Living > Inspirace > Stavba a dům > Nová okna? Letí atypické tvary a elektrické ovládání

Nová okna? Letí atypické tvary a elektrické ovládání

3. 2. 2016 | Stavba a dům

Uvažujete o tom, že jaro přivítáte rekonstrukcí nebo budete potřebovat nová okna do novostavby? Přemýšlíte, zda volit dřevo či plast a přemítáte nad způsoby stínění? Inspirujte se trendy, které budou hýbat trhem s okny v roce 2016.

Okna jsou designovým prvkem domu

Barva fasády, architektonické pojetí domu, design vchodových dveří či zajímavé obložení to jsou prvky, které vás při pohledu na rodinný dům zaujmou na první pohled. Pokud celý dojem dotvoří barevná, zajímavě členěná či jinak neotřelá okna, jistě to nebude na škodu. Naopak, příjemně sladěný celek se vryje do paměti. I okna mohou přispět k tomu, aby se právě váš dům odlišoval. Pozitivní zprávou je, že ať už si vyberete okna z jakéhokoliv materiálu, budete si moci vybírat z široké řady barevných i tvarových variant a kombinací.

Plastová okna mají své výhody zejména z hlediska ceny a velmi jednoduché údržby. Pokud si vyberete kvalitní profil a poctivě vyrobená plastová okna budou vám dobře sloužit desítky let. Stále oblíbená jsou plastová okna v dřevodekoru. Pokud zvolíte šedé odstíny plastových oken, které jsou v poslední době velmi žádaná, napodobí plastová okna bez problémů a za zlomek ceny hliníková okna. Omezovat se nemusíte ani v barevných kombinacích. Bílé rámy a barevná křídla dokáží vytvořit velice zajímavý designový efekt.

Dražší dřevěná okna lze barevně tónovat do různých odstínů. „Nejvíce žádané je v poslední době transparentní provedení, které ctí původní barvu a kresbu dřeva", říká Jaroslava Dlouhá, manažerka českého výrobce oken Otherm. Podobné je to i u dřevohliníkových oken, kde z venkovní strany lze volit prakticky libovolný odstín, ale v interiéru lze zachovat přirozenou krásu dřeva.

Tvar oken oživí stavbu

Tam, kde si můžete nebo musíte volit atypický tvar oblý, kruhový, šikmý či třeba rohová okna platí, že individuálním potřebám vyhoví lépe dřevěná okna. Dřevo poskytuje z hlediska výroby větší možnosti než plast. Platí to i u velkých prosklených ploch. Solidní dodavatel by vám měl vždy sdělit, pokud jsou vaše požadavky nesplnitelné. V zásadě lze vyrobit téměř vše, ale ne vše musí spolehlivě fungovat desítky let.

Dalším aspektem je tvar profilu. Je otázkou individuálního vkusu, zda si pořídíte oblý či hranatý profil nebo sáhnete po atypičtějších provedeních - například skrytých křídlech. Opět musíte počítat, s tím, že můžete narazit na materiálová omezení.

Zasklení dokáže zcela proměnit stavbu

Pokud zvolíte zasklení členěné příčkami, může i moderní stavba či rekonstrukce získat zajímavý rustikální nádech. U meziokenních příček byste měli pamatovat na to, že zhoršují izolační vlastnosti zasklení. Pokud si vyberete například prvotřídní trojsklo, může jeho tepelně izolační vlastnosti několik křížení meziskelních příček degradovat.

Ornamentální zasklení není vhodné do každého okna. Pokud máte boční světlíky vchodových dveří, toalety či koupelny, nebudete muset řešit ochranu před nechtěnými pohledy a můžete docílit zajímavého světelného efektu.

Elektrické ovládání je hit

Při nákupu nových oken, posuvných balkónových systémů a vchodových dveří se zajímejte také o možnost integrovat již přímo do kování elektromagnetické prvky, které umožní bezproblémové napojení na bezpečnostní systémy domu. Elektrické zámky vchodových dveří s různými typy ovládání od čipů až po otisk prstu jsou zejména do novostaveb velmi žádané. Pokud zvolíte velké prosklené posuvné systémy na balkón či terasu, zajímejte se také o možnost elektrického pohonu a instalace integrovaných sítí proti hmyzu. Motory a dálkové ovládání velmi zpříjemní ovládání prvků, kde hmotnost křídla může mít i několik stovek kilogramů.

S okny nezapomeňte vyřešit také stínění. I zde platí, že se nemusíte omezovat běžnými vnitřními žaluziemi i když i ty lze volit v zajímavém provedení či 3D efektu. Ve vnitřním stínění jsou žádané římské rolety, plisé či moderní střídavé rolety den – noc. Z venkovních stínících prvků roste obliba venkovních žaluzií. I u stínění je velmi žádané elektrické ovládání. Pokud máte jedno či dvě okna jistě nebudete mít problém vstát a zatáhnout žaluzie, ale u rodinného domku s více okny může být mechanické zatahování třeba venkovních žaluzií i poměrně nepříjemnou činností.

Nabídka barevnosti, tvarů i typů ovládání oken a doplňků k nim se stále rozšiřuje, proto při úvahách o investici do pořízení nových prvků se neomezujte jen základní nabídkou, mohli byste tohoto později litovat. Dodatečná montáž již může přinášet úskalí i nepříjemnosti.

Zajímají vás Motorizované venkovní žaluzie. Diskutujte na forum.living.cz


Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: archiv

Dále čtěte

Okno do domu oko

Okno do domu oko

Nedílnou součást obvodového pláště domu tvoří okna. Jsou vystavována nejrůznějším povětrnostním vlivům, slunci, dešti, mrazu, silnému větru a těm musí být schopna odolávat i desítky let. Stárnou rychleji než dům a je třeba počítat s tím, že dříve či později bude jejich výměna nutností.

Francouzská okna vám pomohou ušetřit!

Francouzská okna vám pomohou ušetřit!

Moderní bydlení je dnes již ve valné většině spojené s krásným výhledem. Velké prosklené plochy propojují nejen exteriér s interiérem, ale chrání také obyvatele domů před nepříznivými klimatickými vlivy. Tato očekávání vám mohou splnit francouzská okna, záruka bezprostředního kontaktu s okolím a možnost snadného přístupu na váš přilehlý pozemek.

Žaluzie a rolety poskytnou stín a soukromí

Žaluzie a rolety poskytnou stín a soukromí

Jestliže hledáte vhodnou alternativu závěsů, pak žaluzie a rolety vám je snadno a spolehlivě vynahradí. Skvěle zastíní sluníčko a poskytují požadované soukromí v interiérech. Svým designem působí velmi útulně a lehce je začleníte do každého stylu.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Tomáš, 17. 3. 2016

    Dobrý den, myslím si, že v dnešní době se staví zvláštní domy a okna bývají často atypická, akorát zatím není moc firem, které takové okna vyrobí a chtít po nich aby byla kvalitní je někdy až moc velký nárok. Sám jsme si s tím prošel, když jsem chtěl nechat opravit okna na naší prvorepublikové vile. V čele domu máme kulaté okno a další jiná specifika. Tak jsem byl rád, když jsem narazil na vekru, od které jsem si okna nechal udělat a jsem s nimi maximálně spokojený. Zaplatil jsem si za to sice, ale výsledek je výborný.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist