Living > Inspirace > Stavba a dům > S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna

S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna

10. 11. 2011 | Stavba a dům

- Velikost písma +

Stavební systém pro panelové dřevostavby je jedním z moderních technologií výstavby domů. V Česku je relativně novinkou, avšak nechal se inspirovat dnes již tradiční americkou technologií SIPs (konstrukční izolované panely). Je vhodný pro výstavbu rodinných domů, stejně tak se využívá pro realizaci velkých podnikatelských objektů, pro stavby občanské vybavenosti nebo pro drobnou architekturu jako například chaty nebo garáže.

Jedním z příkladů panelového neboli sendvičového stavebního systému je EUROPANEL. Ten plní všechny požadavky kladené na moderní způsoby výstavby. Rychlost montáže, výborné užitné vlastnosti, minimalizace provozních nákladů a to vše za finančně přijatelných pořizovacích podmínek. Domy postavené z EUROPANELu svými parametry již dnes plní požadavky Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o energetické náročnosti budov. Není náhodou, že tyto nároky bez problémů plní právě dřevostavby. Podle údajů Centra pasivních domů je v České republice až 75 % energeticky úsporných staveb realizováno právě jako dřevostavba.

 

Panel jako sendvič
Panel, základ celé technologie, se skládá ze dvou částí. Statiku panelu zajišťuje plášť z dřevoštěpkových konstrukčních desek OSB, které jsou celoplošně nalepeny na tuhém izolačním jádru z polystyrenu. Druhou částí panelu je jádro. Vyrábí se ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS. Jádro zajišťuje, aby OSB desky při svislém zatížení nevybočily. Zároveň plní funkci špičkového tepelného izolantu. Takto vyrobený panel je pevný a tuhý, přitom lehký, snadno dělitelný a má vynikající tepelně technické vlastnosti. Provádějí se z něho svislé obvodové i vnitřní stěny, ale také střešní pláště a používá se i na základové desky.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

 dřevo v interiéru fotogalerie inspirace

Rychlost neznamená odbytou práci
Samotná montáž dřevostavby z EUROPANELu je záležitostí několika týdnů. V případě menšího katalogového domku stojí hrubá stavba už za týden. Montáž větších staveb trvá tři až čtyři týdny. Panelové stavby se přeměřují na milimetry, a tak reálná stavba odpovídá stoprocentně stavebnímu projektu. Navíc atypické tvary není potřeba předem vyrábět, což se v případě mnoha jiných technologií výrazně prodraží. Panely lze přímo na místě montáže libovolně řezat a přizpůsobit individuálním potřebám.

EUROPANEL: všestranný a dostupný
Český systém EUROPANEL umožňuje realizovat stavbu za krátkou dobu. Především je velmi variabilní a dostupný ve dvou řadách. Řada HOBBY zahrnuje tenčí panely, určené pro montáž garáží, chat nebo jiných zahradních domků. Naopak řada PROFI je plnohodnotnou stavební technologií pro rodinné domy i administrativní budovy. Proto jsou panely v této řadě výrazně masivnější, ty nejbytelnější dosahují tloušťky až 270 mm.

Marie Vladyková,
Zdroj: Europanel

 

Dále čtěte

Zděný dům nebo dřevostavba?

Zděný dům nebo dřevostavba?

Na fóru Living.cz jsme zaregistrovali neustále se množící diskuse, v nichž projevujete zájem právě o toto téma. Zeptali jsme se proto odborníka: Co je lepší, zděný dům, či dřevostavba?

Dřevostavba je vždycky dobrý nápad

Dřevostavba je vždycky dobrý nápad

Máte pozemek, architektonickou představu o svém domě (projekt „v hlavě“), ale ještě stále váháte, zda zvolit dřevostavbu nebo „klasickou“ zděnou stavbu. O zděných stavbách už toho bylo napsáno mnoho. Proto bychom se chtěli v tomto článku věnovat více dřevostavbám.

Soutěžní rekonstrukce: Přestavba celého bytu v panelovém domě

Soutěžní rekonstrukce: Přestavba celého bytu v panelovém domě

Paní Irena Vatterová s rodinou si předsevzala nelehký úkol, a to sice kompletní rekonstrukci celého bytu v panelovém domě. S potěšením musíme uznat, že se celý projekt povedl skutečně na výbornou.

Nejpodivuhodnější domy světa

Nejpodivuhodnější domy světa

Každý z nás je originál a někteří více než jiní touží dát tuto skutečnost světu jasně najevo. A nejde jen o extravagantní účes, výrazné tetování nebo o oblečení od předních módních návrhářů. Svou jedinečnost můžete ostatním prezentovat například také domem, v němž se rozhodnete bydlet. A jak tedy mohou takové podivuhodné budovy světa kupříkladu vypadat?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Rostlina dne

Fuchsie

Fuchsie

Fuchsie je hrnková rostlina, nevelký keříček s drobnými lístky a netradičními kvítky. Ve světě je obrovské množství odrůd...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(25 860 aktivních uživatelů 72 749 témat)

Poslední příspěvky

Thomasek
od: Thomasek | 27. 03. 2015, 15:20

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli jste někd... Číst

Ferin
od: Ferin | 27. 03. 2015, 14:45

Tak zas tak paušalizovat se to nedá, záleží tak... Číst

Fiona000
od: Fiona000 | 27. 03. 2015, 13:57

Taky jsme letos vyřešili čištěné koberců stylem... Číst

Woodoo
od: Woodoo | 27. 03. 2015, 13:40

Na levnych a tim padem i spatnych skrinich jen ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist