Living > Inspirace > Stavba a dům > Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

12. 11. 2015 | Stavba a dům

Zateplení fasády je jednou z možností, jak výrazně ušetřit na nákladech za vytápění a zvýšit tepelný komfort budovy, a to ne jen v zimě, ale i v létě, kdy zabraňuje prohřátí budovy. Existují dva způsoby zateplení – kontaktní a provětrávaný. Pojďme se na ně podívat blíže.

  • U kontaktní fasády na sebe všechny vrstvy těsně navazují, a to tak, že se konstrukci stěny lepí desky tepelné izolace a na ně je nanesena finální vrstva, zpravidla tenkovrstvá probarvená omítka. Naopak provětrávaná fasáda si udržuje od obvodové stěny domu odstup tak, že mezi ní a teplenou izolací s fasádním obkladem ze dřeva, cihel, kovu nebo jakéhokoli libovolného materiálu je vytvořena vzduchová mezera.

Kontaktní fasádu pouze na suché zdivo

Vnější zateplení domu kontaktním způsobem, mezinárodně označované zkratkou ETICS (External thermal insulation composite system), je nejčastěji využívaným řešením u novostaveb i rekonstrukcí, kdy jednotlivé vrstvy skladby systému – nosná, tepelně izolační a pohledová jsou navzájem celoplošně spojeny. Jde o technologii léty prověřenou a dobře zvládnutou, přičemž materiál je relativně levný a vzhled domu se prakticky nezmění. Systém převažuje zejména u zděných domů, jejichž finálním vzhledem je omítka.

Dodatečné kontaktní zateplení domu vyžaduje suchý, řádně očištěný, vyrovnaný a únosný podklad. Vzlínající zemní vlhkost, která se často objevuje u starších domů, musí odstraněna dodatečnou hydroizolací. Zeď je třeba podříznout a vložit hydroizolační fólii, druhá možnost tkví v naražení nerezových plechů do spáry.

Pak je potřeba důkladně očistit a oklepat odpouklé a zvětralé omítky. Zdivo nebo panelové dílce je nutné mechanicky očistit, nejlépe otryskat vysokotlakým čističem. Opravy nesoudržných a křivých povrchů vyžadují čas k vyzrání a vyschnutí a posunují dobu možné realizace o týdny až měsíce, ale bez toho byste prokázali svému domu medvědí službu, neboť zateplením se problém z vlhkostí ještě zvýší.

Tloušťka tepelné izolace a její materiál se volí s ohledem na konstrukci domu, jeho kondici a to, jakým podmínkám je vystaven. Nejčastější se používá pěnový polystyren pro svou nízkou cenu a dobré tepelně-izolační vlastnosti, do obliby stále více přichází minerální vlna například v podobě snadno aplikovatelných desek z kamenné vlny. Kromě nezbytné vlastnosti tepelně izolovat umožňuje minerální vlna lepší odvod vlhkosti z konstrukce než polystyren a je nehořlavá.

Provětrávaná fasáda pomůže s vlhkostí

Skladba provětrávané fasády se od kontaktního systému zateplení liší vložením provětrávané vzduchové mezery mezi vrstvu tepelné izolace a vrstvu vnějšího obkladu. Ve vzduchové mezeře komínovým efektem dochází k proudění vzduchu, které má vliv na účinnější odvod vlhkosti z obou přiléhajících povrchů (izolace i opláštění) a zároveň zabraňuje přehřívání fasády. Větrané fasády se uplatňují u dřevostaveb i novostaveb, protože přinášejí široké možnosti použití finálních povrchů.

Skladba s předsazeným opláštěním, provětrávanou vzduchovou dutinou a pohltivou výplní z minerální vlny efektivně zvyšuje neprůzvučnost konstrukce, laicky řečeno tlumí hluk přicházející z ulice. Průběh montáže neomezují vnější teploty ani technologické přestávky nutné k vysychání vody a zrání materiálů. Pohledová vrstva oddělená od zbytku souvrství vzduchovou mezerou umožňuje zvolit obklad z jakéhokoli materiálu od cihly, dřeva, po ocel a přírodní kámen, ale lze na ně použít i klasickou omítku. Konstrukci opláštění lze kdykoli rozebrat. Vrchní obklad lze kdykoli odejmout, nosný rošt posunout, vrstvu tepelné izolace rozšířit a nový nebo stejný obklad nasadit zpět.

U dodatečného zateplení starších domů provětrávanou fasádou není nezbytně nutné nesoudržné povrchy omítek upravovat. Větraná mezera je také výhodná pro rekonstrukce budov s nadměrnou vlhkostí ve stěně, kdy je požadován efektivní odvod vlhkosti. Neznamená to ale, že se jedná o metodu vysoušení zdiva, na velmi vlhké zdivo není ani odvětrávaná fasáda vhodným řešením bez předchozího alespoň částečného vyřešení problému (například chemickou metodou nebo elektroosmózou). Dokonce by časem mohlo dojít k vážnému poškození zvláště cihlového zdiva, a to ze dvou důvodů. Vzlínající voda se odpařuje a k tomu si bere teplo ze stěny, čímž ji ochlazuje. Spolu s vlhkostí se dostávají do stěny soli, které tam krystalizují a narušují pevnost cihel, a ty se časem začnou drolit.

Aby větraná fasáda fungovala tak, jak se od ní očekává, musí izolant umožňovat prostup vodních par a být z vnější strany opatřen difuzní fólií, která ho chrání před venkovním prostředím a zároveň dovoluje odvedení vlhkosti ven z konstrukce. Z hlediska požární bezpečnosti vyhovuje pouze nehořlavý izolant, polystyren užít nelze. Využívá se tedy zpravidla minerální vlna (Naturboard), občas se setkáme i s použitím foukané celulózové izolace (např. Climatizer či Templan).

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Knauf Insulation, Shutterstock.com

Dále čtěte

Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda domu může být v různém provedení od klasické omítky přes štuk až po obložení keramikou, sklem, kamenným nebo dřevěným obkladem. Každý materiál má určité přednosti, ale přírodním obkladem nikdy neuděláme chybu.

Stavba zdi z pórobetonu svépomocí

Stavba zdi z pórobetonu svépomocí

Před začátkem stavby je vždy bezpodmínečně nutné seznámit se se správným pracovním postupem, abychom se nedopouštěli chyb, které by mohly mít na výslednou stavbu doslova fatální účinek. Je třeba se také seznámit se správnými technologickými postupy, abychom mohli zvýšit efektivitu své práce a abychom si mohli stavbu zjednodušit, aniž by se to jakkoli projevilo na konci samotné realizace.

Dům pro rodinu se psem nepřipomíná stodolu náhodou

Dům pro rodinu se psem nepřipomíná stodolu náhodou

Rekonstrukce staré stodoly už nebyla možná a tak ji mladá rodina nechala zbourat a místo ní postavit nový dům, který působí moderně a zároveň respektuje okolní zástavbu malé vinařské vesnice a také přilehlou malebnou kopcovitou krajinu.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Adela, 26. 2. 2016

    Zajimavy prispevek. Rada bych se zeptala konretneji. Planujem s manzelem prerabku fasady a delame si pruskum. Vite mi poradit, jestli sou fadani desky od Equitonu kvalitne? Radi bychom pouzili http://www.equitone.cz/#natura avsak delame si pruskum i o jinych produktech. Dekuju za radu.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Beky
od: Beky | 25. 09. 2016, 08:00

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist