Living > Inspirace > Stavba a dům > Domov a kancelář zároveň. To je unikátní rodinný dům

Domov a kancelář zároveň. To je unikátní rodinný dům

30. 12. 2015 | Stavba a dům

Jak nejlépe skloubit bydlení v rodinném domě, který slouží jako obytný prostor a kanceláře zároveň, se můžete inspirovat v německém Rheine. Architektům se povedlo pracovní a domácí část oddělit elegantním a nenásilným způsobem různých úrovní domu. Zvenčí funkce dělí jiné fasády.

Investoři měli o svém budoucím bydlení od počátku jasnou představu. Přáli si transparentní prostory se spoustou přirozeného světla, využití přírodních materiálů a puristický styl bydlení, který reprezentuje čistotu a eleganci.

Architektonická kancelář Engelshove připravila návrh kombinující přehlednost a funkčnost s variacemi tvarů a stavebních materiálů. K oddělení obytné části umístěné v přízemí od prvního patra, které je primárně koncipováno jako pracovna, architekt využil stupňovitého uspořádání stavebních objektů a dvojího ztvárnění fasád. Přičemž horní patro opatřené pultovou střechou s 10° sklonem vytváří na severní a jižní straně praktický převis, který slouží jako zastřešení terasy a vstupní zóny. Sjednocující úlohu celého konceptu plní velkoformátové zasklení.

Komunikace mezi materiály

Striktní preference klienta vůči puristickým stavebním materiálům byly respektovány při volbě opláštění i vybavení interiéru. Architekt se u fasády rozhodl pro kontrastní dialog mezi kabřincem v živých odstínech, dominantním v prvním patře, a světlými jednobarevnými vláknocementovými deskami v přízemí.

U vstupního průčelí a terasy má kabřincové obložení přesah i do přízemí, čímž vizuálně propojuje oba stavební moduly. Na podlahy v interiéru byl, vyjma dřevěných parket v ložnici, vybrán přírodní kámen Jura Jupiter. Stěny a stropy ponechal architekt čistě bílé.

Denní světlo a prostor

Mezi hlavní požadavky klienta patřil dostatek denního světla ve všech prostorech v co nejdelším denním intervalu. K tomu slouží rozsáhlé skleněné plochy v hliníkových rámech, které zároveň působí i jako spojovací prvek dvou odlišných fasád. Elegantní kovový vzhled harmonizuje jejich rozdíly v rozvržení, materiálech i barvách.

Okna jsou čistě zapuštěna do fasády, jemné přerušení vzniká pouze v místě, kde se pevné zasklení potkává s otvíravými částmi. Použity byly dva hliníkové okenní systémy, velkorozměrné pevné zasklení s otvíravě sklopnými okenními dveřmi v přízemí sestává z vysoce tepelně izolovaného systému Schüco.

Bezbariérové provedení zprostředkovává nerušený přechod mezi obývákem s jídelnou a terasou. Na zbývající otvíravé okenní jednotky byl zvolen systém blokových oken se skrytým okenním rámem.

Prosklení v hliníkových rámech vizuálně i technicky doplňují vchodové dveře – odstín výplně odpovídá barvě okenních profilů a kování je vybaveno bezpečnostním zámkem a biometrickou kontrolou vstupu přes čtečku otisků prstů. Jejich výhodou je, že již při přibouchnutí automatický zámek bez klíče uzamyká dveře na čtyřech bodech. Dojde-li ještě k otočení klíčem, zvyšuje se počet blokovacích bodů na pět. Takto automaticky uzamčené dveře lze zevnitř bez problému otevřít jednoduchým stisknutím kliky. Zvenku je nutný správný klíč anebo biometrické údaje. Vstup do domu je pohodlný a maximálně zabezpečený.

Detaily projektu:

 • Architekt: Engelshove Bau-GmbH, Ing.-Büro Architektur Bauunternehmen, Neuenkirchen
 • Zpracování kovových materiálů: ASP GmbH & Co.KG, Preußisch Oldendorf
 • Obytný prostor: přízemí: 118,25 m2, první patro: 71,25 m2
 • Stavební konstrukce: Dvouvrstvá zděná konstrukce / odvětrávaná fasáda z vláknocementových desek včetně 160mm izolace
 • Dokončeno: únor 2012
 • Pevné zasklení a otvíravě sklopná jednotka ze systému Schüco AWS 75.SI
 • Bloková okna ze systému Schüco AWS 75 BS.SI se skrytým okenním rámem
 • Vchodové dveře ze systému Schüco ADS 75.SI, vybavené snímačem otisků prstů Schüco Fingerprint

Specifika objektu:

 • Otvíravě sklopné okenní dveře v přízemí s bezbariérovým prahem
 • Vstupní dveře s biometrickou kontrolou vstupu přes Schüco Fingerprint a 5bodovým bezpečnostním zámkem Schüco SafeMatic se samočinnou aktivací blokovacího mechanismu
 • Trojité izolační zasklení s hodnotou Ug = 0,6 W/m²K
 • Hliníkové profily v jednotném odstínu DB 703

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce.
Foto: Schüco International KG

Dále čtěte

Realizace obytného přízemí – jak to dělají profesionálové

Realizace obytného přízemí – jak to dělají profesionálové

V současné době je trendem propojování kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Rodina tak může trávit více času pohromadě a také propojením třech místností vznikne velký, ničím nepřerušený prostor. Jak realizaci obytného přízemí zvládli profesionálové?

Dům pro rodinu se psem nepřipomíná stodolu náhodou

Dům pro rodinu se psem nepřipomíná stodolu náhodou

Rekonstrukce staré stodoly už nebyla možná a tak ji mladá rodina nechala zbourat a místo ní postavit nový dům, který působí moderně a zároveň respektuje okolní zástavbu malé vinařské vesnice a také přilehlou malebnou kopcovitou krajinu.

Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

Zateplení fasády je jednou z možností, jak výrazně ušetřit na nákladech za vytápění a zvýšit tepelný komfort budovy, a to ne jen v zimě, ale i v létě, kdy zabraňuje prohřátí budovy. Existují dva způsoby zateplení – kontaktní a provětrávaný. Pojďme se na ně podívat blíže.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Marie N., 14. 3. 2016

  Tato volba je úplně super. Taky mám doma kancelář propojenou s domácností a jsem tak šťastná. Většinu všeho vybavení jsem nakoupila tady http://www.nabytkuj.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist