Přírodní péče o nábytek - rady našich babiček
10. 11. 2010 |
Nábytek
Dovoleno je všechno, co se líbí. Kolik různých typů lidí, tolik je možností, jak si zařídit byt. Každý z nás by chtěl dát svému domovu zcela zřejmý osobní ráz.
V poslední době se při výběru bytového zařízení hledí, vedle krásy a účelnosti, stále víc na to, aby byl nábytek vyroben pokud možno ze základních přírodních materiálů. Nábytek z masivního dřeva nebo z přírodního kamene, potahy z přírodních, například lněných vláken či kůže jsou proto i dnes stále oblíbenější.
Zvláště pak, když zaručují velmi příjemnou atmosféru a zdravé bydlení. Aby náš nábytek splňoval i po dlouhých letech nejen svůj účel, nýbrž aby zůstal i pěkný, je třeba o něj náležitě pečovat. V obchodech je k dostání mnoho ošetřovacích a jistě velmi kvalitních prostředků. Ty však často obsahují minerální oleje nebo rozpouštědla, která zatěžují ovzduší v místnosti a mnohou dokonce vyvolávat nepříjemné alergie.

S alternativními prostředky z dob našich babiček ošetříme nábytek stejně dobře, avšak bez vedlejších účinků a zatěžování prostředí. V babiččině truhle nápadů se na odlišné materiály a rozličné povrchy najde vždy speciální prostředek. Extrakty a pasty k ošetření masivního, či dýhového nábytku, prostředky na zařízení z bambusu nebo rotangu, přípravky na různé potahové látky či sklo, mramor a chrom.
Prvotřídní ošetření hodnotného nábytku ze dřeva
Nábytek vyrobený ze dřeva se všeobecně snadno udržuje. Prach a lehké znečištění lze odstranit navlhčeným hadříkem. Na povrchu v žádném případě nesmí zůstat kapky vody, protože ty pak tvoří skvrny. Na silnější znečištění však existují přípravky, které si třeba můžeme vyrobit i sami.
Pomoc proti prachu
Tento prostředek zabraňuje tomu, aby se na nábytku opět rychle usazoval prach.
Co je k tomu potřeba?
1 litr vody
2 lžičky 8%-ního octa
1 lžička glycerinu
Postup
Vše společně promícháme v nádobě a následně do tekutiny namočeným hadříkem omýváme nábytek.

Na světlé i tmavé dřevo
V dřívějších dobách se jako základní surovina pro výrobu mýdla používala takzvaná potaš (nečistá forma Potassium uhličitan-K2CO3zmíchaný s jinými solemi draslíku). Málokdo dnes však ví, že popel lze použít také k ošetření dřeva, jelikož dokáže, zatáhnou menší rýhy.
Co je k tomu potřeba?
3 lžíce včelího vosku
3 lžíce terpentýnového oleje
3 lžíce lněného oleje
3 lžíce popela z papíru-na tmavé dřevo
3 lžíce popela z březového dřeva-na světlé dřevo
Postup
Včelí vosk necháme rozpustit ve vodní lázni. Vmícháme postupně ostatní přísady a při mírné teplotě namícháme do krémovité konzistence. Za stálého míchání necháme polituru vychladnout a naplníme ji do uzavíratelné nádoby. Takto připravená politura má trvanlivost cca 1 rok.

Rozhodně stojí za to vyzkoušet tyto alternativní přírodní čističe. Sami poznáte, že důkladnou péči vám váš nábytek vrátí zpět svou dlouhodobou funkčností a nestárnoucí krásou.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: woodcareandrepair.co.uk, rusteak.com, indianafurniture.com, arhzine.com, customfurniturecare.com, bowenfurniture.com, wallbedsbywilding.comv
Dále čtěte
Zdaleka největším problémem při péči o čalouněný nábytek je prach, který se nevyhnutelně usazuje v hlubších vrstvách tkaniny. V následujícím článku se dozvíte, jak váš nábytek zbavit všech nečistot a zároveň jej i oživit a zkrášlit.
Určitě to znáte. Potřebujete kvalitní osvětlení do bytu či domu a všechna dostupná svítidla vám připadají ošklivá, nepraktická nebo prostě tak nějak fádní. Neklesejte na mysli! Máte k dispozici unikátní nástroj – totiž svou fantazii a šikovné ruce.
Chcete-li, aby vaše skříň i přes výhodnou cenu nevypadala tuctově, ale dostala punc individuality, musíte – takříkajíc přiložit ruku k dílu. Existuje totiž několik možností jak na to. Nějaké nápady vám nabízí i následující článek. Použít můžete jakoukoliv skříň s plnými dveřmi.
Mnoho hospodyněk se tajně přiznává, že se ničeho nebojí víc, než mytí oken, protože přes veškerou snahu jsou na oknech často vidět šmouhy. Jako ještě obtížnější vypadá ovšem mnohým z nich problém, jak správně vyčistit dveře a především stěny. Přitom není nic mrzutějšího než šmouhy na okně v jasném slunečním světle, nebo pohled na dveře, u kterých jsou kolem kliky ošklivé skvrny. V zásadě platí, že bychom neměli čekat tak dlouho než se špína usadí. Velkým ulehčením jsou pak správné čisticí prostředky z truhly nápadů naší prababičky.
K nepostradatelnému interiérovému vybavení bezesporu patří nábytek. Nejrůznější kusy nábytku se však v našich podmínkách stále pořizují za účelem funkce praktické neboli využitelné. Itálie je nejen známou zemí módy, ale také zemí, kde se rodí nejnovější designové trendy v oblasti nábytkářství a interiérového stylu.
Od momentu, kdy byl vyroben první kus až do současnosti, získávají vestavěné skříně stále více na popularitě. A proč? Díky své variabilitě a schopnosti ušetřit značnou část místa – to vše navíc při zachování dokonalého designu. V první řadě je dobré mít alespoň základní představu o tom, k čemu bude skříň sloužit. Vestavěné skříně lze aplikovat do všech interiérů, kde potřebujeme dostatek úložných prostor – v hlavní obytné místnosti, v ložnici, dětském pokoji, pracovně na chodbě nebo v hale. Dobře koncipovaná vestavěná skříň musí využít každého volného místa, poskytovat přehled a snadný přístup ke všem uloženým věcem.