Nemáte kde bydlet, chcete bydlet ve městě a je Vám tak cca 30 let?

Zabývat se vlastním bydlením, ladit interiér a jeho vybavení, řešit dispozici a nebo přemýšlet o tom, zdali zvolit kuchyň z lamina nebo z laminátu, to jsou všechno sice starosti, ale relativně příjemné. Příjemné v tom smyslu, že někde tady existuje několik, a většinou několik málo metrů čtverečních, které nám říkají pane. Ale pokud nikde nic takového není, pak se ono řešení vlastního bydlení promění v pouhé shánění financí a nebo nějakého nástroje, pomocí kterého je možné sehnat zmiňované metry čtvereční. A cesty jsou vlastně tři, přičemž tedy uvažujeme ty nejlevnější a i tak to žádná procházka růžovým parkem není bez ohladu na to, že Váš příjem je větší, než průměrný.

Nemáte kde bydlet, chcete bydlet ve městě a je Vám tak cca 30 let?
Nemáte kde bydlet, chcete bydlet ve městě a je Vám tak cca 30 let? (Zdroj: archiv redakce)

Zájemce si může vzít hypotékou a pořídit si byt do osobního vlastnictví (případně družstevního), může také uzavřít smlouvu tzv. s majitelem a nebo má možnost účastnit se nelegálního procesu tzv. výměny, prostřednictvím které se stane za úplatu držitelem dekretu na tzv. státní byt s regulovaným nájemným. Variantu výstavby rodinného domu nyní vzhledem k jeho finanční náročnosti opomineme.

Bydlete ve svém

Ať už uzavře klient hypotéku u kteréhokoliv finančního ústavu za nějakých standardních podmínek, bude jeho situace vypadat přibližně takto. Předpokládáme svobodného člověka, pro kterého postačí cca 50 m2, přičemž v takovém bytě může bydlet i se svým partnerem či partnerkou. Např. v Praze, kde jsou nejvyšší příjmy a stejně tak nejvyšší ceny nemovitostí, bude takový byt stát v průměru 1,5mil.Kč. Při žádosti o úvěr se dá ručit kupovanou nemovitostí a tak „postačí“ mít relevantní  příjem na to, aby banka pocítila záruku, že dostane své peníze zpátky. V tomto případě by mohlo v průměru stačit cca 27 000 Kč hrubého (na Prahu lehce nadprůměrný příjem), což představuje něco málo pod 20 000 Kč čistého. Hypotéka bude na 30 let tak, aby měsíční splátky byly co nejnižší. K jejich výši je potřeba přičíst pojištění nemovitosti a životní pojistku (cca 1000Kč / měsíc). Měsíčně bude v takovém případě splátka asi 8 000 Kč, přičemž na splácení úvěru půjde přibližně 7 000Kč (zbytek na pojistky) a klient tak po třiceti letech zaplatí něco přes 2, 5 mil. Kč. Do té doby představuje jeho každoměsíční finanční zátěž oněch 8 000Kč, dále ekvivalent nájemního v podobě „fondu oprav“, který při takové velikosti bytu může představovat cca 2 500Kč, dále energie (voda, teplo, elektřina ), pro jednoduchost také cca 3 000 Kč, celkem tedy 13 500Kč za bydlení, každý měsíc, 30 let. Na tzv. živobytí tedy zbude našemu zájemci cca 6 000 Kč. Pokud se rozhodne založit rodinu, pak ta bude velmi zhruba, díky snížení daní, mateřské (necelých 8 000 Kč) operovat po dobu mateřské dovolené jeho ženy s rozpočtem cca 14 000Kč, který tedy bude zdrojem obživy pro malé dítě a dvě dospělé osoby. Až žena nastoupí do zaměstnání, situace bude příznivější.
Družstevní bydlení, pokud na něj získá zájemce úvěr, bude v pořizovací ceně i ve výši poplatků cca o 15 % nižší. Celkové zatížení zahrnující energie a pojistky bude ale ve výsledku velmi podobné.

Nájemní smlouva od majitele

Tato varianta je velmi snadná. Majitel anoncuje nájemné, což na námi uvažovaný byt bude něco kolem 8 000Kč + poplatky (služby – úklid atp., energie) a bude chtít jednorázový poplatek ve výši přibližně 6 – 10 000 Kč za jeden metr čtvereční podle lokality, tedy cca 350 000Kč. Na takovou investici úvěr není možné získat.
Výměna
Nejlevnější, ale nezákonná (!) je tzv. výměna, která však díky postupné deregulaci „státního nájmu“ ztrácí smysl, tedy pokud nebude předmětný byt privatizován za cenu výrazně nižší (i více než o 50%), než je jeho tržní hodnota. Postup je následující. Zájemce pan X se dohodne s majitelem jakéhokoliv činžovního domu (ovšem ve stejném městě, v jakém státní byt shání) na vystavení nájemní smlouvy na byt B za úplatu (cca 20 – 50 000 Kč). Nikdy tam ale bydlet nebude, tento dekret totiž potřebuje jen „papírově“ kvůli oné výměně. Po té dekret za odstupné (cca 12 000 Kč / m2) smění s panem Y, který „prodává“ státní byt, respektive nájemní smlouvu na něj. Pan Y pak podepíše výpověď z bytu B, kde nikdo nikdy nebydlel a tím vše končí. Pan X tedy má nájemní smlouvu na státní byt s nízkým nájemným a s příslibem předkupního práva při případné privatizaci a pan Y má své odstupné. Má to ale jeden háček: jedná se o regulérní podvodné jednání a věc může skončit u soudu!
Jaroslav Zákolanský
Ilustrační foto archiv autora

Publikováno: 08.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.