Living > Interiér > Obývací pokoj > 5 tipů pro zařízení malého obývacího pokoje

5 tipů pro zařízení malého obývacího pokoje

20. 8. 2015 | Obývací pokoj

Jak vybavit obývací pokoj, aby působil vzdušně, příjemně a vešlo se do něj vše potřebné pro pohodlné večerní lenošení? Není to jednoduché, co? Abyste dosáhli vyváženého interiérového designu, je třeba víc než jen náhodně rozmístit kusy nábytku po pokoji. Poradíme, jak na to!

1. Jen to nejnutnější

Prvním a nejdůležitějším krokem při zařizování malého obývacího pokoje je ujasnit si, které kusy nábytku tam opravdu potřebujeme. Určitě sem patří sedací nábytek, konferenční stolek a centrum zábavy. Pokud to rozměry obývacího pokoje dovolí, můžeme sem samozřejmě zařadit i další prvky včetně sedacích pytlů, křesílek či nábytkové stěny.

2.  Největší má přednost

Při zařizování začneme s umístěním největšího kusu nábytku. Každý obývací pokoj si totiž žádá svůj střed a tím se stane nejvýraznější součást jeho vybavení. Ústředním bodem se může stát podle preferencí obyvatelů například velká televize (jako centrum zábavy), krb nebo sedací souprava. Tu volíme spíše menší, dvousedačkovou, subtilnějšího vzhledu. Místo křesílek nakoupíme podnožky, taburetky a polštářky, které nezaberou místo a můžeme je jednoduše schovat. Přijdou k použití, až přijde společnost.

3.  Netvořte zóny v zónách

Je-li největší položkou obýváku sedací souprava, orientujeme ji naproti centru zábavy tak, aby lidé, kteří na ní budou sedět, měli dobrý výhled na obrazovku. Křesla a případně další sedátka či polštářky na sezení rozmístíme nejlépe po obou stranách sedací soupravy do tvaru otevřeného „U“, případně pak do „L“. Snažíme se, aby sedací nábytek netvořil samotnou uzavřenou zónu v již malém prostoru, chceme ho co nejvíce otevřít. Skříňky či TV stolek by měly být nízké, nepříliš výrazné, v jemných světlých barvách.

4. Kam s kávou?

Odkládací nábytek umístíme do blízkosti sedacího nábytku. Dobrým tipem je pořízení stohovatelného nábytku, získáme tak několik stolků v jednom, které nezaberou místo a v případě potřeby se dají variabilně rozmístit. Také se přesvědčíme, že kolem stolku můžeme pohodlně procházet. Pokud nelze zajistit volný průchod, pořídíme si radši jeden nebo dva rohové stolky, které zasadíme například mezi pohovku a křesla.

5. Světlé barvy, lehké materiály

K tomu, abychom se ve svém obývacím pokoji necítili stísněně, nám pomohou některé vychytávky při používání barev a materiálů. Do malých prostor se všeobecně doporučují světlejší barvy,

které dobře odráží světlo a opticky zvětšují celý prostor. Na jednu stěnu si můžeme dovolit použít i výraznější barvu. Důležité je zajistit prostoru kvalitní osvětlení, kromě centrálního světla rozmístíme i několik dalších lampiček a lamp. Dobře při zvětšení prostoru poslouží zrcadlo a další reflexní materiály jako nábytek z lesklého materiálu či skla. Při výběru tvarů sáhneme raději po jednoduchých minimalistických kusech než těžkém vypolstrovaném a vyřezávaném nábytku, který k tomu, aby vynikl, potřebuje prostor. Také šetříme dekoracemi, vyvarujeme se vystavování sošek, hrníčků či památečního skla, veškeré rovné plochy se snažíme udržet prázdné. Toto opatření ve finále oceníme i při úklidu.

Text: Klára Beščecová
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Zařiďte si obývák na střeše domu

Zařiďte si obývák na střeše domu

Jmenuje se Living Roof a mnozí by si ho jistě mohli spést s UFO. A není se čemu divit, tato futuristická buňka, sloužící jako kompaktní obývací modul totiž nepatří nikam jinam než na střechu!

Garsonka v červené

Garsonka v červené

Nejen my v Čechách neustále bojujeme s nedostatkem prostoru v bytech. Stejně jsou na tom i Švédi. Ceny tamních bytů jsou velmi vysoké, a proto se jejich majitelé s pomocí architektů snaží o maximální využití obytné plochy v malých bytech. Pojďte s námi na návštěvu do švédské garsonky, které vévodí červená barva.

Obývací pokoj v bílé

Obývací pokoj v bílé

Nejste fanoušci barev? Nevadí. Obývací pokoj v bílé barvě má také své kouzlo. Poradíme vám, jak docílit, aby nevypadal fádně.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: NovacekMilan, 11. 1. 2016

    Není nic lepšího než mít v obýváku krbovou vložku. My si nedávno konečně zařídili - tuto http://www.flamen.cz/cz/produkty/krby/rada-omega/1235-omega-f-s-92000066.html - a naprosto nádhera :)

  • Od: Aďa, 10. 5. 2016

    Dobrý den, mám byt 1+1 při rekonstrukci jsem zvolila 3D fototapetu http://www.stapety.cz/Schody-do-neznama-d126.htm neskutečně zvětšila a zesvětlila prostor. Takže pro menší pokoje mohu jen doporučit :-)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 319 aktivních uživatelů 73 067 témat)

Poslední příspěvky

AnettK
od: AnettK | 28. 05. 2016, 15:04

Děkuji, beru na vědomí. Nemáte někdo zkušenost ... Číst

mikori*
od: mikori* | 28. 05. 2016, 15:03

.. pár skromných předzahrádek Číst

mikori*
od: mikori* | 28. 05. 2016, 14:50

... něco pro balkóny a parapety.. pokud tu bude... Číst

mikori*
od: mikori* | 28. 05. 2016, 14:38

... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist