Living > Interiér > Obývací pokoj > 5 tipů pro zařízení malého obývacího pokoje

5 tipů pro zařízení malého obývacího pokoje

14. 7. 2011 | Obývací pokoj

Lidé se často domnívají, že vybavit obývací pokoj nábytkem není žádná věda. To ovšem neplatí vždy, obzvláště výjimečné je to v případně malého obývacího pokoje. Abyste i zde dosáhli vyváženého interiérového designu, pohodlného a estetického vzhledu, je třeba víc než jen náhodně rozmístit kusy nábytku po obývacím pokoji.

TIP 1: Který nábytek je v malém obýváku nezbytný?
Prvním a nejdůležitějším krokem při vybavování malého obývacího pokoje nábytkem je jasné určení toho, který nábytek bude pro tuto místnost nezbytný. Obvykle do tohoto vymezení patří nábytek na sezení, stolek a centrum zábavy. Pokud to rozměry vašeho obývacího pokoje dovolí, můžete sem samozřejmě zařadit i další prvky včetně pohodlných sedacích pytlů, křesílek a nábytkových stěn.

TIP 2: Nejprve určete místo největšímu kusu nábytku
Malý obývací pokoj začněte zařizovat nejprve umístěním největšího kusu nábytku. Každý obývací pokoj si totiž žádá svůj střed. Tou se v malém obývacím pokoji obvykle stane ta nejvýraznější součást jeho vybavení. Ústředním bodem se v malém obýváku může stát podle vašich preferencí například velká závěsná televize (jako centrum dění a zábavy) nebo třeba krb. Do menšího obýváku je vhodné zvolit jako hlavní sedací část dvousedačkovou pohovku a tu doplnit o skladnější kousky jako jsou různé podnožky, taburetky a polštářky. Ty můžete mít uskladněny v jiné místnosti a využívat je jen pro větší společnost.

Nepřehlédněte - velká fotogalerie obývacích pokojů

obývací pokoje inspirace fotogalerie 

TIP 3: Kam se zbytkem nábytku?
Je-li největší položkou vašeho nábytkového zařízení sedací souprava, orientujte ji naproti centru zábavy tak, aby lidé, kteří na ní budou sedět, měli dobrý přehled o všem, co se v centru dění odehraje. Křesla a případně další sedátka či polštářky na sezení rozmístěte nejlépe po obou stranách sedací soupravy kolmo k ní do tvaru písmene „U“, případně pak do „L“. Důležité je vyčlenit si i určitý prostor pro kvalitní osvětlení. Dostatek světla vneste do malého obývacího pokoje originálně třeba s pomocí obří stojací lampy nebo variabilních bodových světel.

TIP 4: Stolek musí být i v malém obývacím pokoji
Jako poslední přichází na řadu umístění konferenčního stolku. Budete-li mít v této fázi rozmisťování nábytku ve vašem obývacím pokoji stále ještě dostatečný prostor pro umístění konferenčního stolku doprostřed mezi centrum dění s televizí či krbem a pohovku, máte vyhráno. Přesvědčte se však, že kolem stolku můžete pohodlně procházet. Pokud nelze zajistit volný průchod kolem stolku, pořiďte si radši jeden nebo podle možností dva rohové stolky, které pak zasadíte například mezi pohovku a křesla. V každém případě by měl stolek splňovat svou hlavní funkci jakožto dostatečná odkládací plocha, přesto by měl zůstat kompaktní. Chybu neuděláte, rozhodnete-li se pro kulatý či rozkládací konferenční stolek.

TIP 5: Důležitá je také volba materiálů a barev
K tomu, abyste se ve svém obývacím pokoji necítili stísněně, vám pomohou některé vychytávky při používání barev a materiálů. Do malých prostor se všeobecně doporučují světlejší barvy, které dobře odráží světlo a opticky tak zvětšují celý prostor. Na jednu stěnu si můžete dovolit použít i výraznější barvu. Dobře vám při zvětšování prostoru poslouží také zrcadlo a další reflexní materiály jako je například matná skleněná dřívka v nábytkové stěně či lesklý kov, popřípadě také plast.

Čtěte také

- Zamaskujete poškozené a znečištěné stěny pomocí chytrých dekorací

- Japonský design do vašeho interiéru - inspirujte se

- Záclony a závěsy pro každé okno

Klára Beščecová
Foto: Freshome.com, Kayainternational.com, Interiorinsider.com, Interiorcomplex.com, Ranroom.com

Dále čtěte

Výrazné barvy v interiéru – jak je používat?

Výrazné barvy v interiéru – jak je používat?

Máte občas dojem, že vašemu interiéru k dokonalosti stále něco schází? Pokud již delší dobu uvažujete, zda tím chybějícím kouskem není nějaký abstraktní obraz nebo originální socha, ale stále se nemůžete pro nic z toho rozhodnout, možná vašemu interiéru chybí jen nějaká výraznější barva.

Bydlení podle indického učení vastu

Bydlení podle indického učení vastu

Co je to vlastně vastu? Učení vastu je považováno za architektonický koncept, jímž se řídili už staří stavitelé indických domů a chrámů. Jde v podstatě o jakousi indickou verzi Feng-Shui, starou už více než 5000 let. Toto učení si klade za cíl vytvořit dokonalé bydlení v souladu s přírodními energiemi za využití vlivů světových stran.

Zařizujeme dětský pokoj

Zařizujeme dětský pokoj

Léto je pro zařizování dětského pokoje ideální. Teplé počasí je praktické z hlediska malování nebo stěhování, a pokud jsou děti na prázdninách, máte zcela volné pole působnosti pro úpravu či novou přeměnu jejich království.

Zařizujeme předsíň – prakticky i esteticky

Zařizujeme předsíň – prakticky i esteticky

Moderní interiérový design obvykle zobrazuje předsíň takříkajíc oholenou. Botník, vysoká skříň, zrcadlo, věšák na kabáty. Aby do předsíně proniklo trochu života, bývá tu třeba květina nebo pěkná stojací lampa. Jak ale originálně zařídit tuto vstupní místnost? Patří sem vůbec nějaké dekorace? Co všechno nezbytně a denně potřebujeme před odchodem z domu či bezprostředně po návratu zpět?

Testujeme: Co vydrží dýha?

Testujeme: Co vydrží dýha?

Obstojí dýhovaný materiál v běžné domácnosti? Dokáže se poprat s dětskými malůvkami fixou, agresivními dezinfekčními prostředky nebo dokonce ohněm? Pokud jste až doteď měli dýhu za křehkou, díky našemu testování poznáte, že vydrží takřka jakékoliv zacházení…

Zařiďte si obývák na střeše domu

Zařiďte si obývák na střeše domu

Jmenuje se Living Roof a mnozí by si ho jistě mohli spést s UFO. A není se čemu divit, tato futuristická buňka, sloužící jako kompaktní obývací modul totiž nepatří nikam jinam než na střechu!

Nejvíc sexy garsonka je v Los Angeles!

Nejvíc sexy garsonka je v Los Angeles!

Sníte o tom, mít nejluxusnější a nejvíc sexy bydlení, tyčící se nad andělským městem, plným hollywoodských hvězd? No, bohužel - tuhle "garsonku", kterou vám ukážeme už mít nebudete. Prodala se totiž za neuvěřitelných 6,2 milionu dolarů! Ale na druhou stranu, můžete se nechat inspirovat a postavit si tu a samou...třeba na Barrandově.

Parkety nebo plovoucí, laminátová podlaha?

Parkety nebo plovoucí, laminátová podlaha?

Linoleum, dlažba, plovoucí podlaha, klasické parkety, nebo koberec? Co převládá ve vašich domácnostech, čemu fandíte vy? Třeba moje sousedka má, tedy lépe řečeno měla, po celém bytě krásné parkety. Byly téměř nepoškozené, poněvadž celé roky přes ně měla natažené koberce. Pak se rozhodla koberce odstranit, že už nejsou moderní a vzápětí se rozhodla pro modernizaci celého bytu, včetně podlahy.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(25 982 aktivních uživatelů 72 834 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 01. 08. 2015, 19:27

Taky jsem byla pracovitá, proto jsem celá ožran... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 08. 2015, 19:19

Doobrý večer, klop, klop.. je někdo doma? Já ... Číst

Majka
od: Majka | 01. 08. 2015, 13:27

Po delší době jsem zavítala na living. Je vtipn... Číst

mmks
od: mmks | 01. 08. 2015, 11:21

Na termobaterii ve sprše se mě nedaří nastavit ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist