Living > Inspirace > Stavba a dům > Splňte si sen, anebo o bazénech poprvé

Splňte si sen, anebo o bazénech poprvé

31. 5. 2007 | Stavba a dům

Blíží se léto a mnozí obyvatelé rodinných domků řeší poměrně zásadní dilema – pořídit si vlastní bazén či ne? Stavba není nijak levnou záležitostí, proto by konečnému rozhodnutí mělo předcházet několik základních otázek.Kam bazén umístit, jaký typ vybrat, kdo a kdy ho bude využívat, kolik hodláme investovat a zda náš rozpočet nezatíží následné provozní náklady?

Výběr místa a typu bazénu

Rodinné bazény podle umístění dělíme na otevřené, tedy zahradní a kryté, tedy interiérové či domovní. Zejména při budování druhého typu je důležité jeho správné začlenění do dispozic domu, důležitým aspektem je rovněž dokonalá izolace interiéru proti všudypřítomné a konstantní vlhkosti. Bazén tak může tvořit dominantu obytného interiéru, můžete ho umístit zcela samostatně (například na kryté terase), v přístavbě či zimní zahradě, ve sklepě nebo – což je ovšem velmi odvážné řešení - přímo na střeše domu. Místnost, v níž se bazén nachází, vždy musí být dobře izolována, s kvalitním vytápěním a spolehlivým větracím systémem. Je nutné počítat také s místem pro „strojovnu“ (čerpadla, vzduchotechnika, filtrace, atd.) Vhodné je propojení vnitřního bazénu přímo se zahradou nebo alespoň terasou. Samotná místnost by měla skýtat dostatek prostoru pro odpočinek a manipulaci při čištění apod.  Bazén lze situovat na úroveň okolního terénu, může být také zapuštěný do země (tady je však rozhodně třeba zohlednit základy a další nosné konstrukce domu). Vhodné je konzultovat záměr s odborníkem, nejlépe s architektem nebo se statikem.

Bazény - inspirativní fotogalerie

 bazény inspirace fotogalerie

Omezený prostor, sázka na tvar  

Padne-li definitivní rozhodnutí a rozhodnete se stavět, vždy si uvědomte k jakému účelu bude bazén sloužit. Možná si teď řeknete – to je přece samozřejmé, ke koupání a relaxaci. I zde je však dobré zvážit počet osob, zda jej budou využívat většinou malé děti nebo naopak starší osoby, zda se chcete v případě potřeby pouze osvěžit nebo si každé ráno zaplavat. Zamyslete se však na spotřebou vody, zvažte náklady na vytápění (v případě celoročního provozu), co uděláte s vypouštěnou vodou… K plavání postačuje hloubka nad 1 m s celkovou plochou kolem 5 x 2,5 m. V bazénech s menší plochou se nabízí jediné alternativní řešení – protiproud. Tady pozor, návštěva rodinné „plovárny“ se po počátečním nadšení a kolektivním cákání velmi často mění v občasnou osvěžovnu a mnohdy i v místo s nezbytnou, nicméně nákladnou a hlavně otravnou údržbou. Pak je mnohem vhodnější vsadit na masážní vířivku, kterou si užijete klidně i v mrazivých dnech. Individuálně, v páru, s přáteli. Zdaleka ne každý sebou ovšem nosí plavky a zdaleka ne každý je nadšený z toho, že jste mu v závěru večera připravili blankytně modrou náruč bublinek.  Obecně lze říci, že tvar interiérového nebo a exteriérového bazénu už není prakticky žádný problém. Trh nabízí kruhové a obdélníkové tvary, ale i na nepravidelné, s různou kombinací křivek a výškových úrovní, se schůdky, odpočívadly, vodopády a přepady, v tryskami a dalšími vymoženostmi. )

Materiál a stavební řešení bazénu

Klasickým materiálem je beton. Jeho vybudování ovšem představuje značný zásah do okolí, tedy do zahrady. O interiéru ani nemluvě. Jde o poměrně zdlouhavý stavební a tzv. mokrý proces, proto dnes spousta lidí volí spíše variantu laminátových, polypropylenových, akrylátových či dokonce celkovovových variant. V interiéru domu je naopak potřebné vybrat technologii i konstrukci s co možná nejdelší životností. Tedy betonového, případně tvarovkového vyhotovení s keramickými obklady. Laminátové, polypropylenové a akrylátové bazény se osazují vcelku. Šířka těchto bazénů je, především z důvodu přepravy a manipulace, omezena na 3,5 m. Maji poměrně dobré a stálé vlastnosti, jsou odolné proti většině chemikálii, které se používají na úpravu a dezinfekci vody. Betonová řešení oproti tomu skýtají možnost volby tvaru, hloubky, sklonu dna, různých zálivů a také libovolné doplňkové technologie. Zhotovují se z vodostavebního betonu zpravidla do kovového montovaného bednění. Konstrukci je ovšem možné snadněji a rychleji vystavět z tvarovek a tvárnic (používá se dokonce polystyren). 

Technologický komfort

Zabezpečují jej rozvody vody, cirkulace, filtrace, úprava a ohřev vody, masážní zařízení a protiproud, umělé vlny, přepady, trysky, kaskády, vodopády… Srdcem a mozkovnou je ovšem strojovna s příslušnou technologií, zajišťující bezproblémový, automatický a v rámci možností i bezúdržbový servis. Znečištěná bazénová voda se většinou odvádí povrchovým sběračem (skimmerem) a dnovou výpustí do oběhového čerpadla a dále pokračuje přes filtr zpět do bazénu nebo naopak do kanalizace. Za filtrem se voda většinou ohřívá na nastavenou teplotu (elektrickým ohřevem nebo ve výměníku). Moderním řešením ohřevu (spíš doohřevu) jsou solární kolektory. Vodu je také nutné chemicky ošetřovat. Patří sem regulace pH, chlórování,m dezinfekce. Takto upravená voda přes vtokové trysky putuje do bazénu. Nečistoty na stěnách bazénu se většinou odstraňují ručně nebo je lze odsávat speciálním vysavačem. Technologická zařízení vyžadují samostatnou šachtu nebo místnost s minimálními rozměry 200 x 200 x 180 cm.

 
Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Dále čtěte

Splňte si sen, aneb o bazénech potřetí

Splňte si sen, aneb o bazénech potřetí

Představy o trávení volného času může doplnit právě relaxace u bazénu. Jinak řečeno, vybudovaní vlastní vodní oázy už dávno neřeší pouze snobové nebo náruživí sportovci, ale všichni ti, kteří chtějí svému tělu dopřát zdravý pohyb a osvěžení.

Splňte si sen, aneb o bazénech podruhé

Splňte si sen, aneb o bazénech podruhé

Ve městě a v satelitech bez přírodních vodních zdrojů se prakticky nelze bránit palčivým slunečním paprskům jinak, než návštěvou koupaliště. Zdaleka ne každý však touží po hromadných radovánkách a problémem může být i doprava. Řešením je tedy vlastní bazén.

Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?

Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?

Pro řešení mnohých problémů není často třeba nutné utrácet vysoké částky za sofistikovanou techniku. Nechceme tím tvrdit, že např. kvalitní klimatizace je k ničemu a že se její efekt dá vyvolat jinak a zároveň gratis. Říkáme tím jen to, že jsou alternativy, které mohou rovněž nějakým způsobem zpříjemnit život v parném létě.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 07:15

Dobre ranecko pri pondelku....u nas docela hezk... Číst

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist