Living > Inspirace > Stavba a dům > Funkcionalistická perla hotel AXA se vyloupl do původní krásy

Funkcionalistická perla hotel AXA se vyloupl do původní krásy

8. 1. 2016 | Stavba a dům

Jedou z významných pražských funkcionalistických staveb je hotel AXA v ulici Na Poříčí. Během oprav byl prohlášen za kulturní památku, což potvrdilo význam budovy a její architektury náležící k takzvanému poetickému funkcionalismu. Při rekonstrukci se důsledně dbalo na zachování původního ducha budovy. A povedlo se.

Hotel pro reprezentantku

Hotel AXA vyprojektoval v letech 1928 až 1930 jeho majitel a architekt v jedné osobě Václav Pilc a mezi roky 1930 až 1932 ho postavila jeho stavební firma. Zprovozněn byl na přelomu roku 1933 a 1934. Polyfunkční budova byla koncipována především s ohledem na sportovní charakter hotelu, zahrnovala pětadvacetimetrový plavecký bazén, původně i se skokanskou věží, a dvě tělocvičny.

Sportovní koncept vypracovala manželka Pilce, reprezentantka prvorepublikového Československa v plavání a skocích do vody Běla Friedländerová, která vedla sportovní a tělovýchovné kurzy, určené především ženám a dívkám. V hotelu sama provozovala jednu tělocvičnu.

Návrat k tradici

Současná majitelka, vnučka původního majitele a architekta, která získala hotel v roce 1994 v restituci, se rozhodla stavbu zrekonstruovat. Cílem bylo navrátit stavbě ducha 30. let, zachovat původní prvky i propojení sportovní a hotelové funkce. Chtěla navázat na tradici spočívající v tělesné a duševní vyrovnanosti a zdraví. V hotelu je stále k dispozici veřejný bazén a fitness centrum.

Budova prošla v minulosti několika úpravami. Asi nejvýraznější proběhla v letech 1978 až 1985, kdy se při opravě bazénu snížila jeho hloubka a odstranila skokanská věž.

Co se nezachovalo, vyrobili znovu

Současná rekonstrukce probíhala podle návrhů architekta Rudolfa Netíka od července 2013 do května 2014. Jeho cílem co nejlépe uspokojit požadavky současných hostů a zároveň evokovat atmosféru doby svého vzniku. Vše dochované, co bylo možné opravit, zůstalo a ve Slezákových závodech v Bystřici pod Hostýnem byly vyrobeny kopie původního mobiliáře.

Staré pokoje byly vybourány a kompletně zrenovovány. Nová podoba plně respektuje styl povrchů a materiály používaných ve 30. letech minulého století - dřevěné podlahy, keramické bílé obklady, nátěry ve vysokém lesku. Svítidla, doplňky a kovový nábytek vychází z původní fotodokumentace interiéru.

Celý hotel je rozdělen do tří křídel a každé z nich charakterizuje jedna barva, která se objevuje na chodbách, v orientačním systému, výmalbě pokojů i čalounění nábytku. Uliční křídlo dostalo červenou a dvě vnitrobloková křídla modrou a béžovou.

Rekonstrukce hotelu AXA Na Poříčí
Praha
Architekt: Václav Pilc
Rekonstrukce: Rudolf Netík
Dokončení: 1932, rekonstrukce: 2014
Foto: Filip Šlapal

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Filip Šlapal, archiv hotelu AXA

Dále čtěte

Dům pro rodinu se psem nepřipomíná stodolu náhodou

Dům pro rodinu se psem nepřipomíná stodolu náhodou

Rekonstrukce staré stodoly už nebyla možná a tak ji mladá rodina nechala zbourat a místo ní postavit nový dům, který působí moderně a zároveň respektuje okolní zástavbu malé vinařské vesnice a také přilehlou malebnou kopcovitou krajinu.

Rekonstrukce na jedničku: Dům se koupe v zeleni a světle

Rekonstrukce na jedničku: Dům se koupe v zeleni a světle

Původně hospodářské stavení dlouhá léta sloužilo k rekreaci, až se je majitelé rozhodli přebývat v něm celoročně a pravidelně se v náručí přírody setkávat se svými čtyřmi dcerami. Náročnou rekonstrukci zvládli na jedničku.

Dům, ve kterém málem uhořel Keith Richards

Dům, ve kterém málem uhořel Keith Richards

Nakoukněte do luxusního domu, ve kterém slavný zpěvák Keith Richards málem uhořel. Vila v Los Angeles lehla popelem během jednoho z jeho divokých večírků. Nově zrenovovaná takto vypadá dnes.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 13:18

Ahoj v neděli , krásné počasíčko i u nás! Apr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 11:48

Přeji pěknou sluníčkovou neděličku U nás byl... Číst

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist