Living > Inspirace > Stavba a dům > Rychlá rekonstrukce podlahy? Zapomeňte na beton!

Rychlá rekonstrukce podlahy? Zapomeňte na beton!

22. 3. 2016 | Stavba a dům

Rekonstrukce podlahy s sebou většinou nenese jen výměnu povrchové vrstvy, ale také vyrovnání podkladu a izolace. Můžete přikročit k tradičnímu způsobu vyrovnání podlahy pomocí betonu či cementové stěrky. Připravte se ale na to, že podlaha bude dlouho vysychat a místnost nebude možné během této doby vůbec používat. Navíc hrozí, že nový povrch popraská.

Pokud ale přistoupíte k rekonstrukci podlahy suchou cestou, můžete už druhý den místnost běžně používat. Realizace je navíc snazší!

Jak vyrovnat podlahu suchou cestou

K vyrovnání podlahy suchou cestou použijte lehké keramické kamenivo Liapor (keramzit) a podlahové desky. Kromě již zmíněných pozitiv s sebou tento způsob nese i další výhody:

 • Kamenivo Liapor má skvělé izolační vlastnosti.
 • Instalace je snadná a rychlá.
 • Nejsou nutné žádné technologické přestávky.
 • Podlaha je ihned pochozí.
 • Lze použít pro rekonstrukce i novostavby.
 • Jedná se o čistě přírodní a 100% nezávadný materiál.
 • Kamenivo Liapor má nízkou objemovou hmotnost - zbytečně nezatěžuje nosnou konstrukci a lze tak použít třeba i pro střešní nástavby.
 • Umožňuje také bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací.

Video z rekonstrukce podlahy pomocí Liaporu:

Postup rekonstrukce podlahy Liaporem

1. Nejprve je nutné odstranit starou podlahu včetně starého násypu a podklad důkladně očistit.
2. Následuje položení separační vrstvy (např. netkané geotextilie).
3. Poté následuje položení vyrovnávacího podsypu z kameniva Liapor, doporučená je frakce 1-4mm. Je vhodné jej aplikovat při nerovnostech podkladu nad 20 mm, výše násypu není v podstatě omezena.
4. Liapor se při ukládání hutní pouze ručně, obvykle pomocí dřevěných latí a hladítka.
Na připravené vrstvě suchého podsypu z Liaporu nelze přímo chodit, ale pohyb je možný po provizorním zakrytí dřevěnými nebo polystyrénovými deskami v místě pohybu a manipulace.
5. Na zhutnělou vrstvu Liaporu už můžeme pokládat podlahové desky všech dnes na trhu běžných typů (KNAUF, Rigips, OSB, Cetris atd.).

 • K zajištění správné funkce plovoucí podlahy musíme oddělit podlahové desky od stěn a ostatních stavebních konstrukcí pomocí dilatačních obvodových pásků.
 • Podlahové desky klademe na připravenou vrstvu vyrovnaného a připraveného podsypu z Liaporu a měly by být vždy kladeny v systému pero/drážka. Pokud klademe vícevrstvý systém, musíme dbát na dodržení překrytí spár jednotlivých vrstev.
 • Při větší ploše podlahy je vhodné podsyp a podlahové desky pokládat postupně. Ideálně si vždy připravit plochu podsypu větší o 30 % než bude plocha kladených desek. S pokládkou se obvykle začíná v rohu protilehlé stěny dveří.
 • Dokonalého spojení desek, tuhosti a rovinnosti podlahy zajistíme nanesením lepidla do spar desek a jejich následným prošroubováním dle doporučení výrobce desek.

6. Na závěr spáry přetmelíme. Podlaha je hotová a na takto připravený podklad lze pokládat jakoukoliv finální nášlapnou vrstvu (laminátovou podlahu, dlažbu, koberec atd.).

Jak a kde koupit keramické kamenivo Liapor

Keramické kamenivo Liapor můžete zakoupit on-line na adrese obchod.liapor.cz nebo v prodejní síti Liapor.

Komerční prezentace

Dále čtěte

Podlahové krytiny do kuchyně, díl první

Podlahové krytiny do kuchyně, díl první

Jedním ze základních prvků, které určují charakter místnosti je podlaha. Ta zůstává vždy nedílnou součástí prostoru a je tím prvním, co jej určuje. V souladu se změnami životního stylu se mění a přizpůsobuje nejen nábytek, ale i celkový charakter interiéru vč. podlahy. Kuchyňská podlaha pak má za úkol nejen kráčet s dobou, ale hlavně vyhovovat po stránce provozu, jež jako jediný v bytě předpokládá společně mokrý, suchý, mastný, horký a studený provoz vč. nebezpečí rázového mechanického zatížení. Lidově řečeno: v kuchyni se peče a vaří a občas něco spadne na zem.

Podlahové vytápění vodní a nebo elektrické?

Podlahové vytápění vodní a nebo elektrické?

Současným trendem ve vytápění obytných interiérů je podlahové vytápění, které má několik výhod. V prvé řadě nabízí teplo přímo od nohou a člověku tím pádem stačí v průměru o 3 ° C méně, než když je vytápěn vzduch cca ve výšce pasu či stehen. Pokud totiž sedíte v křesle a máte nohy na studené dlažbě, budete mít tendenci interiér vytápět víc, než když vám na místo chladu půjde od nohou teplo.

Podlaha v dětském pokoji – měkká, teplá a čistá

Podlaha v dětském pokoji – měkká, teplá a čistá

Tipy jak zařídit dětský pokoj se časopisy o bydlení jen hemží. Nábytek roste s dětmi, textilní dekorace se vymění stejně rychle jako malba, ale ze všeho nejdůležitější roli v dětském pokoji hraje dobře promyšlený výběr podlahové krytiny, kterou přece jen neměníme tak často.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Izotoma

Izotoma

Má úzké, jemně dělené listy. Květy jsou trubkovité, hvězdicově rozevřené. Jejich barva je bílá až růžová, světle lila a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Anoli
od: Anoli | 01. 10. 2016, 22:31

Dnes jsme na zkoušku s manželem zapojili elměr.... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 22:23

Bibi, už jsem to zkoušela a šlo to Udělala js... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 22:08

Ale, ale, co to tu čtu , Felerko, takové záži... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 21:17

Tak jsme se vrátili z návštěvy Ratiboře. Dovezl... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist