Living > Inspirace > Stavba a dům > Zateplovací fasády jsou nezbytné pro úsporu energií

Zateplovací fasády jsou nezbytné pro úsporu energií

8. 11. 2012 | Stavba a dům

Zateplovací fasády jsou nezbytné hlavně pro úsporu energií a pohodlí během zimy, při jejich instalaci se ale často mohou kupit chyby vzniklé neodborností stavitele. Díky takovým chybám se může negativně ovlivnit životnost a jakost celé stavby, návratnost investic pak nemusí být ani zdaleka taková, jak jsme si původně vypočítali. Jak se tedy nejvážnějších chyb vznikajících při zateplování fasád vyvarovat?

Při zateplování fasád nesmíme podcenit hlavně ověření vlastností podkladu, na které bude celý zateplovací systém osazen. Přitom je tu nebezpečí nejen riziko případného odtržení fasády vlivem nekvalitní podložky, ale mohou nás zklamat i hmoždinky. Dobrým trikem je během zateplování na zateplovaný povrch nalepit několik zkušebních terčů z polystyrénu. Po několika dnech pak terčíky odtrhneme. Pokud při jejich odtrhávání nastane destrukce v polystyrénu, můžeme od podkladu a fasády očekávat dostatečnou soudržnost.

Co s takzvanou zakládací lištou? Tu není nutné instalovat, ale pokud už se k tomu odhodláme, měla by být její montáž nanejvýš pečlivá. Dále tu máme například špatné používání hmoždinek. Ty je totiž potřeba osazovat naprosto přesnými kolmicemi k podkladu a nezapouštět je příliš hluboko do izolantu. Kotevní trny musí být plně doraženy a pod talířkem hmoždinky nesmí být dutina, jinak by totiž zbytečně unikal teplý vzduch.

A na co nezapomenout při osazení rohových lišt? Především musí být kolem rohů výplní otvorů diagonální vyztužení, v případě že toto opomeneme, hrozí brzy šikmé trhliny. Mezi vlastní rohovou lištou a izolantem nesmí vzniknout dutina, to by opět přineslo velký počet problémů.

Velká inspirativní galerie fasád

Fasády fotogalerie inspirace

Zateplování fasád se také neobejde bez kvalitní základní vrstvy, tvořené stěrkou s výztužnou sítí. Základní vrstva má totiž zásadní význam pro celkovou mechanickou odolnost systému a to, jak je zkonstruovaná, ovlivňuje i její dlouhodobou spolehlivost. Pokud není výztužná síť důsledně přetažena přes hranu lišty, brzy může dojít k nepříjemným trhlinám.

Pokud jsou veškeré podkladní vrstvy kvalitně instalovány, konečná tenkovrstvá omítka znamená jen tečku za celou prací. Pozor musíme dávat hlavně na plísně, které se poslední dobou často šíří. Dá se tomu samozřejmě zamezit, to vám ale musí výrobce dodat omítku s fungicidními přísadami, kde je sice nutné počítat s jistou údržbou, ale také tato ochrana poměrně dlouho vydrží.


Text: Marek Kos
Foto: knaufinsulation.com, buildgood.blogspot.com, knaufinsulation.rs, plasticsportal.net, hirsch-gruppe.com, sdac.ro, bouygues-projects.co.uk, idevelop.ie, passivehouseinthewoods.com, plasticsportalasia.net, thermocolor.info

Dále čtěte

Uvažujete o zateplení domu? Zkuste ovčí vlnu!

Uvažujete o zateplení domu? Zkuste ovčí vlnu!

Návraty ke tradičním materiálům jsou typické pro období, kdy mají lidé dojem, že jsou unaveni moderností, stresem průmyslové doby a informačních technologií. Návrat k přírodě znamená návrat tam, odkud člověk pochází a zaznívají přitom slova jako "přirozenost", stejně tak "klid" a "relaxace". Zkuste zvážit ovčí vlnu jako izolační materiál.

Moderní cihly nepotřebují zateplovat

Moderní cihly nepotřebují zateplovat

Cihly jsou s bydlením spjaty již od nepaměti. Pro svou pevnost a odolnost, paropropustnost, dobré zvukově izolační vlastnosti, nehořlavost a schopnost akumulovat teplo neztratily po celá tisíciletí na oblibě a jsou ceněny dodnes. Z pálených cihel začal člověk stavět již ve 3. tisíciletí př. n. l., výraznou proměnou však prošly až během druhé poloviny 20. století. Moderní broušené cihelné bloky, jako je např. cihla HELUZ Family 2in1, dnes již neplní pouze funkci základního stavebního prvku, ale spojují v sobě ty nejlepší vlastnosti kvalitního zdicího materiálu a tepelné izolace. Výsledkem je zdivo, které má nejlepší tepelněizolační vlastnosti na trhu a je vhodné pro výstavbu domů s téměř nulovou spotřebou energie.

Konstrukce zvukotěsné zdi - jak na to?

Konstrukce zvukotěsné zdi - jak na to?

Domov je pro nás synonymem klidu a pohody, těšíme se tam při návratu z ruchu města, ze zaměstnání či po dlouhotrvající jízdě autem. Chceme si odpočinout v klidu a tichu a často už nemáme ani tuto možnost. I v domě můžeme být rušeni hlukem. Pokud je to v rámci možností, lze si v bytě či domě vytvořit zvukotěsnou zeď, která omezí hluk z okolních prostor na minimum.

Netopte pod kotlem penězi. Zateplete!

Netopte pod kotlem penězi. Zateplete!

Ještě si užíváme babího léta, ale v hlavě hlodá zlá předtucha. Jak přežijeme zvýšení nákladů na topení v zimě? Vývoj cen energií v posledním desetiletí nemůže nikoho nechat klidným. U elektrické energie je průměrné roční zvýšení cca 8% a u zemního plynu šplhá průměrné zdražování k jedenácti procentům. Růst neskutečně akceleroval v posledních čtyřech letech. Elektrická energie za tu dobu zdražila o rovných 31% a ceny plynu vzrostly o neskutečných 53% ! Není nejmenší naděje, že se tento trend zastaví. A co víc. Daň z přidané hodnoty letos narostla o 4% a zdá se, že to nebude konečná. Co s tím?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Karel, 8. 11. 2012

    Také jsem si nechal zateplit dům, ale využil jsem foukanou izolaci CLIMATIZER PLUS. Zateploval jsem už starší dům a nechtěl jsem, aby se nějak boural nebo rozebírala střecha. Výhodou zateplení foukanou izolací, je že nic se nemusí rozebírat nebo bourat. http://climatizer.cz/clanek/zobrazit/foukana-izolace-pro-zatepleni-domu-moznosti-pouziti

  • Od: radim, 21. 11. 2012

    Nejenom zateplení, ale v ideálním případě propojení všech prvků domácnosti a jejich spojení ve fungující celek pomocí moderních technologií znamená opravdovou úsporu energie. Pokud vás zajímá chytré bydlení, pak koukněte na http://www.centruminteligentnihobydleni.cz/chytre-bydleni-moderni-nadstandard najdete zde spoustu užitečných informací

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist