Living > Inspirace > Stavba a dům > Vybíráme barvu domu

Vybíráme barvu domu

25. 10. 2010 | Stavba a dům

Dům a jeho vzhled symbolizuje váš osobitý styl a mnoho o vás vypovídá. Pokud ho od základů stavíte, snažíte se, aby splňoval vaši představu. Pokoušíte se mu vtisknout kus sebe, i když jste ho koupili už hotový. S tvarem a architektonickým stylem ale většinou nejde nic udělat, veliké změny však můžete dosáhnout správným výběrem povrchové barvy omítky.

Vybíráme barvu domu

Výběr té správné barvy může být pro někoho velmi zábavný a kreativní proces, pro jiného však i traumatizující pocit jakési zodpovědnosti nejen za vzhled domu, ale i okolí, protože málokdo z nás bydlí na samotě. Domy by měly zapadat do rázu krajiny a pokud jsou v jedné ulici, nepsaným pravidlem je, že by měly mít podobný prvek. Ne každý to však dodržuje. Proto se často stává, že se sousedé hádají o styl plotu, o výšku střechy atd. Jak to tedy udělat, aby vše proběhlo v klidu  a váš dům vypadal přesně tak, jak chcete?

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Malováni-barvy stěn inspirace fotogalerie

Prozkoumejte lokalitu

Máte-li dům umístěn v lokalitě, kde má velké zastoupení příroda, inspirujte se jejími odstíny. Měl nenásilnou formou zapadnout do prostředí (pokud samozřejmě nejste extravagantní architekt, který na sebe potřebuje naopak upozornit). Odstíny hnědé, zelené nebo vínové v kombinaci s bílou nebo krémovou vám zaručeně pomohou vytvořit příjemný exteriér domu.

Držte se architektonického období

Jestliže váš dům patří do staré zástavby, barvu vybírejte opatrně.  Okolní budovy možná nemusí mít nový kabát, ale i tak je dobré vybírat z palety barev, která je poplatná době, ve které byly domy stavěny. Některé moderní odstíny na starších budovách vypadají nevkusně. Nejste-li si jisti, prozkoumejte internet a zjistěte v jakém období byly moderní určité barvy. Můžete si také půjčit paletu barev od malířské firmy a barvu vybírat u domu a ne v kanceláři nebo v obchodě. Počítejte také  s nátěrem okapů a parapetů. Měly by být v kontrastním odstínu, než je hlavní nátěr. V poslední době se však od kontrastních odstínů ustupuje a na parapetech tak můžete vidět barvu o jen několik odstínů světlejší, než je zbytek domu.

Nezapomeňte na střechu

Střecha je velmi důležitá součást domu a tak na ni při výběru povrchového nátěru nesmíme zapomenout. Máte- li střechu hotovou, nezbývá vám, než vycházet z její barvy při výběru. Jistě však najdete odstín, který bude slušet domu a zároveň podtrhne barvu střechy. Pokud vše teprve připravujete, zjistěte si, v jakých odstínech se vámi vybraný materiál na střechu vyrábí. Budete moci vše  sladit, nebo si vybrat jiný materiál, který bude lépe korespondovat s vaším výběrem nátěru.Jestliže jste si už vybrali odstín, který se vám libí, přineste si domů vzorek nátěru, natřete malý kousek okolo vchodových dveří, protože pokaždé, když projdete dveřmi si nátěru všimnete a také kontrastu odstínu a zárubně dveří. Nechte 24 hodin zaschnout. Pokud nezměníte svůj názor a barva zůstane ve stejné sytosti, jakou jste si přáli, dejte se do toho.Bydlíte-li v ulici, kde se dodržuje stejný vzhled a barva domů, můžete si vyhrát se zahradou a předzahrádkou. Barevné květiny a koše plné zářících květů zaručeně pomohou vašemu domu vystoupit z nudné řady.Sabrina Harisová
Foto: freshome.com, lovernpainting.com, domy-na-klic.onlineblog.cz, extrainzerce.eu

Dále čtěte

Jen růžová to může být...!

Jen růžová to může být...!

Růžová – barva, kterou někteří nesnáší, jiní ji milují. Je to snad jediná barva, na kterou má většina lidí vyhraněný názor. Nemusí to ale být jen barva pro holky, růžovou můžete hravě využít ve svém bytě – po svém, originálně a vkusně.

Inteligentní domácnost, aneb jak se nechat hýčkat technikou

Inteligentní domácnost, aneb jak se nechat hýčkat technikou

Technologický vývoj je rychlejší, nežli by se mohlo zprvu zdát, co bylo vloni horkou novinkou, je dnes již zastaralé. Technologické inovace se v poslední době výrazně dotkly i oblasti bydlení a také široké škály klasických i elektronických přístrojů, jež s otázkou bydlení úzce souvisí. Podstatné je, aby činnost všech provozních funkcí byla co nejefektivnější a zároveň zvyšovala komfort bydlení.

Chraňte svůj dům - před mrazem i zloději!

Chraňte svůj dům - před mrazem i zloději!

Sezóna horských a lyžařských zájezdů klepe na dveře, a pokud i vy patříte mezi ty, kteří v mrazech brázdí sjezdovky nebo chodí po horách, nezapomeňte na mráz připravit kromě sebe i váš byt nebo dům. Nečekaná a především nezvaná návštěva by totiž mohla přijít právě teď, ať už v podobě nepříjemného mrazu nebo rovnou zloděje. Nedovolte jim překročit práh!

Zděný dům nebo dřevostavba?

Zděný dům nebo dřevostavba?

Na fóru Living.cz jsme zaregistrovali neustále se množící diskuse, v nichž projevujete zájem právě o toto téma. Zeptali jsme se proto odborníka: Co je lepší, zděný dům, či dřevostavba?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist