Living > Interiér > Obývací pokoj > 20 tipů, jak dodat obýváku šmrnc pomocí barev

20 tipů, jak dodat obýváku šmrnc pomocí barev

28. 7. 2016 | Obývací pokoj

Obývací pokoj je z celé domácnosti prostor nejvíce určený pro veřejnost. Je to místo, kam přivedete návštěvu, kde trávíte čas s rodinou a přáteli. Ať už dáváte přednost reprezentativní, elegantní atmosféře, nebo ho zařídíte v relaxačním duchu, měl by být jedinečný stejně jako vy. A k tomu vám pomůžou i barvy!

Výmalba je snad nejjednodušší způsob, jak dodat příbytku výraz. Navíc jde o univerzální prostředek, který zásadně ovlivní interiér, aniž by vám udělal díru do kapsy. Samozřejmě, že barvy lze dostat do interiéru i jinak, například pomocí různých obkladů či tapet. Nechte se inspirovat nápady, jak dodat vašemu obýváku nový kabát.

Přidejte výraznou zeď

Nejčastěji jsou všechny stěny pokoje natřené jednou stejnou barvou. U světlých barev to není takový problém, ale pokud majitel zvolí výrazný nebo tmavý odstín a nemá prostor s 50 m2 a okno přes celou stěnu, získá příbytek depresivní nebo naopak příliš agresivní náladu. Použít výraznou barvu pouze na jednu stěnu nebo její část ale dodá prostoru dynamiku. Temné odstíny šedé či hnědé lépe pasují k elegantnímu interiéru, zářivé barevné tóny rozjasní byt pro mladé. Zeď nemusí vždy zdůraznit jen barva, může to být zrcadlo přes celou zeď, seskupení uměleckých děl, výrazná tapeta nebo zajímavé obložení.

Strop není neviditelný

Strop je plocha, která je často přehlížena. Přidáním barev nad hlavu můžete vytvořit vizuálně zajímavý kontrast k stěnám a prostor ozvláštnit. Efektní bude už jen velmi světlounký odstín. Zajímavě také působí strop ve stejné barvě jako stěny, ale ve světlejším nebo tmavším tónu. Tmavou si můžete dovolit, když máte vysoké stropy a bílé stěny. V případě nízkého stropu sáhněte po chladných odstínech například modré nebo fialkové, které pomohou oklamat oko a řeknou mu, že pokoj je větší.


Natřete podlahu

S barvou si můžete hrát třeba v případě dřevěné podlahy, na jejíž repasi či výměnu nemáte zrovna peníze. Barva vám pomůže zakrýt nevzhledné skvrny a poškození do doby, než si našetříte. Možná se do barevné podlahy zamilujete a už nebudete chtít jinak. Skýtá netušené možnosti a nikdy nebude působit tuctově. Pro moderní jednoduchost interiéru volte jasné barvy a i bílá bude působit dobře. Můžete zkusit napodobit vzhled tradičních šachovnicových dlaždic ze dvou kontrastních barevných odstínů. Betonové podlahy vypadají opravdu elegantně s lesklým epoxidovým nátěrem, který odráží světlo zpět do prostoru.

Strukturovaná zeď

Velmi interesantně také působí různě strukturovaný povrch zdí. Tradiční techniky zahrnují válečkování za pomoci zmačkaného hadru, tečkování, tupování. Mramorování můžete docílit pomocí nanesení více barev nejlépe hadrem nebo houbičkou. Působivé jsou i různé štuky a stěrky.

Vlastní výjev

Tak tohle zvládnou sami jen velmi nadaní jedinci, ale můžete si přizvat talentovaného kamaráda nebo sousedova kluka, který po nocích stříká graffiti. Možná budete překvapeni, co v tom uličníkovi dřímá za umělce. Takové dílo na stěně může dokonale odrazit vaši osobnost. Třeba tím, že naznačí, co máte rádi. Můžete napodobit práci oblíbeného umělce, naznačit siluetu běžce, pokud patříte k těm co rádi sportují, napodobit strukturu lesa, protože v něm se cítíte nejlépe. Možností je tolik, kolik po světě chodí lidí.


Další inspirace si prohléděte ve fotogalerii článku.

Text: Trixie
Foto: Shutterstock.com, domainbyplunkett.com.au, Profimedia.cz

Dále čtěte

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Přemýšlíte, čím oživit váš byt? Chtěli byste změnu, ale nevíte čím začít? Máte problémy se soustředěním, špatně usínáte, nebo trpíte přílišnou chutí k jídlu? Pak pro vás máme jediné slovo: barvy!

Obývací pokoj ve znamení čisté linie

Obývací pokoj ve znamení čisté linie

Usilujete o elegantní look vašeho obývacího pokoje nebo společenské místnosti a stále si nejste jisti, jak docílit právě onoho „čistého“ vzhledu? Máme pro vás jednoduchou osnovu, díky níž se z vás stanou odborníci v „clean stylingu“ interiérů.

Barevný a vlídný svět, to je dnešní bydlení

Barevný a vlídný svět, to je dnešní bydlení

Už loňský milánský Salon nábytku víc než jemně naznačoval, že v bytě má být především útulno a pohodlno. Ten letošní to naplno potvrdil. A přidal celou škálu příjemných barev, které byt proteplí a pocitově změkčí

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ibišek

Ibišek

Ibišek je stálezelený opadavý keř s dřevitými stonky, z nichž vyrůstají větvičky s listy různých tvarů, například...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 432 aktivních uživatelů 73 127 témat)

Poslední příspěvky

Tamagotchi
od: Tamagotchi | 25. 08. 2016, 11:46

Obnovím příspěvkem toto zajímavé téma. Jsem kan... Číst

Tamagotchi
od: Tamagotchi | 25. 08. 2016, 11:42

Dám sem několik odkazů, ze svých zkušeností. Re... Číst

Smrtka314
od: Smrtka314 | 25. 08. 2016, 11:14

Tam se mi nic nelíbilo, nebylo to moc origináln... Číst

MS
od: MS | 25. 08. 2016, 10:57

Já mám tuto ani ne půl roku LG F6296ND. Je krás... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist