Living > Interiér > Obývací pokoj > Sedací nábytek dnes a zítra. Co je vlastně moderní?

Sedačky dnes a zítra. Co je vlastně moderní?

28. 1. 2016 | Obývací pokoj

Vývoj nábytku, to není halenka nebo kabela, kterou vyměníme po sezoně. Většinou nám musí nějaký ten rok (desetiletí) vydržet a také sloužit. Jaký tedy vybrat, aby po několika letech nepůsobil nepatřičně?

Možná i proto se změny a proměny nábytku odehrávají spíš pozvolna, vždy několik let, až to všechno potom vybuchne a slaví se masový návrat k oblým tvarům, aby se pak zase po letech zostřování vrátily ty rovné... To je vývoj. I když máme občas pocit, že to už tu bylo – a přiznejme si – bylo tu už všechno, přece jen k nějakému posunu dochází, nějaký detail se změní, použijí se jiné materiály, barvy. Třeba zrovna ty hrají opravdu velkou roli. I proto je lepší dávat módní barevné odstíny na něco, co bez velkých výdajů a logistických problémů můžeme vyměnit.

Co je vlastně „in“

To je v současné době opravdu těžké říci a přiznejme si, že výrobci nábytku to zase tolik neřeší. Třeba v Itálii, o jejímž vkusu snad nepochybujeme, klidně vedle sebe žije a vyrábí se „starý“ historizující nábytek ve vysokém lesku a zdobných tvarech, který byl vždycky doma v dobrých a blahobytných měšťanských domech, nábytek zámecký, ještě zdobnější, se zlatem, mramorem a dalšími luxusními materiály, mnohdy ale pozměněný k současnému životu. Nejspíš by vás překvapilo, že jeho majitelé ho považují za moderní.

Pak je tady samozřejmě ta produkce, kterou známe, protože ji prezentují časopisy a někdy trochu zcestně hlásají, že to je jediná cesta. Je to skutečně současný design, sázející na funkci a minimalismus, a do dnešní doby a k současnému životnímu stylu pasuje nejlépe. I v něm se ale dá chybovat a najdeme tu spoustu výbojů, které vedou do slepé uličky.

Jednoduché a kvalitní přežívá

Jisté je, že přímka nikdy nic nezkazí. Na obdélníkovém tvaru pohovky se sedí nejlépe. Může mít zaoblené hrany, může být na nožkách, které jsou kónické, ale ta základní jednoduchost ji předurčuje k tomu, že ani při pohledu na ni po letech se nebudete chytat za hlavu.

Nabízíme vám tu malou přehlídku možných stylů sezení v italském provedení, ale i jiné značky, které dělí od vzniku tak dva, dva a půl roku. Představily se v Kolíně nad Rýnem či v Milánu v roce 2014 a 2015. Na závěr galerie je pár věcí, připravených pro rok letošní, vystavených na právě skončeném veletrhu v Kolíně nad Rýnem. Tak si to pěkně porovnejte.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Archiv firem, IMM Kolín a SIM Milano

Dále čtěte

Sedací nábytek domácí provenience konkurující světovým designovým značkám

Sedací nábytek domácí provenience konkurující světovým designovým značkám

Sedací nábytek patří k nejzákladnějším zařizovacím předmětům, které zároveň výrazně ovlivní skladbu a výraz obytného místnosti. Je – li uživatel rozhodnutý řešit svůj byt s pomocí moderních, nonkonformních či designových prvků, jistě při hledání odpovídajícího nábytku narazí na celou řadu dodavatelů nabízejících s největší pravděpodobností nábytek italské provenience, ozdobený jmény světových designérů a za ceny, jež odpovídají evropským standardům. Na tuzemském trhu však již dnes existuje několik domácích výrobců, kteří jsou schopni nabídnout suverénní a konkurence schopnou produkci ve výrazně přijatelnějších cenových relacích.

Sedačka z palet – inspirace pro vás

Sedačka z palet – inspirace pro vás

Obliba nábytku z palet má stále stoupající tendenci. A není divu. Vždyť jestli jde o kreativitu, tvůrčí fantazii a nápady, není lepšího materiálu k flexibilnímu využití, než jsou právě nábytkové kousky sestavené z palet. Ať již jsou palety použité anebo zcela nové, natřené nebo jen nalakované, stabilní nebo opatřené kolečky, takřka vždy se dá vymyslet ještě něco nového, netradičního anebo zkombinovat klasiku s inovativním nápadem. Zkrátka fantazii se meze nekladou a v tomto směru má každý i ten nepříliš zručný kutil možnost se doslova vyřádit.

Obývací pokoje ve skandinávském stylu jako trend pro rok 2014

Obývací pokoje ve skandinávském stylu jako trend pro rok 2014

Skandinávský design je jedním z nejoblíbenějších, neboť je klidný, elegantní a velmi harmonický. Výběr tohoto stylu pro zařízení obývacího pokoje je skvělá volba. Jednoduché tvary a vzory vám pomohou k tomu, abyste se při relaxaci a odpočinku v obývacím pokoji dostatečně uvolnili. Obývací pokoje ve skandinávském stylu, to je trend pro rok 2014.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Aloe vera

Aloe vera

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy....

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist