Pero jako dárek, elegance, styl a rozhodně nejen pánská záležitost

Plnicí pera je možné prizmatem doby vnímat jako něco archaického. Pro mnohé mají v sobe kouzlo tradice, jiní je vnímají jako na rozdíl od reklamní propisky relevantní nástroj určený k psaní, další v nich vidí možnost dekorovování své osoby něčím, co na první pohled stálo mnoho peněz. Plnící pera mají rádi mladí i staří, muži i ženy. A je to také ideální dárek, tedy nejen vánoční. Plnicí pera mají svou historii a svá velká jména.

(Zdroj: archiv redakce)

První použitelné plnicí pero opatřené pístem pro nasávání inkoustu zhotovil vynálezce Folsch v roce 1809. Pro praktické použití se však mnoho nehodilo . Následovali mnozí jiní, ovšem skutečné a zásadní změny došla plnící pera až v osobě nenápadného pojišťovacího agenta z Nového světa jménem Lewis Edso Waterman.

Zlato a iridium

Lewis Edso Waterman nejdříve řešil otázku inkoustu, který zpočátku obsahoval množství pevných částic, jež zanášeli hrot a ucpávali jej. První pokusy chemicky upravit inkoust se objevily sice už v 60. letech 19. století, ale přinesly sebou další problém. Použitá směs byla totiž velmi agresivní a ocelová pera rychle podléhala korozi. Bylo tedy nutné vyměnit ocel za mnohem odolnější materiál a jediný, který v té době přicházel v úvahu, bylo zlato. Aby však situace nebyla přiliž jednoduchá, ukázalo se, že zlato sice bez problému snáší agresivní inkoust, ale jako materiál hrotů je příliš měkké . V 80. letech 19. století bylo tedy nahrazeno iridiem. Na hroty z tohoto „moderního kovu“ se pak jednoduchou technologií pájením nanášely dvě zlaté drobounké kuličky, které lemovaly úzkou štěrbinu mezi listy hrotu stejným způsobem jak to známe z dnešní podoby tradičních plnících per. Zlaté kuličky usnadňují psaní, které tak činí pohodlnou činností na hon vzdálené „škrábání“ ostrým hrotem na papír, pergmen či kůži.   Byl to právě Lewis Edso Waterman, který si tento princip nechal v roce 1884 patentovat. Známe jej a používáme dodnes.

Abychom ale byli spravedliví, musíme zmínit také další dvě velká jména spojená podobným způsobem s vývojem plnících per. Je to pochopitelně Parker a Mont Blank. Prvé jmenované má velmi podobný osud jako Waterman.

Velká jména a pera, které netečou

Z nenápadné může George B. Parkera, který byl původním povoláním učitel a přiživoval se distribucí per cizí značky, se postupně stal majitel nejvýznamnější a skutečné slavné firmy, kterou založil roku 1888. Fenomenální úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Roku 1896 napsal Giacomo Puccini svou slavnou operu La Bohéme údajně perem Parker Lucky Curve, Arthur Conan Doyle použil pera Parker ke ztvárnění postavy Sherlocka Holmese a tatáž značka pera posloužila při psaní divadelní hry George Bernarda Shawa Pygmalion. O mnoho let později dokazuje hédonik Ernest Hemingway, že plnící pera nemají ještě odzvoněno, když napsal svůj román Komu zvoní hrana právě perem Parker. Pera Parker používali všichni američtí presidenti. Zatím poslední vpravdě historickou listinu, jež uvedla v platnost pera Parker, je rusko-americká dohoda zavazující obě strany ke zničení dvou třetin jejich strategických jaderných zbraní. Tuto dohodu podepsali presidenti George Bush a Boris Jelcin rollery Parker Duofold Orange. Slavná jména a významné události jsou zkrátka nejdokonalejším marketingovým nástrojem.

Hraniční hora Mont Blanc

Novodobou historii plnícího pera, spojenou s mimořádným obchodním úspěchem a signovanou orientací na nevyšší příjmové vrstvi obyvatelstva, asi nejvíce ovlivnila značka Mont Blank. Jejím logem se stala šesticípá bílá hvězda symbolizující zasněžený vrcholek známého alpského vrcholu. V roce 1924 představila tato hamburská firma plnicí pero pod názvem Meisterstück, které bylo provedeno v barvě leskle černé pryskyřice s pozlaceným kováním. Tento název tvoří dodnes základ klasické kolekce, jež zahrnuje také kuličková pera, propisovací tužky s válečkem a mechanické tužky. Na každém ručně vyrobeném zlatém hrotu pera Meisterstück je vyryto číslo 4810, které symbolizuje výšku Mont Blancu. Právě tolika diamanty je také osázen zlatý korpus unikátního masivního plnicího pera Meisterstück 149, díky čemuž je zapsáno i v Guinessově knize rekordů.

Top ten současnosti

Každý sběratel si přeje doma mít nějaký skutečný kus historie či alespoň skutečný „meisterstück“ o kterém se ví, že existuje, že se vyráběl (či v horším případě neustále vyrábí) a pokud možno, o kterém se ví, že patří právě jemu. Jen pro základní orientaci uvádíme přehled jakého si TOP TEN, který je k dostání i na našem trhu. Zůstává na každém jednotlivci, nakolik bude chápat jako osobní potřebu vlastnit některé z těchto vzácných per a nakolik se uspokojí vlastním perem, ke kterému jej poutá osobní vztah nerespektující množství vynaložených finančních prostředků . Absolutní špičku představuje pero Montegrappa Luxor, které si vyžádá investici 110 000Kč. Jen o necelých 10 000Kč levnější je Montegrappa Special Reserve. Přehlídka toho „nej“ pak pokračuje značkou Waterman a jeho modelem Boucheron, který se prodává za cenu okolo 65 000Kč. Stejnou částku bude muset vášnivý sběratel či snob uvolnit v případě exklusivního pera Semiramis slavné firmy Mont Blanc. Dále budeme pokračovat jen výčtem, tedy Mont Blank Ramses 40 000 Kč, Mont Blank Agatha Christie Cartier 30 000 Kč , Montegrappa v masivním stříbře 25 000Kč, Waterman Edson 23 000 Kč a Parker Mandarin 22 800 Kč.

Jaroslav Zákolanský
Foto Mont Balnd, Parker, Waterman

Publikováno: 13.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se vyrábí nůž

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Josef Pajl popisuje, jak se vyrábí nůž a jakých materiálů při výrobě používá

13. díl, série 3 - Filip Štěpnička a Jakub Hrubý - Výrobci dřevěných per

Filip a Jakub jsou dvojice kamarádů, kteří si díky své lásce k práci se dřevem založili vlastní firmu Wood Factory, kde ručně vyrábějí jedinečná dřevěná pera. V budoucnu by pak rádi přišli s vlastní mechanikou a ještě více rozšířili svoje podnikání.

Přání s motýlky

Návod na výrobu motýlkového přání.

Poradna Václava Větvičky

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Pěstování chladnomilných orchidejí

Pan Kratochvíl ukazuje svoji sbírku orchidejí a radí divákům vychytávky.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.