Living > Inspirace > Stavba a dům > Dřevěné exteriérové obklady - krása a izolace v jednom

Dřevěné exteriérové obklady - krása a izolace v jednom

18. 5. 2012 | Stavba a dům

Krása dřeva láká mnohé z nás k tomu, abychom ho využívali v prostředí, které nás obklopuje. Ti odvážnější se pouští i do takových projektů, jako jsou exteriérové obklady z dřeva. Při volbě druhu dřeva pak rozhoduje mnoho kritérií, která je třeba pečlivě zvážit.

Kromě běžných požadavků, které jsou kladeny na dřevěné exteriérové obklady, je třeba posoudit i mnoho specifických požadavků, stejně tak je poté vyžadováno jejich správné používání. Ke všeobecným kritériím rozhodování patří: prostředí stavby, geometrie budovy, představy jak investora, tak architekta, povětrnostní podmínky v okolí stavby a zároveň i jejich vliv na namáhání stavby. Dále jsou to stavební předpisy a také tepelná izolace a v neposlední řadě i protipožární ochrana.

Vybírat pak můžeme z několika dostupných variant exteriérových obkladů, jako jsou obklady z masivního dřeva s profilováním nebo s krycími lištami, tlakově impregnované dřevěné obklady, velkoplošné materiály na bázi dřeva, vytlačované vláknité profily a panely, šindele anebo cementovláknité a cementotřískové desky.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

 kamenné obklady inspirace fotogalerie

Venkovní obklady z neošetřených dřevěných částí mají dlouhou životnost při minimálním udržování, a právě i z tohoto důvodu jsou často voleny uživateli.  Na venkovních plochách neošetřených materiálů jsou však vlivy povětrnosti poměrně rychle viditelné. Především vlivem klimatu, dále pak z důvodu orientace na světovou stranu dochází k barevným změnám na dřevěných obkladech.  Uvnitř jedné fasády se tyto barevné změny mohou projevit rozdílně. Povrchy severních, východních a jižních fasád i obklady ve stínu přečnívajících střech jsou světle až tmavě hnědé. Dřevěnéčásti vystavené povětrnosti západních fasád jsou naproti tomu stříbřité až tmavošedé, a to za většiny klimatických podmínek.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

 dřevo v interiéru fotogalerie inspirace

Povrchová úprava je takový plášť pro každou stavbu, který ji vlastně díky svému vzhledu prodává.  Povrchová úprava má tedy mimořádný význam. Mimo jiné prodlužuje životnost dřeva, zvýrazňuje a dokresluje jeho přirozenou krásu, zlepšuje užitné vlastnosti, případně může i potlačovat barevné rozdíly. 

 

Nátěrové hmoty je možné použít v nejrůznějších variantách, jako jsou například polyuretanové, epoxidové, syntetické nátěrové hmoty anebo vodouředitelné.  Stejně tak lze použít bezbarvé lazury, ty však nemusejí být do exteriéru vždy vhodné, jelikož ne vždy zabezpečí dostatečný ochranný účinek proti UV záření. Z dalších možností se nabízejí tenkovrstvá a tlustovrstvá lazura, pak také laky a krycí nátěry. Tyto nátěry jsou již velmi trvanlivé a také poskytují velmi dobrou ochranu proti UV záření.

 

Co se týče vybraných druhů dřeva, ze kterého je možné dřevěné exteriérové obklady pořizovat, patří k nim sibiřský modřín, velmi dobře známý svou vysokou odolností vůči napadení dřevokaznými houbami a velkou odolností vůči povětrnostním vlivům.  Velmi dobře se suší, ale nedoporučuje se sušící proces urychlovat, aby zbytečně nevznikaly výsušní trhliny.  Skandinávský smrk řadíme mezi měkká dřeva. Životnost tohoto dřeva při kontaktu se zemí je zhruba 5 až 15 let. Má bíložlutou barvu a jeho chemické ošetření je nutností.  Červený cedr, to je dřevo s unikátní rozměrovou stabilitou a přirozenou odolností vůči hnilobě. Neobsahuje pryskyřici a zdravý suk se na něm málokdy objeví. Barva dřeva je červenohnědá, není nutné jej povrchově upravovat, což je jistě velká výhoda.  I po letech je velmi stabilní a získává stříbrnou patinu.

 

Dřevo je cenný přírodní materiál s výjimečnými fyzikálními vlastnostmi, je obnovitelné a dá se všestranně využívat. Každý kousek dřeva je unikátní a snad právě proto si jej často vybíráme do svých příbytků, jelikož od nich také očekáváme unikátnost. 

Mohlo by vás zajímat:

 Dřevo v interiéru – zkrášlí a zateplí

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: kealeytackaberryloghomes.com, archdaily.com, badnugly.deviantart.com, freshhousedesign.com, fordaq.com, iroonie.com, timberedhouse.ru

Dále čtěte

Jak zlepšit svůj domov kamennými obklady

Jak zlepšit svůj domov kamennými obklady

Kámen patří do architektury od nepaměti a právě v dnešním moderním světě plném betonu a studeného skla, právě kamenné obklady mohou alespoň částečně navodit harmonii a souznění s přírodou.

Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

Zhruba ve druhém století začíná příběh dnes světoznámého vinařství Chateau Cheval Blanc. Kvalitní víno z francouzské oblasti Bordeaux získalo již mnoho prestižních vinařských ocenění. V současné době můžete však v této vinici obdivovat i něco jiného než lahodný mok, a to sice samotnou viniční budovu.

Stěny nemusíte jen vymalovat, zkuste třeba obklady

Stěny nemusíte jen vymalovat, zkuste třeba obklady

Toužíte ve svém interiéru neustále něco měnit a vylepšovat? Pak by se váš zájem měl zaměřit také na stěny. A chcete-li jejich dekorování pojmout originálně, neomezujte se pouze na užití výraznějších barev. K dispozici je mnoho dalších možností, jak se k výzdobě stěn postavit. Inspiraci můžete načerpat z následujícího článku.

Neobvyklé bydlení: Rozevlátá budova On the Flight Of Birds/ Při letu ptáků

Neobvyklé bydlení: Rozevlátá budova On the Flight Of Birds/ Při letu ptáků

Už na první pohled je zřejmé, že budova s tak romantickým názvem nebude jen tak ledajaká. On the Flight Of Birds v překladu Při letu ptáků je skutečným architektonickým skvostem vyznačujícím se elegantními tvary a zdánlivě rozevlátou konstrukcí.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist