanovisko, což je jeden z nezbytných podkladů potřebných pro vydání stavebního povolení, ohlášení stavebních prací a územního rozhodnutí.

Jak je to s financováním

Shromáždit dostatek finančních prostředků na rekonstrukci památkově chráněné stavby je obtížnější než vzít si úvěr na rekonstrukci „obyčejného“ domu. Vlastní finanční rezervy lze doplnit z dalších zdrojů. Stát nabízí několik možností - příspěvek z rozpočtu ministerstva kultury a krajské dotace. V prvním případě pro fyzickou osobu i podnikatele přichází v úvahu některý z programů (grantů) na záchranu kulturního dědictví, o který se žádá u místně příslušného odboru památkové péče. Pro následující rok už je ale pozdě. Lhůta pro podání žádosti již uplynula letos v květnu a tak nezbývá než to zkusit po novém roce. Nejlépe ihned, protože k žádosti se předkládá mnoho příloh, včetně fotodokumentace stavby.

Další prostředky lze případně čerpat z krajských dotací, konkrétně z Fondu obnovy památek. Peníze z programu na podporu obnovy a zachování kulturních památek, zejména památek lidové architektury, jako jsou například zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky a boží muka, získáte pouze tehdy, když se nemovitost nachází v památkově chráněné zóně. Z ostatních finančních zdrojů přichází v úvahu další programy pro obnovu historických památek, které vyhlašují a poskytují krajské úřady a městské části, popřípadě různé nadace a sponzoři. Pokud i tak shromážděné prostředky nebudou stačit pak přichází na řadu i úvěr. Ale to už je ta poslední a nejméně schůdná možnost, protože v takovém případě bude banka požadovat ručení jiným objektem než zchátralou stavbou před rekonstrukcí.

Pro finančně vyčerpaného stavebníka má však stát hojivou náplast v podobě daně z nemovitosti. Vlastníka, který provedl stavební úpravy kulturní památky totiž zbavuje povinnosti platit daň z nemovitosti po dobu osmi let, počínaje rokem následujícím po vydání příslušného stavebního povolení.

Doufejme, že vám památkově chráněná nemovitost nespadne na hlavu než všechna příslušná povolení získáte. O tom jak historickou stavbu obléci do nového kabátu v souladu s požadavky památkářů přineseme  někdy jindy. Třeba na jaře.


Irena Forejtová
Foto Firem Stavby Suk, Antis a archiv autorky

Dále čtěte

Hodně tepla za málo peněz aneb: jak ušetřit na vytápění? Několik praktických rad

Hodně tepla za málo peněz aneb: jak ušetřit na vytápění? Několik praktických rad

Na první pohled čirý nesmysl. Přesto existují metody a způsoby, jak při srovnatelně nižších nákladech docílit kýženou tepelnou pohodu. Zde je ovšem zapotřebí ujasnit si, zda upřednostňujeme peníze, nebo pohodlí?

Co získáte instalací kamen?

Co získáte instalací kamen?

Prakticky až donedávna představovala krbová kamna v moderním domě spíše estetickou záležitost. Dnes se stala velmi významnou součástí topného systému. Důvodem návratu k tradičnímu způsobu vytápění je především snížení nákladů na teplo a ohřev vody.

Chcete krb?

Chcete krb?

Pokud alespoň trochu závidíte známým nebo si prostě jen chcete splnit dávný sen o vlastním krbu, je třeba položit si nejprve následující otázku: co od toho skutečně očekáváte? Má plápolající ohniště nahradit televizi, stát se místem setkávání s přáteli, sblížit rodinu nebo plnit pouze svoji hlavní roli?

Podlahové vytápění, teplo pod nohama

Podlahové vytápění, teplo pod nohama

Podlahové vytápění už dávno nepatří k žádným převratným novinkám a stalo se nedílnou součástí mnoha novostaveb i rekonstruovaných objektů. Není divu, ukázalo se, že má mnoho předností.

Bydlete „klasicky“ a přitom „moderně“!

Bydlete „klasicky“ a přitom „moderně“!

Na první pohled to zní jako konstatování plné rozporu. Klasické bydlení přece nemůže být moderní, vždyť ona „klasika“ je něco jako umírněnost a staletími ověřený standard, a „moderna“ jde ruku v ruce s avantgardními výstřelky, které byly a jsou nepřijatelné pro ty, jenž milují zmíněnou klasiku. Ale historie se opakuje a navíc, to, co bylo dříve křiklavě moderní, je dnes klasické a staromilci rádi posedí se sklenkou whisky v křeslech, které budily opovržení spořádaných měšťanů na přelomu „starého“ a „nového“ světa.

Je vám doma teplo, aneb: co týden dal?

Je vám doma teplo, aneb: co týden dal?

Nadcházející zimní období sebou nese celou řadu témat a jedním z nich je bezesporu vytápění. Je několik způsobů, jak si zajistit to, čemu architekti rádi říkají „tepelný komfort".

Jen doma klidně dupejte, sousedé to neuslyší, aneb: akustická izolace

Jen doma klidně dupejte, sousedé to neuslyší, aneb: akustická izolace

Mít na hlavou hlučnou partaj nebo rodinu s kupou neposedných dětí nechá v klidu je ty, kdo mají odhlučněný byt. Dokonalá zvuková separace stropů i podlah, tedy akustická izolace, je totiž důležitá stejně jako izolace tepelná .

Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda domu může být v různém provedení od klasické omítky přes štuk až po obložení keramikou, sklem, kamenným nebo dřevěným obkladem. Každý materiál má určité přednosti, ale přírodním obkladem nikdy neuděláme chybu.

Aby vám nepršelo na hlavu – chyby při střešních pokládkách

Aby vám nepršelo na hlavu – chyby při střešních pokládkách

Přestavujete dům nebo uvažujete o novostavbě? Rozhodně se vám vyplatí kontrolovat probíhající práce. Zvlášť nekvalitně provedená montáž střechy vám může přinést řadu potíží, protože nedodržení odborných pracovních postupů se brzo vymstí.

Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

Osvědčenými přípravky na opravy trhlin a nejrůznějších nerovností podlah v interiéru i venku jsou nivelační tmely. Pro správný výběr tmelu jsou určující jeho vlastnosti. Musí být snadno zpracovatelný, mechanicky odolný, rychleschnoucí a po vytvrzení dobře opracovatelný.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 26. 09. 2016, 11:15

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 10:27

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 26. 09. 2016, 10:08

Ježíš, Květinko , tak to je teda zpráva! Musí... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 09:16

Přeji pěkný den Už jsem zpátky od doktora, c... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist