5 tipů pro zařízení malého obývacího pokoje

14. 7. 2011 | Obývací pokoj

- Velikost písma +

Lidé se často domnívají, že vybavit obývací pokoj nábytkem není žádná věda. To ovšem neplatí vždy, obzvláště výjimečné je to v případně malého obývacího pokoje. Abyste i zde dosáhli vyváženého interiérového designu, pohodlného a estetického vzhledu, je třeba víc než jen náhodně rozmístit kusy nábytku po obývacím pokoji.

TIP 1: Který nábytek je v malém obýváku nezbytný?
Prvním a nejdůležitějším krokem při vybavování malého obývacího pokoje nábytkem je jasné určení toho, který nábytek bude pro tuto místnost nezbytný. Obvykle do tohoto vymezení patří nábytek na sezení, stolek a centrum zábavy. Pokud to rozměry vašeho obývacího pokoje dovolí, můžete sem samozřejmě zařadit i další prvky včetně pohodlných sedacích pytlů, křesílek a nábytkových stěn.

TIP 2: Nejprve určete místo největšímu kusu nábytku
Malý obývací pokoj začněte zařizovat nejprve umístěním největšího kusu nábytku. Každý obývací pokoj si totiž žádá svůj střed. Tou se v malém obývacím pokoji obvykle stane ta nejvýraznější součást jeho vybavení. Ústředním bodem se v malém obýváku může stát podle vašich preferencí například velká závěsná televize (jako centrum dění a zábavy) nebo třeba krb. Do menšího obýváku je vhodné zvolit jako hlavní sedací část dvousedačkovou pohovku a tu doplnit o skladnější kousky jako jsou různé podnožky, taburetky a polštářky. Ty můžete mít uskladněny v jiné místnosti a využívat je jen pro větší společnost.

Nepřehlédněte - velká fotogalerie obývacích pokojů

obývací pokoje inspirace fotogalerie 

TIP 3: Kam se zbytkem nábytku?
Je-li největší položkou vašeho nábytkového zařízení sedací souprava, orientujte ji naproti centru zábavy tak, aby lidé, kteří na ní budou sedět, měli dobrý přehled o všem, co se v centru dění odehraje. Křesla a případně další sedátka či polštářky na sezení rozmístěte nejlépe po obou stranách sedací soupravy kolmo k ní do tvaru písmene „U“, případně pak do „L“. Důležité je vyčlenit si i určitý prostor pro kvalitní osvětlení. Dostatek světla vneste do malého obývacího pokoje originálně třeba s pomocí obří stojací lampy nebo variabilních bodových světel.

TIP 4: Stolek musí být i v malém obývacím pokoji
Jako poslední přichází na řadu umístění konferenčního stolku. Budete-li mít v této fázi rozmisťování nábytku ve vašem obývacím pokoji stále ještě dostatečný prostor pro umístění konferenčního stolku doprostřed mezi centrum dění s televizí či krbem a pohovku, máte vyhráno. Přesvědčte se však, že kolem stolku můžete pohodlně procházet. Pokud nelze zajistit volný průchod kolem stolku, pořiďte si radši jeden nebo podle možností dva rohové stolky, které pak zasadíte například mezi pohovku a křesla. V každém případě by měl stolek splňovat svou hlavní funkci jakožto dostatečná odkládací plocha, přesto by měl zůstat kompaktní. Chybu neuděláte, rozhodnete-li se pro kulatý či rozkládací konferenční stolek.

TIP 5: Důležitá je také volba materiálů a barev
K tomu, abyste se ve svém obývacím pokoji necítili stísněně, vám pomohou některé vychytávky při používání barev a materiálů. Do malých prostor se všeobecně doporučují světlejší barvy, které dobře odráží světlo a opticky tak zvětšují celý prostor. Na jednu stěnu si můžete dovolit použít i výraznější barvu. Dobře vám při zvětšování prostoru poslouží také zrcadlo a další reflexní materiály jako je například matná skleněná dřívka v nábytkové stěně či lesklý kov, popřípadě také plast.

Čtěte také

- Zamaskujete poškozené a znečištěné stěny pomocí chytrých dekorací

- Japonský design do vašeho interiéru - inspirujte se

- Záclony a závěsy pro každé okno

Klára Beščecová
Foto: Freshome.com, Kayainternational.com, Interiorinsider.com, Interiorcomplex.com, Ranroom.com

Diskutujte o tomto tématu Diskutujte na Living fóru!

Komentáře ke článku

Přidat komentář Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
captcha

Rostlina dne

Puškinie

Puškinie

Puškinie je vytrvalá pozemní bylina. Květy jsou oboupohlavné, jsou v květenstvích, ve vrcholových hroznech. Plodem je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(25 383 aktivních uživatelů 72 358 témat)

Poslední příspěvky

Luda76

Dřevěné umyvadlo

od: Luda76 | 28. 07. 2014, 08:56

Nedávno jsem četl také nějakou diskuzi o těchto... Číst

lenkai79

Výlet po Praze?

od: lenkai79 | 28. 07. 2014, 08:56

A co si projít krásné pražské památky? Číst

GeneHawkins

Zahradní nábytek

od: GeneHawkins | 28. 07. 2014, 08:51

Nesmysl. Z nouze ctnost. Číst

Sofinka74

Krmivo pro psy???

od: Sofinka74 | 28. 07. 2014, 08:49

Zajímalo by mě, zda nakupujete krmivo pro psy v... Číst

Celé diskuzní fórum o bydlení

ABradio - poslouchej online!

Čtěte také

TOPlist