Living > Inspirace > Stavba a dům > Chraňte svůj dům - před mrazem i zloději!

Chraňte svůj dům - před mrazem i zloději!

28. 12. 2010 | Stavba a dům

Sezóna horských a lyžařských zájezdů klepe na dveře, a pokud i vy patříte mezi ty, kteří v mrazech brázdí sjezdovky nebo chodí po horách, nezapomeňte na mráz připravit kromě sebe i váš byt nebo dům. Nečekaná a především nezvaná návštěva by totiž mohla přijít právě teď, ať už v podobě nepříjemného mrazu nebo rovnou zloděje. Nedovolte jim překročit práh!

Máte-li rodinný dům, dejte pozor hlavně na střechu. Návaly sněhu by ji mohly nenávratně poškodit a nejenže by se tudy mohl dostat zloděj, ale své umí udělat i mráz. Pokud jste sníh ze střechy denně uklízeli a teď jedete pryč, raději se proti případné vánici pořádně pojistěte – a to nejen pojistkou, ale i kontrolou krytiny.

Zkontrolujte střechu
Stačí kontrola alespoň optická, kdy kromě tašek zkontrolujete i komíny, vikýře nebo střešní okna. Nic by nemělo být povolené nebo rozbité – v tom případě hned opravujte nebo si povolejte profesionály. V zimě se nevyplatí s opravou střechy čekat. Mráz ji může na několika místech roztrhat, dovnitř zateče voda, znovu zmrzne a můžete celou střechu na jaře rekonstruovat.

Protisněhové háky a mříže
Pozor dejte i na okapy, nekompromisně je zbavte malebných rampouchů, které je můžou svojí vahou poškodit. Investujte do protisněhových zábran – mříží nebo háků. Ty umí zabránit sesuvu velkých mas sněhu, které by mohly při pádu ze střechy někoho zranit. Háky samozřejmě nenechají sníh na střeše až do jara, ale rozdělí masu na menší kusy, které už tak nebezpečné nejsou.

Pamatujte na to, že pokud sníh z vaší střechy někoho zraní, můžete se dostat až před soud a zaplatit pak tučné odškodné – které je samozřejmě mnohem vyšší než pořízení protisněhových zábran. V dnešní době ale existují i firmy, které se na odstraňování sněhu ze střech specializují. Nebojte se je kontaktovat a požádat o pomoc.

I v zimě dejte pozor na zloděje!
Pokud zazimováváte chatu, určitě berete ty nejcennější věci s sebou a nic, co by mohlo zloděje nalákat, tam nenecháte. Pokud jedete na zimní dovolenou, nic podobného si dovolit nemůžete a všechny cennosti i techniku musíte naopak nechat doma. A to je přesně to, co láká i v zimě zloděje. Nenechte proto nic náhodě.

Soused nad zlato
Nejjednodušší, nejlevnější a mnohdy i nejúčinnější variantou je poprosit o pomoc souseda. Dejte mu klíče a informujte ho o tom, kdy odjíždíte a kdy se vracíte. Do bytu může zaskočit třeba každý den vpodvečer, rozsvítí, zkontroluje nezbytnosti a vrátí se zpět. I nepatrné pohyby a světlo zloděje odradí. Teď v zimě, kdy jsou dny krátké, je podezřelé, pokud u vás doma už od čtyř hodin nesvítíte. Kromě toho soused nebo sousedka můžou zalít i květiny a popřípadě nakrmit rybičky nebo křečka.

Investujte do elektronického zabezpečení
Nebojte se investovat do bezpečnostních prvků – pořádnými dveřmi počínaje a automatickým alarmem konče. Ten dá mnohdy vědět  kromě vás i policii a zloděje dostatečně vystraší. Máte-li rodinný dům, poproste souseda v případě hustého sněžení o občasné odklizení sněhu, ať to vypadá, že v domě někdo skutečně je.

Text: Martina Gajdošová
Foto: frontdoor.com, nps.gov, green-moxie.com, dochemp.com, nps.gov, staysure.co.uk, meltsnow.com

Dále čtěte

Pocení a rosení oken v novostavbě nebo ve starším domě

Pocení a rosení oken v novostavbě nebo ve starším domě

Na diskusním fóru Living.cz se rozmnožily příspěvky o problémech s rosením a pocením oken jak v novostavbě, tak i ve starších domech. Zeptali jsme se proto odborníka, jak řešit tento problém. Pokud máte dotazy ohledně stavby nebo rekonstrukce domu a bytu, pošlete je na redakce@living.cz, kde je zodpoví naši odborníci.

Kdy doizolovat  základovou desku?

Kdy doizolovat základovou desku?

Při prohlížení diskusního fora jsme narazili na zajímavou otázku "Kdy doizolovat základovou desku?" od přispěvovatelky Elka001 ze sekce Stavba a dům. Zeptali jsme se na odpověď odborníka a tady je.

Zděný dům nebo dřevostavba?

Zděný dům nebo dřevostavba?

Na fóru Living.cz jsme zaregistrovali neustále se množící diskuse, v nichž projevujete zájem právě o toto téma. Zeptali jsme se proto odborníka: Co je lepší, zděný dům, či dřevostavba?

Jak připravit dům na jaro?

Jak připravit dům na jaro?

Dům potřebuje neustálou péči svých majitelů aby byl po celý rok "v kondici". Po zimě byste svému domu měli dopřát omlazující a osvěžující péči a neméně pak důkladnou kontrolu. Máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 13:18

Ahoj v neděli , krásné počasíčko i u nás! Apr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 11:48

Přeji pěknou sluníčkovou neděličku U nás byl... Číst

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist