Revize kotlů a komínů. Koho se týkají a kolik vás budou stát?

Topíte-li kotlem na plyn nebo tuhá paliva, jste povinni provádět jejich pravidelné kontroly. To se týká i komínů. A protože povinností občanů stále přibývá a někdy je těžké se v nich vyznat, přinášíme přehled povinných revizí, díky kterému se vyhnete mastným pokutám.

(Zdroj: shutterstock.com)

Dobrá zpráva pro všechny, kdo topí výhradně elektřinou. Těch se žádné revize netýkají, ovšem majitelé kotlů na plyn a tuhá paliva jsou na tom hůře.

Nová povinnost pro majitele kotlů na tuhá paliva

Podle zákona o ochraně ovzduší je každý majitel či provozovatel kotle o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, povinen si do konce roku 2016 nechat zkontrolovat technický stav kotle a mít o tom doklad. Doklad o revizi si může vyžádat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností a vy mu ji musíte předložit. V dalším období musí nechat provést revizi kotle každé dva roky.

Tato povinnost se týká všech typů kotlů na pevná paliva a za její nedodržení mohou úřady uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun, za topení zakázanými palivy pak hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Revize mohou provádět pouze proškolení technici, nejlépe doporučený přímo výrobcem kotle. Protože se revize nově vztahují i na starší typy kotlů, které jim dříve nepodléhaly, museli výrobci zajistit dodatečné proškolení techniků. Týká se to i kotlů zcela nových, ještě v platné záruce.

Při revizi zkoumá technik kompletně celý kotel, jeho celistvost a těsnost, řídicí jednotku, regulátor a havarijní termostat, podávací zařízení a sklad paliva, ale třeba i to, co a jak se v kotli spaluje. Dále má povinnost poskytnout poradenskou a konzultační činnost, případně doporučit postupy k vylepšení fungování otopné soustavy snižující náklady na palivo a podobně.

Nejjednodušší cestou, jak sehnat revizního technika, je obrátit se na výrobce svého kotle a ten vám doporučí proškoleného technika z okolí. Výrobci mají obvykle jejich seznam na svých stránkách. Další možností, kde hledat, je seznam na stránkách Hospodářské komory, který je spravován Asociací podniků topenářské techniky.

U plynu jsou revize pouze pro podnikatele

U provozovatelů kotle na zemní plyn rozhoduje, zda jste podnikatel. Právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelé musí provést jednou za tři roky takzvanou provozní revizi, při které odborný technik zjistí těsnost rozvodů plynu a připojených zařízení. Na plynových zařízeních, která jsou v osobním užívání občanů, není zákonná povinnost provádět revize a kontroly. Výrobci kotlů nicméně doporučují provádět každoročně servisní prohlídku kotle, která spočívá zejména v jeho seřízení a vyčištění.

I tuto servisní prohlídku by měl provádět pouze proškolený technik. „Každoroční údržba kotle významně snižuje jeho spotřebu a také je předpokladem k dlouhé životnosti zařízení. U nových kotlů je její provedení navíc podmínkou k záruce, která je například u Thermony prodloužená na 36 měsíců,“ vysvětlil Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, českého výrobce kotlů.

I komín potřebuje kontrolovat

Další zákonné kontroly se týkají komínů a spalinových cest. U kotlů na pevná paliva s výkonem do 50 kW (rodinné domy) je povinnost provádět čištění spalinové cesty 3x ročně nebo 2x v případě sezonního provozu. Čištění lze provádět svépomocí, ale vždy platí povinnost provést 1x za rok kontrolu spalinových cest, kterou může provádět pouze odborník.

U kotlů na plynná paliva platí zákonná povinnost provádět každoročně odbornou kontrolu i čištění spalinových cest, tedy „komínků“ vedoucích ze zařízení. Tyto úkony provádí rovněž kominík, nikoliv servisní technik – topenář.

Kontrola bez protokolu, jako by nebyla

Revize trvá zhruba hodinu. Cena není zákonem stanovená, ale pohybuje se mezi 500 až 2000 Kč, přičemž záleží hlavně na dojezdové vzdálenosti revizního technika. Každá návštěva servisního technika nebo kominíka by měla být doložitelná protokolem o provedených úkonech. Provozovatel kotle je povinen tento protokol uschovat.

V případně nedodržení předepsaných povinností riskuje majitel nemovitosti nejen pokutu od úřadů, ale také ztrátu náhrady škody od pojišťovny v případě vzniku pojistné události. V neposlední řadě je provoz neseřízeného kotle neekonomický ve výjimečných případech může vést i k ohrožení bezpečnosti a zdraví.

Přehled povinných revizí:

Zařízení/Úkon Kotel na pevná paliva Kotel na plyn
Povinná revizní kontrola Do konce roku 2016 a následně každé 2 roky 1x za 3 roky (pouze právnické osoby)
Servisní kontrola 1x ročně (doporučeno) 1x ročně (doporučeno)
Čištění spalinové cesty 3x ročně (2 x u sezonního provozu) 1x ročně
Kontrola spalinové cesty 1x ročně 1x ročně

Tabulka poskytuje přehled povinných i doporučených servisních úkonů spojených s provozem kotle. Je platná pro fyzické osoby a kotle do výkonu 50 kW. Zdroj: Thermona

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Publikováno: 30.11.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Údržba plynových kotlů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se provádí údržba plynových kotlů?

Co vše zkontrolovat na dřevním kotli?

Proč servisovat kotle na dřevní paliva?

Miniseriál o vytápění - plynový kondenzační kotel

V našem miniseriálu o vytápění jsme se tentokrát zaměřili na plynové kondenzační kotle a zodpovíme nejčastěji kladené otázky.

Co přináší servis plynových kotlů

Jak servisovat plynový kotel?

Jak dostat z topení peletami maximum?

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.