Living > Inspirace > Stavba a dům > Chcete rodinný dům z katalogu?

Chcete rodinný dům z katalogu?

8. 8. 2008 | Stavba a dům

Ceny bytů ve velkých městech, zejména pak v Praze, jsou srovnatelné s cenami novostaveb typizovaných rodinných domů. Byt za 2,5 mil nebo raději rodinný dům na okraji města? Výběr domů je bohatý, stačí si prolistovat katalog, ale pozor, za anoncovanou cenu většinou nikdy bydlet nebudete.

Typizované rodinné domy, které ne vždy tím nejideálnějším způsobem dotvářejí zejména příměstskou krajinu, mají jednu velkou výhodu. Stačí připravit výkresovou dokumentaci pro jeden dům a podle něj se pak postaví desítky, stovky a nebo tisíce dalších domů. Náklady na projekt jsou tím pádem v podstatě nulové a nebo velmi nízké. Zákazník, který pak listuje katalogem, je příjemně překvapený přijatelnou cenou a logicky ji srovnává s cenou bytu. Má to ale jeden háček. Cena je součástí propagace a musí být co možná nejnižší, musí lákat, podobně jako levné letenky, jejichž výsledná cena je ale po přičtení všech dalších poplatků již mnohem méně atraktivní, než v katalogu nebo na billboardu.

Do Paříže za jednu korunu

Cena typizovaných rodinných domů je v drtivé většině případu uváděna bez ceny pozemku (ten musí být vybavený veškerými inženýrskými sítěmi – voda, elektřina atp.), který může být bez problémů dražší, než samotná stavba. Tuto základní skutečnost si ale většina potenciálních zákazníků uvědomuje. Problematičtější je úprava domu podle individuálních potřeb případného budoucího uživatele, stejně jako jeho materiálová skladba. Každý zásah typu posunutí příčky, rozšíření koupelny, výměna dveřních zárubní nebo třeba krbové vložky, mění konečnou cenu, která pak už nemusí být ve srovnání s cenou bytu tolik atraktivní.

Relativně nízká katalogová cena novostaveb rodinných domů je daná jejich „sériovou výrobou“  a jakýkoliv individuální zásah může být naopak až neúměrně drahý, neboť představuje vybočení z mantinelů typizované produkce.

Doporučení:


1.ptejte se, co všechno v sobě cena domu zahrnuje a co bude naopak potřeba připlatit. Někdy je to dobrodružství srovnatelné s nákupem na první pohled levné letenky, která v sobě ještě nezahrnuje letištní a palivové a jiné příplatky.  

2. ptejte se a chtějte detailní – položkový rozpis použitých materiálů a provedených prací. Nechte si vše vysvětlit, stavební terminologie nemusí být úplně srozumitelná. 


3.chtějte vidět vzorový dům a porovnávejte ho s tím, který si chcete koupit. Ve vzorovém domě ale mohou být jiné – lepší podlahové krytiny, může tam být luxusní nábytek, který odvede vaší pozornost od samotného domu.

4.vzorový dům může být úplně jinak orientovaný a bude mít tedy úplně jiné a nesrovnatelné světelné podmínky.

5. rozhodně naplaťte vysoké, např. 70% zálohy předem.

Red.
Foto archiv redakce

Dále čtěte

Z čeho postavit dům – levně a kvalitně?

Z čeho postavit dům – levně a kvalitně?

Tvárnice, cihly, dřevo, ale třeba i sláma může být materiál použitelný ke stavbě domu. Jaký z nich je ale finančně nejvýhodnější, nebo naopak účelově nejvhodnější?

Má vaše bydlení styl?

Má vaše bydlení styl?

Bydlení, podobně jako např. odívání se, musí v první řadě splňovat praktické a funkční požadavky, ale stejně tak něj klademe i nároky estetické. Neexistuje žádný spolehlivý návod, jak vytvořit „stylové“ bydlení, ale některá základní pravidla zmínit lze, přičemž jejichž dodržování pak může třeba také napomoci nalezení vlastního „stylu“.

Design nábytku v současném světě

Design nábytku v současném světě

Design proniká do všech oblastí našeho každodenního života. Je v neustálém pohybu, mění se a vyvíjí. Pokud stojíte před problémem zařizování vlastního bydlení a nebo hledáte-li jen inspiraci, pak vám může být nápomocná kniha Ludviky Kanické Design nábytku v současném světě. Autorka vybrala nejzajímavější produkty současného světového designu a na jejich příkladech popisuje, čím je ovlivněn design nábytku a designéři v posledních letech.

Pracujeme s umělým kamenem

Pracujeme s umělým kamenem

Umělý kámen se hodí téměř všude, od kuchyňských pracovních desek, přes obložení soklů a fasád až po schodiště, ploty a dláždění cest. Univerzální využití umělého kamene má však svá specifika, která se od práce s přírodním kamenem výrazně liší. Pokládka dlažby, obkladů nebo vyzdění podesty zpravidla vyžadují buď penetraci, speciální spárovací hmoty a přesnou technologii, což laik zvládá jen s obtížemi a výsledek nemusí být právě nejlepší. Co takhle zkusit jinou techniku, snadnou a rychlou?

Deka u bazénu, aneb decking okolo domu

Deka u bazénu, aneb decking okolo domu

Trávení volného času venku na terase, zahradě či u bazénu je nejlepší relaxací jak si odpočinout po náročném pracovním tempu uplynulého dne nebo týdne. Ležení na trávě už dávno není považováno za žádoucí, vzhledem ke klíšťatům a ničení trávníku. Moderní jsou dřevěné terasy a venkovní podlahy, zahrnuté pod společný a výstižný název – decking.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 07:15

Dobre ranecko pri pondelku....u nas docela hezk... Číst

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist