Living > Inspirace > Stavba a dům > Zámková dlažba krok za krokem

Zámková dlažba krok za krokem

29. 9. 2008 | Stavba a dům

Pokládku zámkové dlažby je vhodné provádět za příznivých klimatických podmínek, nejlépe v suchých letních měsících. Kvalita dlažby totiž závisí nejen na pečlivé přípravě, ale rovněž na kvalitě spárování, které se musí provádět za sucha.

Betonová zámková dlažba se používá pro dláždění pěších cest, vjezdů a parkovacích ploch pro automobily. Vyrábí se z vibrolisovaného betonu různých tvarů v přírodní šedé barvě a v mnoha barevných odstínech. Příprava podloží a podkladních vrstev jsou nejdůležitějším předpokladem správného položení zámkové dlažby, protože na nich závisí životnost, účelnost i estetika celého díla. Jak postupovat, aby dlažba vydržela a mohli se pyšnit perfektním provedením?

Dlažba - velká fotogalerie

Dlažba - velká fotogalerie

První fáze: příprava podloží je základ

Nejdříve si vyznačíme hranice pokládky. Prvním bodem vlastní stavby je příprava podloží, které spočívá v provedení výkopu  s následným zhutněním a srovnáním dna výkopu. Hloubka dna výkopu závisí na účelu a zatížení budoucí zámkové dlažby. Pro pojezdovou plochu (vjezd či odstavnou plocha pro auto) lze počítat s výkopem o celkové hloubce zhruba 85 až  100 cm, u pěších nezatížených cest se jedná o hloubku  30 až 35 cm. Po provedení výkopu tzv. "kufru" přichází na řadu hutnění válcováním. Zhutněné dno výkopu musí kopírovat plánovaný sklon budované plochy tak, aby podkladní vrstvy měly ve všech místech stejnou hloubku, což zabraňuje pozdějšímu propadu dlažby.

Chcete zámkovou dlažbu? Podívejte se na rady na forum.living.cz

Druhá fáze: pevný podklad

Na připravené dno se klade buď jedna nebo dvě podkladní vrstvy. Hrubá podkladní vrstva se připravuje při budování  pojízdných komunikací a ploch a ve zhutněném stavu má hloubku cca 250 až 350 mm..Tvoří ji kamenná drť o zrnitosti 16–32 mm  s následným hutněním vibrační deskou. Poté následuje je navezení jemné podkladní vrstvy tvořené kamennou drtí o zrnitosti 8–16 mm a její řádné zhutnění pomocí vibrační desky. Tato jemná podkladní vrstva má ve zhutněném stavu hloubku cca 100 až 150 mm a u ploch a komunikací pro pěší provoz tvoří jedinou podkladní vrstvu uloženou přímo na dno výkopu. Mezi jednotlivými vrstvami se zpravidla osadí obrubníky.

Třetí fáze: lože rovné jako stůl

Před pokládkou dlažby ještě následuje poslední ložní vrstva jemné drtě o zrnitosti 2–5mm, případně 4–8 mm. Tato vrstva je již určena pro pokládku zámkové dlažby a proto je velmi důležité aby její povrch byl rovný a její hloubka rovnoměrná v celé ploše. K vytváření této vrstvy se obvykle používá dřevěných, nebo ocelových latí o výšce cca 40 až 50 mm položených na zhutnělý povrch. Tyto latě slouží jako vodící pásy při srovnávání zasypané drtě kladecí vrstvy do roviny pomocí hliníkové lišty. Vytvořená kladecí vrstva se již před pokládkou dlažby nehutní a proto se na ni nesmí vstupovat. Po vyjmutí vodících latí a doplnění drtě do vzniklých dutin je podloží připraveno pro pokládku dlažby.

Čtvrtá fáze: pokládka zámkové dlažby

Pro pěší provoz se používá dlažba tloušťky 60 mm, pro pojezdové plochy dlažba tloušťky 80 mm. Pokládka dlažby se provádí současně ze tří palet dlažby najednou, aby se docílilo barevně kompaktního odstínu povrchu.

Pokládka zámkové dlažby se provádí do nezhutněné kladecí vrstvy poklepáním gumovou palicí směrem z nejnižšího místa pokládané plochy k nejvyššímu tak, aby kladecí vrstva nebyla narušena. Proto se na plochu nesmí šlapat ani po ní přejíždět. Případná úprava tvaru dlažby, například u okrajů nebo okolo kanalizace, se provádí štípáním nebo řezem diamantovou pilou pro přesné dělení.

Závěrečná fáze: nepodceňujte spárování

Po položení zámkové dlažby se spáry mezi jednotlivými dlaždicemi zasypou jemným křemičitým pískem o zrnitosti 0–2 mm, případně 0–4 mm pomocí koštěte a následně se plocha důkladně zamete. Jako materiál pro výplň spár nesmí být použit písek obsahující vápenné nebo hlinité příměsi jinak je nebezpečí, následného prorůstání spár travinami a mechy a také tvoření vápenných výkvětů na povrchu dlažby. I z těchto důvodů je zasypávání spár nutno provádět za pěkného suchého počasí suchým pískem, který mezi spáry dokonale zapadne. Poté se provádí poslední důkladné zhutnění celé plochy v příčném a podélném směru pomocí vibrační desky opatřené plastovým návlekem a druhé zasypání a vyplnění spár křemičitým pískem, aby se docílilo naprosté roviny.

Autor: Irena Forejtová
Foto: Dlaždičské práce Nociar, greenspirelandscaping.com, brickdoctorbill.blogspot.com, brickdoctorbill.blogspot.com, panjiaoutdoors.com, pavingsuperstore.co.uk, pavingsuperstore.co.uk, pavestone.com, jeffreygardens.blogspot.com, picstopin.com, houzz.com, pasqualepascale.com, systempavers.com, natureselitelandscaping.blogspot.com, accentcurbing.ca, smallbackyardlandscapingideas.com, flatideas.com, installitdirect.com, smallbackyardlandscapingideas.com, gardenculturevictoria.com, belgard.com, boulderfallsinc.com, luigiciccone.com

Dále čtěte

Úplně jiná dlažba

Úplně jiná dlažba

Když se nějaká věc tváří jako pravá, ale ve skutečnosti má do originálu daleko, nazývá se kýčem. V případě cesty s betonovým povrchem, která vypadá jako z přírodního kamene uvedené tvrzení neplatí. Beton je materiál mnoha tvarů,barev a struktur.

"Suché zdění" POROTHERM  získalo GRAND PRIX FOR ARCH 2008

"Suché zdění" POROTHERM získalo GRAND PRIX FOR ARCH 2008

Letošní mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2008, který proběhl na konci září v Praze – Letňanech, se nesl pro společnost Wienerberger ve znamení úspěchů. Dokladem toho je zisk dvou vysokých ocenění. V soutěži o nejlepší výrobek, technologii či exponát veletrhu získala firma s technologií zdění Porotherm dryfix.system cenu GRAND PRIX FOR ARCH 2008. Spolu s tím si také odnesla cenu TOP EXPO za nejzdařilejší expozici veletrhu.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: David, 12. 2. 2009

    Přeji hezký den, rád bych požádal o radu. Mám před domem vybetonovanou část, která léty popraskala a po posypu rovněž trochu změnila tvar z hladka do druba. Žel, toho betonu tam bylo docela hodně, tak je téměř nereálné ho rozbíjet. Moje otázka zní, zda-li lze na teto beton položit zámkovou dlažbu a jakou formou anebo je nějaká jiná možnost pro úpravu popraskaného a zhrublého betonu. Díky za pomoc.

  • Od: Marian Baláž, 19. 4. 2009

    chci položit zámkovou dlažbu do svahu ale videl jsem jednou na spodním konci chodníku jak se sesunula jak tomu zabráním abych nepoškodil vzhled anebo hrozí sesuv dá se nečím zabezpečit

  • Od: Karel, 21. 5. 2013

    Přeji hezký den, rád bych požádal o radu. Mám před domem vybetonovanou část, která léty popraskala a po posypu rovněž trochu změnila tvar z hladka do druba. Žel, toho betonu tam bylo docela hodně, tak je téměř nereálné ho rozbíjet. Moje otázka zní, zda-li lze na teto beton položit zámkovou dlažbu a jakou formou anebo je nějaká jiná možnost pro úpravu popraskaného a zhrublého betonu. Díky za pomoc.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist