Living > Inspirace > Stavba a dům > Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

25. 1. 2008 | Stavba a dům

Osvědčenými přípravky na opravy trhlin a nejrůznějších nerovností podlah v interiéru i venku jsou nivelační tmely. Pro správný výběr tmelu jsou určující jeho vlastnosti. Musí být snadno zpracovatelný, mechanicky odolný, rychleschnoucí a po vytvrzení dobře opracovatelný.

Vyznat se širokém sortimentu stavební chemie není v současné době lehké. Na trhu jsou tmely s anorganickou či organickou složkou. Akrylátové, silikonové či s polyesterovou pryskyřicí se pro opravy a rekonstrukce betonových a povrchů z přírodního kamene příliš nehodí. Tady se uplatní tmely na bázi cementů, které nejlépe odolají statickému a mechanickému zatížení schodů a podlah, na nichž zanechal stopy zub času.

Tmel pro opravy v interiéru

Možná, že vám unikla letošní novinka - Jemná opravná hmota Ardex Premium A45 s ardurapid efektem, který ovlivňuje rychlé hydraulické vytvrzení a úplnou krystalickou vazbu vody. Hmota má vzhled šedého prášku, jehož složení výrobce netají. Hlavními komponenty jsou speciální cementy, vybraná plniva a dobře dispergovatelná umělohmotná aditiva. Od toho se odvíjí i vlastnosti tmelu: rychle vytvrzuje, stejně rychle zasychá, lehce se zpracovává a má velkou vydatnost.

Schodiště - inspirativní fotogalerie

schodiště inspirace fotogalerie

Opravný tmel Ardex Premium A45 je určen k vyrovnání a opravám vyšlapaných a poškozených schodů. a podest, pro opravu děr a nerovností, prohlubní a výtluků v potěrech a betonových podlahách. Hmota je nivelační, proto je rovněž vhodná k stěrkování výškových rozdílů a nerovností podlah a dlaždic a schodů.

Pro aplikaci tmelu Ardex Premium A45 nový  musí být podklad suchý, ale pevný nosný, drsný, zbavený prachu a separačních částic. Smícháním s vodou vznikne malta držící tvar, kterou lze zpracovávat po dobu asi cca. 15 minut Tmel. je možné nanášet ve vrstvě od 0 do 10 mm v jednom pracovním kroku, na potěr z litého asfaltu a zbytky lepidel max. 2 mm. Hmota přilne k většině drsných i nesavých povrchů  a je pochůzná přibližně hodinu po aplikaci na povrch. K mechanické odolnosti není co dodat. Po vytvrzení tmel odolává bodovému zatížení nábytkem s kolečky a  je vhodný i pro podlahová topení, není však určen do vlhka a exteriéru.

Kamenné schody budou (jako) nové

K opravám venkovních povrchů můžeme použít rovněž tmel na bázi cementu, Ardex A 46, který je určen pro exteriér tak pro opravy v interiéru. Aplikuje se k opravě děr a nerovností na podlahových plochách z betonu, na cementový potěr, k nivelování a opravám schodnic a podest, ale i k stěrkování stěn před pokládkou obkladů pro vrstvy od 2 do 30 mm. V krátké době po aplikaci je plocha pochůzná a zatížitelná bez následných trhlin, v exteriéru je odolná vůči rozmrazovacím solím  a v interiéru bodově odolává nábytku s kolečky.

Tmel Ardex A 46  je opět šedý prášek se speciálním cementem a má obdobné složení jako tmel Ardex Premium A45. Hmoty se od sebe liší způsobem použití a přípravou podkladu, který může být suchý nebo vlhký, každopádně však musí být dostatečně pevný, nosný, mrazuvzdorný, zbavený prachu a separačních částic. Nedostatečně pevné části povrchu je  nutno odstranit mechanicky: např. frézováním, otryskáním, broušením nebo odsekáním. U hladkých betonových ploch je nutné povrch zdrsnit.
 
Rovněž aplikace tmelu Ardex A 46 je odlišná od práce s tmelem v interiéru. Na savý povrch se nejdříve hmota nanáší v tenké vrstvě jako propojovací můstek a hladítkem se stáhne z povrchu. Poté se nanáší opravná malta v potřebné tloušťce vrstvy. Nesavé a hladké plochy je potřeba opatřit přednátěrem multifunkční epoxidové pryskyřice Ardex EP 2000 s posypem křemičitého písku.

Ve zpracování malty se oba tmely ničím neliší. Prášek se důkladně rozmíchá ve vodě v odpovídajícím míchacím poměru.Směs je pak připravena k okamžitému použití, zpracovatelná po dobu 15 až 20 minut s tím, že nižší teploty prodlužují a vyšší zkracují dobu zpracovatelnosti. Při aplikaci tmelu Ardex A 46 je nutné chránit Vyrovnávací vrstvu před slunečním zářením a průvanem, aby příliš rychle nevyschnula. Už po asi 10 až 20 minutách po nanesení je možné další zpracovávání, jako zafilcování a štukování, odstranění ostrých hran, ořezání rohu schodu nebo následné  vyhlazení. Oba tmely Ardex Premium A45 a Ardex A 46 jsou vhodné jako nivelační vrstva pro podlahová topení.

Autor: Irena Forejtová
Foto Ardex a archiv autorky

Dále čtěte

Plánujeme rekonstrukci

Plánujeme rekonstrukci

Rekonstrukce nebo přestavba části obytného interiéru představuje poměrně citelný zásah do běžného chodu domácnosti. Proto je vhodné celou záležitost pečlivě promyslet a naplánovat:řízení modernizace schodiště přestavba komory vybourání nového okenního otvoru výměna radiátoru. Je toho mnoho.

Rekonstrukce kuchyně, kuchyňské elektrospotřebiče a bílá technika

Rekonstrukce kuchyně, kuchyňské elektrospotřebiče a bílá technika

Obytné prostory se stále více otevírají, spojují a provzdušňují, z interiéru domu a bytu se stává multifunkční celek. Jednotlivé zóny jsou v něm většinou jen naznačeny.

Bydlení nás baví?

Bydlení nás baví?

Proč se vlastně neustále zabýváme tím, jak si udělat lepší, hezčí, pohodlnější nebo třeba funkčnější, zdravější atd. bydlení? Vždyť bychom to mohli jednou pro vždy vyřešit pomocí nějakého jednoduchého programu, který by podle našich dispozic vygeneroval během chvíle to, co je pro každého z nás objektivně nejlepší a případně bychom se i dozvěděli, kde si to můžeme koupit.

Stěhování ?!

Stěhování ?!

Většina z nás zná jedno z mnoha ryze českých úsloví o tom, že „lepší je vyhořet, než se stěhovat“. A něco pravdy na tom je, i když to není možné brát až zas tak doslova. Co radí odborníci? Jak přežít stěhování?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

richardsonec
od: richardsonec | 27. 09. 2016, 09:25

tak pokud máte dům, kde můžete mít kancelář, ta... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 09:09

Jo a mám nového pomocníka, včera dopo jsem zako... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist