Living > Interiér > Obývací pokoj > Jak ozvučit obývací pokoj

Jak ozvučit obývací pokoj

4. 2. 2016 | Obývací pokoj

Úprava zvuku v obytné místnosti závisí především na výsledném očekávání. Pokud je pro vás zvuk jen kulisou a nevyžadujete náročné audio řešení, není nutné investovat do drahé reprosoustavy. Chcete-li ale reprodukovaný zvuk v domě přiblížit dojmu z kina či koncertního sálu, zaměřte svou pozornost nejen na výběr kvalitního audiosystému.

Kvalitu zvuku ovlivňuje místnost

Na výsledný audio požitek má vliv prostor, ve kterém systém umístíte. „Hlavním problémem obývacích místností je jejich pravidelnost. Mezi rovnoběžnými stěnami vznikají stojaté vlny a další nežádoucí jevy, které zásadním způsobem ovlivňují poslechové prostředí a velmi znehodnocují kvalitu reprodukčního řetězce. Je tedy potřeba pravidelnost a odrazové plochy místnosti narušit,“ říká zvukový mistr a producent Michal Pekárek. K eliminaci nežádoucích jevů pomohou třeba hutné koberce či otevřené skříně a knihovny. Uzavřená knihovna naopak vytváří novou odrazovou stěnu.

Při investici do audiosystému očekáváme maximálně uspokojivý výsledek. „Je však nutné si uvědomit, že v obytném prostoru nedokážeme ideální akustické podmínky v dostatečné míře vytvořit,“ dodává Michal Pekárek. V profesionálních zvukových studiích je řešení akustiky prostoru naprosto zásadní a jeho cena převyšuje cenu poslechového řetězce v násobcích, možná řádech. Něco podobného nejde v obýváku realizovat, takže se takovému prostředí můžeme snažit do nějaké míry přiblížit.

Uspořádání soustavy reproduktorů

Obvyklé uspořádání reprosoustavy vychází z pravidla 5 + 1. Tedy tři reproduktory v přední části (pravý, střední a levý), dva v zadní části (pravý a levý) a jeden reproduktor na hluboké basy, který nemusí mít pevně dané umístění, jelikož hluboké kmitočty sluch směrově nelokalizuje. Reprosoustavu je vhodné rozmístit podle modelu 5.1 speaker placement. Tedy v kruhovém uspořádání, kdy v centru stojí sedací souprava a kolem ní jsou v doporučených úhlech rozmístěné reproduktory. Přední střední reproduktor bude umístěn přesně naproti poslechovému místu, tedy sedací soupravě. A v úhlu 30° od něj bude zaujímat místo přední pravý a přední levý reproduktor. Odměřením zhruba 110° od středního reproduktoru zjistíme vhodnou pozici pro zadní pravý a levý reproduktor.

Kvalitu přijímaného zvuku bude určovat i výškové umístění reproduktorů. Zavěšení jednotek do rohů pod strop se může jevit jako praktické a estetické řešení, ale k ideálnímu zvukovému požitku vás nepřiblíží. Reproduktory by měly být umístěné ve výšce hlav posluchačů, tedy v přirozené cestě šířeného zvuku od vysílače k přijímači. Pokud řešíte rozmístění audio sestavy v rozestavěném obydlí, zvažte možnost zazdění audio kabeláže.

Vybíráme soustavu reproduktorů

Při výběru reprosoustavy není nutné detailně srovnávat technické parametry nabízených zařízení. Standardní požadavky splňuje většina audiosystémů. Stejně tak by váš výběr neměly zásadně ovlivňovat rozměry reproduktorů. Velikost audio jednotky kvalitu zvuku upraví, ale běžný posluchač si rozdílu pravděpodobně téměř nevšimne. S ohledem na vzhled reproduktoru spíše zohledníte, s jakými členy svou domácnost sdílíte. Luxusně vzhlížející reproduktor na vysoké nožce nemusí odolat objevitelským tužbám malých dětí a psů.

Podstatným kritériem při výběru soustavy reproduktorů je váš osobní pocit, tedy jak se vám poslech hudby reprodukované danou soustavou líbí. Pokud vám na dobrém zvuku záleží, měli byste si soustavu vyzkoušet. Snažte se s prodejcem audiosoustav domluvit na možnosti vyzkoušet poslech ve vlastním obývacím pokoji, ne v ukázkové místnosti obchodu. Není proto ideální kupovat audiosystém naslepo bez předchozího seznámení.

Jak se o techniku starat

Při koupi elektrozařízení do domácnosti nás obvykle zajímá, jak se o techniku starat a tím i prodloužit jeho životnost. Audio systémy nevyžadují přehnanou péči, naopak by jim taková mohla ublížit. Dostatečně postačí, pokud jednotlivé části reprosoustavy očistíte během pravidelného úklidu od prachu. Nikdy reproduktory nerozebírejte a nesnažte se je čistit zevnitř, stejně tak se vyvarujte použití čisticích prostředků.

Životnost systému prodloužíte, dáte-li si pozor na případné katastrofy. Nestavte reproduktory do přímé blízkosti zdrojů tepla, stejně tak se vyvarujte riziku polití. Pro umístění květin a akvárií jistě najdete lepší místo než v bezprostřední blízkosti reproduktorů. Pokud víte, že nebudete audio sestavu delší dobu používat, zakryjte jednotlivé reproduktory prostěradlem. V případě nutného kompletního čištění se obraťte na autorizovaný servis.

Kolik decibelů je zdravých?

Sluch je velmi citlivým ústrojím lidského organizmu. Jelikož se vlasové buňky ve vnitřním uchu nedokáží obnovovat, je nutné uvědomit si nevratnost následků způsobených poškozením sluchu. Sluch si na hluk nedokáže zvykat, a pokud máte pocit, že ten váš si zvykl, zřejmě už k určitému poškození došlo. Zrádné je, že k poškození dochází zpravidla bezbolestně a postupně, aniž bychom si změny stavu uvědomovali.

Riziko poškození sluchu je ovlivněno silou hluku i dobou jeho trvání. Zdravá hladina zvuku pro lidský sluch nepřekračuje 80 dB, v běžné domácnosti takovou zvukovou sílu vytváří budík či sekačka na trávu. Hluková hladina 80–120 dB nemusí být pro sluchové vnímání přímo bolestivá, ale sluch již ohrožuje. Do této oblasti hluku se dostáváme při poslechu MP3 přehrávače (při plném výkonu) nebo na rockovém koncertě.

Zařizujete obývací pokoj? Poraďte se na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Obývací pokoj Elvise Presleyho – poznej 5 rozdílů

Obývací pokoj Elvise Presleyho – poznej 5 rozdílů

Legenda rock-and-rollu sice už nežije (i když některá bulvární média o tom pochybují), ale v americkém Memphisu se vše stále udržuje tak, jak to poslední den svého života Elvis zanechal. Graceland se stal poutním místem všech jeho fanoušků, kteří si dům mohou projít pokoj po pokoji.

Obývací pokoje celebrit

Obývací pokoje celebrit

Každý z nás se jistě rád podívá, jak bydlí jeho přátelé a občas i načerpá nějakou inspiraci. Celebrity mají tu výhodu, že mají k dispozici nejen tučné konto ale často i pomocnou ruku šikovného designéra. Pojďte se podívat, v jakých obývacích pokojích tráví večery slavní a v anketě na pravé straně můžete hlasovat, který z nich se vám nejvíce líbí.

Sedací nábytek dnes a zítra. Co je vlastně moderní?

Sedací nábytek dnes a zítra. Co je vlastně moderní?

Vývoj nábytku, to není halenka nebo kabela, kterou vyměníme po sezoně. Většinou nám musí nějaký ten rok (desetiletí) vydržet a také sloužit. Jaký tedy vybrat, aby po několika letech nepůsobil nepatřičně?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 28. 09. 2016, 08:46

Také přeju dobré ráno. V plánu máme s domácím s... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:25

To jsou ty Trix Zero na stránkách JAP. Jsou bez... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na zkušenosti ... Číst

Beky
od: Beky | 28. 09. 2016, 07:55

Přeju krásný volný den...dnes máme svátek tak s... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist