Living > Inspirace > Stavba a dům > Tip na bezúdržbovou fasádu, co vydrží i 50 let

Tip na bezúdržbovou fasádu, co vydrží i 50 let

11. 2. 2016 | Stavba a dům

Fasáda je vlastně takový kabát domu. Nejenže mu dává styl a vzhled, ale také má vliv na tepelnou pohodu uvnitř nebo odvod vlhkosti. Neměli bychom její výběr podceňovat. Přinášíme vám tip, který zaujme zejména milovníky dřevěných fasád, kteří by ji chtěli, ale nemají čas jí věnovat potřebnou péči.

Dřevěné fasády jsou krásné, ale pokud nejste příznivci přirozeného zešednutí dřeva, je jejich údržba velmi náročná. Pravidelné natírání či napouštění oleji si v dnešní hektické době může dovolit málokdo. I to je možná jeden z důvodů, protože dřevo na fasádách vidíme méně často než omítku či kámen.

Moderní materiály paradoxně umožňují i návrat k tradiční podobě domu. Slyšeli jste už o dřevoplastech nebo také WPC? Jde o naprosto ekologický materiál vzhledem i vlastnostmi připomínající dřevo, který vzniká spojením dřeva s polymery.

Kvalitní dřevoplast tvoří z 60 procent dřevo a ze 40 procent polymerem HDPE (hight-density polyethylen). Právě díky polymeru má užitečné vlastnosti, které u dřeva postrádáme – i bez ošetření neztrácí barvu a nehrozí, že byste si o něj zadřeli třísku. Nemusí se impregnovat. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o hořlavý materiál, je třeba se při jeho použití řídit stavebně technickými předpisy.

WPC materiál má oproti dřevu podstatně nižší nasákavost, proto mu nemůže uškodit voda, déšť ani mráz. Profil je navíc navržen tak, aby se v mezerách nedržela špína. „Obklady omyje dostatečně obyčejný déšť. V případě potřeby se dají ručně umýt rýžákem nebo vysokotlakým čističem. V extrémních podmínkách ale vydrží 40 až 50 let," vysvětluje Petr Hromek, odborník na montáže z WPC – Woodplastic.

Odvětrávané fasády dýchají a chrání

„Dřevoplasty představují alternativu dřevěných obkladových profilů používaných na provětrávané fasády, kdy je mezi obkladem a zdí průběžná odvětrávaná mezera, kterou je odváděna vlhkost,“ vysvětluje Hromek. Profil obkladu je navíc přizpůsoben pro montáž na svislé plochy a zabraňuje pronikání dešťové vody pod obklad.

„Odvětrávaná fasáda vytváří clonu, která chrání obloženou stěnu před přímým působením slunce, deště a větru. Tímto zlepšuje tepelnou pohodu obložené stěny a chrání zateplení stěny před extrémním tepelným namáháním a vlhkostí,“ uvádí Hromek s tím, že ale obklady nenahrazují tepelnou izolaci domu.

Snadná instalace

Výhodou profilů z WPC je snadná montáž, protože jsou tyto profily tvarově a rozměrově přesné. K uchycení se používají kotvící nerezové klipy, které nepoškodí původní zeď.

Jelikož jsou voděodolné, můžete je bez obav použít na obložení vířivek, zídek či zahradních objektů. Dřevěné terasy z tohoto materiálu jsou již poměrně rozšířené. Na výběr je několika odstínů – vyrábí se v tónech šedé, černé a několika odstínech hnědé.

„Tento typ obkladu je možné použít také jako dodatečné řešení stávající fasády, je však třeba počítat s nutností montáže na podkladový rošt a s velikostí odvětrávané mezery při návrhu skladby stěny a řešení detailů napojení na okna a dveře,“ uzavírá odborník.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: WPC – Woodplastic

Dále čtěte

Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda domu může být v různém provedení od klasické omítky přes štuk až po obložení keramikou, sklem, kamenným nebo dřevěným obkladem. Každý materiál má určité přednosti, ale přírodním obkladem nikdy neuděláme chybu.

Fasáda prozradí mnohé o vás i vašem domě

Fasáda prozradí mnohé o vás i vašem domě

Křiklavé barvy asi nebudou doménou introvertních a konzervativních povah. Milovníci klasiky a střídmé elegance nejspíš vsadí na neutrální odstíny šedé. Ekologové obloží svůj dům dřevem a odhalí kámen… Více o estetickém řešení fasád nám prozradí designer David Plouhar.

Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

Zateplení fasády je jednou z možností, jak výrazně ušetřit na nákladech za vytápění a zvýšit tepelný komfort budovy, a to ne jen v zimě, ale i v létě, kdy zabraňuje prohřátí budovy. Existují dva způsoby zateplení – kontaktní a provětrávaný. Pojďme se na ně podívat blíže.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

aprill1
od: aprill1 | 01. 10. 2016, 07:25

Krásné sobotní ráno. Copak se to děje, že to ta... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist