Living > Inspirace > Stavba a dům > Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Zajímá vás to? BAZÉNY – DÍL PRVNÍ

Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Zajímá vás to? BAZÉNY – DÍL PRVNÍ

25. 7. 2007 | Stavba a dům

V první části trojdílného seriálu o bazénech se zaměříme na samonosné konstrukce, zhodnotíme náročnost stavby, údržbu, a samozřejmě nezapomeneme na to nejdůležitější , na finanční náklady, životnost a celkové zhodnocení kladů i záporů. O tom, který z typů bazénu vám bude vyhovovat už rozhodujete sami.

Nafukovací bazén je dětský ráj

Pro nejmenší je na trhu plastové brouzdaliště s bezpečnou, patnácticentimetrovou hladinou vody, za čtyřiapadesát korun. Dětským radovánkám je určen plastový šestiúhelník o rozměrech 191 x 178 x 61 cm za osmsetdevadesát korun. Jejich největší předností je nízká cena a zaoblené hrany, kde nehrozí úraz rozdováděných dětí. Jednoduchý plast vydrží sotva jednu sezónu, ale od takových výrobků dlouhou životnost nelze očekávat.

Tampa potřebuje dost místa

Mechanicky odolnější než tenký plastový bazén jsou nafukovací třívrstvé bazény se stabilizovaným povrchem proti UV záření a účinkům chlóru. Okrouhlý tvar má v horní části nafukovací prstenec, který funguje jako samonosná konstrukce. Proto se při koupi zaměřte na velikost bazénu, a dbejte aby měl bazén kolem dostatek prostoru, protože je v dolní části o dost širší než v horní. To platí i u oválného typu, kde jsou stěny jsou podepřeny trojúhelníkovitými vzpěrami. Oblíbeným typem je kruhový bazén Tampa, podle průměru a hloubky, je v obchodech v cenových relacích od 1790 do 2290 korun, o poznání dražší je oválná Tampa (délky 6,10 nebo 7,3 metru) za 16890 až 23000, včetně příslušenství.

Bazény - inspirativní fotogalerie

bazény inspirace fotogalerie

Výhodou nafukovacích bazénů je měkký okraj a bezpečné odnímatelné schůdky, které tvoří z nafukovacího bazénu dokonalý dětský ráj. Vypouštění tří až pěti kubíků vody usnadňuje ventil na dně bazénu a o filtraci se stará kartušový filtr. Denní údržba - čištění a dávkování bazénové chemie - je nutností. Nevýhodou je jednak riziko protržení a uskladnění na zimu. Bazén se sice snadno vypustí a vyfoukne, ale musí se nechat vyschnout a pak poměrně objemný balík někam uskladnit. V rodinném domku to problém být nemusí, ale pro obyvatele paneláku nastane známé, kam s ním?

Bazén z plechu a fólie je skládačka pro trpělivé

Dalším bazénem, který na zimu rozebíráme a ukládáme, je bazén se stěnami z tenkého ocelového plechu s vnitřní fólií z měkčeného PVC. Plechový bazén Orlando se vyrábí jako kruhový ve dvou velikostech: o průměru 3,5 metru za 5800 korun a o metr větší (za 8990 korun). Samonosná konstrukce je vyztužena rozebiratelným dolním i horním věncem (plastovou lištou), což zaručuje dostatečnou stabilitu bazénu.
Provoz, montáž  i příprava terénu jsou téměř shodné s nafukovacími bazény jen s tím rozdílem, že plechové bazény nemají výpusť. Filtrace je možná kartušová nebo písková. Nevýhodou bazénu typu plech.fólie je obtížná výměna vody, zato je jeho předností snadná výměna poškozené fólie, vzpěr i jednotlivých dílů věnce. A životnost? To záleží na tom, kolik do rekonstrukce plechového bazénu chcete investovat. Při dobrém zacházení plachta vydrží tři až pět let a ostatní díly rovněž.

Plastové bazény postavíte za chvilku

Obecně vzato jsou samonosné bazény z plastu či plechu konstrukčně nejjednodušší. Jejich velkou předností je jednoduchá a rychlá montáž a nenáročný provoz. Příprava k jejich stavbě spočívá ve vyrovnání terénu pěti až sedmicentimetrovou vrstvou písku a odstranění kamenů a drnů. Jako podklad se pod bazén vkládá geotextilie, která chrání spodní část bazénu proti poškození a zároveň zpříjemňuje chůzi po dně. Nevýhodou těchto bazénů je nízká hladina vody, která neumožňuje využívat bazén k plavání. Hloubka od 0,9 do 1,15 m dostačuje spíš k relaxaci a rekreaci. V některých případech je možné plechový bazén částečně zapustit do země, což se obejde bez stavebního povolení, těžké mechanizace a velkých finančních nákladů.

Laminátové bazény se vyplatí zastřešit

Kompaktní materiál, relativně nízké náklady, rychlá montáž, hygienická nezávadnost, možnost zateplení vnějších stěn – to jsou přednosti laminátu. Kamenem úrazu se však může stát předem připravená armovaná deska, na níž se bazén ukládá. Proto se vyplatí pořídit si bazén na klíč včetně výkopových prací, zhotovení betonové desky a montáže bazénu. Laminátový bazén o rozměrech  6x 3,5 x 1,35 m, s pískovým filtračním zařízením, skimmerem, dvěma tryskami, vodoinstalací, elektroinstalací a montáží laminátového skeletu je stočtyřicetitisícovou investicí bez DPH. K tomu je ale potřeba připočítat další náklady na výkop, izolaci a betonovou desku.

Sklolaminát má oproti plastům nebo fóliím mnohonásobně vyšší životnost, neoxiduje, nekřehne, je tepelně a tvarově stálý a velmi odolný proti mechanickému poškození. Problém může nastat v případě defektu, ale rekonstrukci snad výrobce ani nepředpokládá, protože životnost laminátu se pohybuje kolem patnácti let. Konstrukce bazénů a jejich povrchová úprava umožňuje ponechat vodu v laminátových bazénech celoročně, což vyžaduje zastřešení a vytápění, ale ani bez toho se nemusíme obávat, že by bazén mráz poškodil.

Polypropylénové bazény jsou tvarově variabilní

Mezi nejžádanějšími bazény stále vedou celoplastové polypropylénové bazény. Proč je o ně zájem? Jednoznačně vede možnost vybrat si libovolný tvar i barvu podle nabídky výrobců. Vykopání jámy, betonování dna a ztracenému bednění s betonáží stěn se v případě bazénu z polypropylénu nevyhneme. Polypropylenové bazény se svařují (nebo lepí) přímo ve vykopaném terénu, a protože se jedná o materiál, který se rychle ohřívá a stejně rychle chladne, doporučuje se montáž tepelná izolace stěn. Stavba skeletu bazénu je záležitostí jednoho či dvou dnů, nejdéle trvá betonáž dna a postupné bednění stěn, které se nesmí uspěchat, aby nedošlo ke zborcení polypropylénové konstrukce. Než se tedy poprvé vykoupeme, uplyne téměř měsíc. Vyplatí se dát firmě čas na kvalitní práci, protože pak máme na relax v bazénu dalších dvacet let. Na tolik se totiž odhaduje minimální životnost polypropylenových bazénů. Bazének o rozměrech 3 x 2 x 1,2 metru je k dostání za patnáct tisíc i s daní, ale pozor, jedná se pouze o polypropylenový skelet. Zemní práce si může zákazník provést sám nebo si lze objednat kompletní dodávku u odborné firmy. Druhá varianta je rozumnější z hlediska případné reklamace, protože firma za své dílo ručí.

Bazén z kopolymeru vydrží léta

Kopolymer je opravdový „tvrďas“ mezi samonosnými typy bazénů. Nezdolá jej nešetrné zacházení, protože prorazit stěnu či dno je téměř nemožné. Tloušťka stěny 5 mm s hodnotu tlaku 30 MPa - to hovoří za vše. Materiál je odolný vůči povětrnostním vlivům jak při mínusových teplotách v zimě, tak i v létě proti UV záření. Při montáži se kopolymer spojuje svářením do téměř libovolného tvaru a instaluje jako polozapuštěný nebo zapuštěný bazén bez nebezpečí nedokonalých svárů. Pro zlepšení izolačních vlastností a na zateplení dna se doporučují extrudované polystyrénové desky. Podle velikosti bazénu může být bazén hotov za dva dny a to včetně montáže skeletu, rozvodů a technologické šachty. Nejlevnější třímetrový kruhový s hloubkou 1,2 metru je k dostání již za třiadvacet tisíc i s daní. Ovál nebo obdélník s délkou (průměrem) osmi metrů je na plavání příjemnější. Má hloubku jeden a půl metru. Cenově vychází větší bazén na sedmdesát tisíc korun včetně daně.

Dřevěný bazén se hodí do jakéhokoliv exteriéru

Určitým řešením místo plastikových nebo nafukovacích bazénů jsou nádrže ze dřeva. Vzhled povrchu dřevěného bazénu je opravdu exkluzivní, což dává prostor k začlenění do exteriéru rodinného domu, chaty či chalupy. Je vybaven standardně: vnitřek je potažen odolnou a silnou fólií, dřevěnými schůdky a pískovou filtrací.Velkou nevýhodou je problém s výměnou vody. Za exkluzivních téměř šedesát tisíc chybí vypouštěcí ventil i zakrývací plachta a tak zůstává otázkou, zda se vynaložená investice, jen tak „pro estetično“, vůbec vyplatí. Na zimu musíme bazén  pochopitelně vypustit a minimálně zakrýt nebo bazén celý rozebrat a uskladnit. Nejlépe v suchu, i když výrobce se zmiňuje o nejméně dvacetileté životnosti všech použitých komponentů.


Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Marimex, Zahradni bazeny.cz a Desjoyaux

Dále čtěte

Bazény „pod úrovní“  DRUHÝ DÍL SERIÁLU O BAZÉNECH

Bazény „pod úrovní“ DRUHÝ DÍL SERIÁLU O BAZÉNECH

Co obnáší postavit zapuštěný bazén si umí představit jen ten, kdo má realizaci již za sebou. Jiní o bazénu teprve uvažují a právě jim je určeno pokračování seriálu o bazénech. Dozvíte se, jak jsou různé typy pracné, jak dlouho trvá stavba i jak se v bazénu budete dlouho koupat.

TŘETÍ DÍL O BAZÉNECH: sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

TŘETÍ DÍL O BAZÉNECH: sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

Sumář o výhodách či nevýhodách jednotlivých typů bazénů je konečnou bilancí v přehledu typů bazénů podle stavební i finanční náročnosti, kdy jeden jediný údaj může vyvážit či úplně zatratit váš záměr postavit si vysněný bazén. Důležité je vědět kam bazén postavíme, jak často jej využijeme a kolik času jsme ochotni věnovat údržbě provozu.

Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný?

Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný?

Bydlení ve vlastním rodinném domě je přirozeně velmi komfortní a to zejména díky soukromí a jistotě typu „můj dům můj hrad“. Onen komfort ale také něco stojí a to nejen v přeneseném slovy smyslu, tedy v rámci samotné pořizovací ceny, ale také i díky cenám energií, které ono pohodlí zajišťují. Variantou k sériové produkci stavebních firem jsou nízkoenergetické či pasivní domy, jejichž provoz je až o 90 % levnější. Bohužel mají přídomek „ekologické“, což v ČR znamená něco jako „extrémní“ či „radikální“. Některé politické špičky k tomu vydatně přispívají.

Přízemní neznamená při zemi

Přízemní neznamená při zemi

Bývávalo nepsaným pravidlem, že počet obytných podlaží rodinného domu určoval počet dcer. Vdavky prvorozené donutily rodiče uskromnit se a přenechat značnou část obytného prostoru začínající rodině.

Chcete léto sedm měsíců v roce? Není to zas takový problém

Chcete léto sedm měsíců v roce? Není to zas takový problém

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 08:54

Hezké ráno přeju, u nás dnes opět slunečno a do... Číst

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 08:46

Přeju dobrý den, u nás pod mrakem. Za chvilku j... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 29. 09. 2016, 08:01

Tak jsem si vás konečně dočetla, fotky krásný, ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist