Living > Interiér > Obývací pokoj > Rozdělení velkých místností

Rozdělení velkých místností

8. 10. 2015 | Obývací pokoj

V současné době máme možnost do finálních stavebních úprav svých vysněných bytů a domů mluvit. Otevřené prostory se těší oblibě řady majitelů vznikajících obydlí. Prostory jsou vzdušné, prosvětlené a nabízejí pro rodinu možnost trávit co nejvíce času pohromadě. Po čase však toto uspořádání odhaluje i řadu nevýhod.

Jistě to znáte i vy, rodina tráví nedělní dopoledne sledováním televizního pořadu a v té nejvypjatější chvíli začne maminka mixovat rajčata do omáčky. Kéž by si zavřela dveře! Po lahodném obědě nemá nikdo chuť jít hned sklízet kuchyň, ale neplánovaná návštěva příbuzných musí dorazit právě teď a nepořádek v kuchyni uvidí. Kéž bychom mohli zavřít dveře! Právě tento luxus otevřené bytové prostory nenabízí.

Vyřešit dodatečně absolutní zvukovou izolaci je obtížné a neobejde se o technicky a finančně náročnější stavební úpravy. Optické oddělení místností a alespoň utlumení zvuků z jednotlivých prostor možné je a vybírat můžete hned z několika variant řešení.

Úpravy bez velké námahy

Nejjednodušší volbou je samotné rozmístění nábytku. Plánovat zařízení jedné obrovské místnosti je mnohem zapeklitější než u jednotlivých pokojů. Musíme uvažovat o kompletním využití, neopomenout jednotlivé zóny a především zohledňovat technické dispozice bytu, jako jsou elektrické zásuvky, přípojky na televizi, internet a případně i telefon, rozmístění oken a radiátorů.

Hlavním heslem, které by vás při zařizování mělo provázet, je netopit nábytek v rozích a vsunout obytné zóny do prostoru. K izolaci jednotlivých zón nedospějete tím, že umístíte nábytkové sestavy co nejdále od sebe. Naopak byste si z krásných bytových prostor vytvořili neútulnou halu. Je lepší přemýšlet o budoucím využití jednotlivých zón a podle toho můžete prostor rozdělit pomocí pohovky, knihoven či skříněk. Tuto variantu lze vizuálně podpořit výraznějším barevným odlišením stěn místnosti. Svého času se k rozdělení prostor používaly i květinové stěny. Nicméně čím dále od oken umístíte květiny, tím menší radost vám budou dělat.

Nebraňte průchodu světla

Ke zdárnější optické i zvukové izolaci poslouží pevné příčky z rozmanitých materiálů. Podle stylu vašeho bydlení můžete vybírat z přírodnin, jako je dřevo, bambus či ratan, nebo zvolit klasický sádrokarton. Instalace těchto příček není technicky náročná a nevyžaduje velké stavební úpravy. Zvukovou izolaci můžete podpořit pokrytím sádrokartonu izolačními deskami případně lze využít sádrokarton se zvukově izolačními vlastnostmi, nicméně v tu chvíli počítejte s výrazným finančním navýšením.

Uvedené materiály příček sice vyřeší problém rozdělení jednotlivých zón, uberou vám ale jednu nespornou výhodu otevřených prostor – světlo. Pokud se o intenzivní prosvětlení obytné místnosti nechcete při přepažení připravit, uvažujte o příčce z tvrzeného skla či průsvitného plastu.

Vkusným optickým předělem jsou posuvné japonské textilní stěny. Velkou výhodou je široká nabídka barev a vzorů panelů, a nic vám nebrání je zajímavě kombinovat. I volbou této varianty rozdělení prostoru můžete zachovat v místnosti dostatek světla, zvolíte-li světlé a poloprůsvitné textilie. Pomocí těchto předělů můžete jednotlivé zóny oddělovat dle potřeby, případně je stáhnout a opět vytvořit velký prostor. Japonské stěny si dokážete instalovat i sami. Důležité je přesné vyměření délky lišty, na které se zavěšují snímatelné panely o šíři maximálně 60 cm. Výsledný dojem podpoříte, necháte-li jednotlivé panely částečně překrývat. Dávejte také pozor, kam chcete lištu montovat. Je nepříjemné zjistit, že vrtáte do elektrického rozvodu či podpěrné železobetonové traverzy.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, úvodní www.liniedesign.cz

Dále čtěte

Japonské posuvné stěny vytvoří elegantní vzhled interiéru

Japonské posuvné stěny vytvoří elegantní vzhled interiéru

Tyto stále oblíbenější stínidla proti sluníčku, hravě strčí do kapsy záclony a závěsy. Stanou se středem pozornosti vašeho interiéru a vy si je zamilujete pro jedinečný design, jednoduchou aplikaci a snadnou manipulaci.

Oblečte svá okna do stylových závěsů a dalších druhů stínění

Oblečte svá okna do stylových závěsů a dalších druhů stínění

Jsou vaše okna a záclony příliš prosté a jednoduché? Chcete je něčím ozvláštnit? Myslíte si, že vaše fádní okna ničí celkový styl vašeho domova a jeho design? Chcete experimentovat s přirozeným světlem ve vašem bytě? Cítíte, jakoby ve vašem domě něco chybělo k jeho dokonalému dojmu? Pokud váháte alespoň nad jednou touto otázkou, potřebujete nové stylové stínění do vašich oken.

Jak proměnit industriální loft na útulný domov

Jak proměnit industriální loft na útulný domov

Mnoho obyvatel měst považuje loftové bydlení s vyhlídkou na město za top, co se bydlení týče. Na trámech, cihlových zdech a dokořán otevřeném půdorysu bytu rozhodně něco je. Činí totiž život v městské betonové džungli mnohem schůdnější a zajímavější. Možná je to proto, že se zde často nabízí lepší výhled, nebo možná proto, že najít velký prostor k bydlení přímo ve městě, je stále těžší a těžší.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 13:04

Hezké odpoledne, Květinko, to je super, že bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist