Living > Inspirace > Stavba a dům > Údržba a renovace dřevěných oken

Údržba a renovace dřevěných oken

27. 4. 2010 | Stavba a dům

S přicházejícím jarem kutily čím dál tím víc svrbí dlaně. Zub času i letošní krutá zima se citelně podepsaly na letitých dřevěných oknech,která nedoléhají, rámy jsou oprýskané a staré kování už také dosloužilo. Zkrátka a dobře, když nefandíte plasťákům, nezbývá než se pustit do opravy.

Problémy s dřevěnými okny nastanou po mnohaleté nedostatečné údržbě, jejímž důsledkem je zničené těsnění, opotřebované kování a vydrolený tmel u skel, což v souhrnu představuje výrazné  snížení tepelně- a zvukověizolačních vlastností oken. Jednoduše řečeno, při dešti okny zatéká a v zimě jimi nepříjemně táhne.

Údržba a renovace dřevěných oken: těsnění, aneb aby okny netáhlo

Jestliže máte mezi zdí a rámem oknavydrolenou omítku, pak můžete vzniklou spáru snadno sami opravit.montážní pěnou. V zimním období to lze pouze z místnosti, venkovní část nechte až na jaro. Pokud zrovna nejste majiteli nových oken s izolačními dvojskly, pak můžete starší typy oken vylepšit takzvaným profilovým těsněním. To se instaluje mezi rám a křídlo okna. Na jedno křídlo okna, které má plochu přibližně jeden metr čtvereční,vyjde toto těsnění asi na 50 korun. Další způsob, jak zabránit úniku tepla přes starší typy oken, představuje výměna jednoduchého skla za nové dvojsklo. Tady je však nutné okno vysadit, vyměnit sklo a pak opět zasadit zpátky. Již přestavba oken z jednoduchého zasklení na dvojité izolační sklo snižuje energetické ztráty o přibližně padesát procent a "izolační sklo pro tepelnou ochranu" uspoří ještě dalších čtyřicet procent navíc.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Okna inspirace fotogalerie

Údržba a renovace dřevěných oken: rámy jako nové

Před nátěrem je potřeba staré rámy obrousit hrubým brusným papírem, pomocí kterého se odstraní starý nátěry a nečistoty ze dřeva a následně použít jemný brusný papír na jemné vybroušení povrchu. Po vybroušení je třeba očistit povrch od vzniklého jemného prachu. Staré nátěry a mastné skvrny můžete odstranit také opalováním pomocí opalovací pistole nebo odstraňovače nátěrů. Nerovnosti povrchu se tmelí tmelem (ne však ředitelným vodou, ale syntetickým - pro lepší přilnavost). Pro nátěr oken se používají zásadně syntetické produkty na alkydové bázi, protože mají dobrou přilnavost i na staré olejové nátěry. Na renovaci starých nátěrů se nedoporučuje používat laky ředitelné vodou, protože se nedokáží navázat na starý nátěr, což způsobuje odlupování nátěru a tvorbu bublin na povrchu. Ochranný nátěr se obvykle skládá z impregnačního základu, který dřevo chrání před škůdci, a vrchní lazury, která ho chrání před UV zářením, vlhkostí a dalšími povětrnostními vlivy. K tomu jsou vhodné i laky ředitelné vodou určené k použití v exteriéru. Po prvním nátěru lze další nátěr aplikovat až po důkladném zaschnutí.. Pokud byly původní okna či dveře natřeny jen průsvitným lakem, pak je možné po přípravě podkladu použít lazurovací lak.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

dřevo v interiéru fotogalerie inspirace

Údržba a renovace dřevěných oken: poslední možnost – výměna oken

Když není možné okna opravit a obnovit jejich funkčnost, například pokud je dřevo napadené hnilobou, je rozumným řešením jejich výměna, na níž bychom neměli šetřit. Levná dřevěná okna totiž bývají vyrobena z nekvalitních druhů dřeva a pouze jedné dřevěné vrstvy. O poznání kvalitnější. jsou Eurookna s několikavrstevným dřevěným rámem. Ať se rozhodneme jakkoliv důležitý je výběr dodavatelské firmy. Jak tedy postupovat?

•Doporučujeme navštívit několik obchodníků a s nimi konzultovat váš záměr. V každém zastoupení firmy dodržujte stejný postup – pokládejte stejné otázky. Jen tak budete mít možnost porovnat parametry nabízených oken a kvalitu služeb.

•Nechte se poučit o současných platných normách oken. Vyžádejte si certifikát kvality, který potvrzuje, že dodávaná okna normy splňují. Nespoléhejte na údaje v prospektech, které nemusí být vždy přesné či pravdivé.

•Přesně specifikujte požadované parametry oken – tepelněizolační vlastnosti rámu, skla, typ kování, možnost montáže žaluzií. Na tomto základě žádejte o vypracování cenové kalkulace.

•Ověřte si, zda je v cenové kalkulaci zahrnuto vše co požadujete. Stává se, že firma ve snaze kalkulaci co nejvíce snížit, některé položky nebo úkony neuvede. Při vlastní montáži se může výsledná cena o neuvedené položky nepříjemně navýšit.

•Neobracejte se na firmy, které mají v nabídce „nejlepší a nejlevnější“okna z dovozu, i když je jejich nabídka jakkoli zajímavá. Nejlevnější nemusí znamenat nejlepší.

•Vyžádejte si reference firem o jejich zakázkách a pokud máte možnost, ověřte si je. Zvažte úroveň firmy, způsob komunikace, odbornost, vstřícnost a důležitý je i záruční a pozáruční servis.

•Ze zákona má zákazník sice nárok na dvouletou záruční dobu, ale seriózní firma poskytuje až pětiletou garanci.

•Informujte se o tom, zda jsou okna zhotovena z dostatečně silných profilů. Tenké profily mají horší mechanické vlastnosti a vada se může projevit až po delší době.

•Uvědomte si, že investujete na několik desítek let dopředu. Vždy je lepší volit kvalitu i za cenu vyšší ceny.

Další informace a inspirace ve článku Sláma jako stavební materiál

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Slavona, Barvy Sokrates a archiv autorky

Dále čtěte

Vyšperkujte váš dům, zkuste okenice

Vyšperkujte váš dům, zkuste okenice

Okenice zaručují nejen vysoký stupeň zabezpečení, ale splňují i nejnáročnější požadavky na design a na dekoraci budov. Kromě toho v zimě chrání interiér před poryvy větru a v létě před silným slunečním zářením, a navíc jsou dekorativní ochranou před zvědavými pohledy zvenčí.

Na kolik vás přišla letošní zima, kolik stálo teplo?

Na kolik vás přišla letošní zima, kolik stálo teplo?

Končí topná sezóna. Máte už představu o tom, kolik vás letošní zima a vytápění vašeho bytu stálo? Nakolik vás tedy přišlo zajištění takřečeného "tepelného komfortu". Zkuste se právě teď, kdy máte zimu ještě pod kůží, zamyslet nad tím, nakolik bylo vytápění efektivní a nakolik to bylo jednoduše plýtvání energií. Udělejte za zimou tlustou čáru.

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu?

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu?

Pozemek je koupen, dům vybrán z katalogu, ale zbývá rozmyslet z čeho stavět, aby budoucí obydlí splnilo vaše očekávání vzhledem, nízkou energetickou náročností a také, aby bylo postaveno brzy a kvalitně. Krátký přehled jakými vlastnostmi se od sebe stavební materiály liší, vám při výběru rozhodování může usnadnit.

Jak opravit starou dlažbu

Jak opravit starou dlažbu

Chalupářský boom sedmdesátých let je již dávno za námi, ale přece jen zůstalo dost nadšenců, kteří své chaloupky dál opravují a zvelebují okolí. Pokud se právě chystáte opravit či zrenovovat starou venkovní hrbolatou dlažbu, nabízíme vám několik rad, jak zachovat genium loci selské usedlosti od zápraží až po dvorek.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Beky
od: Beky | 25. 09. 2016, 08:00

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist