Living > Interiér > Nábytek > Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

24. 6. 2008 | Nábytek

Dřevo jako každý přírodní materiál absorbuje vlhkost nebo vysychá, což u zahradního nábytku výrazně ovlivní vzhled i životnost. Při změnách vlhkosti a teploty může docházet k drobným tvarovým změnám, kterým je možné ve značné míře předejít.

Ošetřování dřevěného zahradního nábytku dělíme do několika fází. Nový, ještě nepoužívaný nábytek, se doporučuje hloubkově ošetřit proti plísním, dřevokaznému hmyzu a jeho povrch napustit přípravkem, který omezuje povětrnostním vlivům. V druhém případě je třeba se starat i o starší nábytek – obnovovat impregnaci a povrchový ochranný film a před sezónou jej zbavit špíny.

Není dřevo jako dřevo

Zahradní nábytek z exotických dřev, jako je  teak, meranti nebo durian, mívá sklon k barevným změnám. Čím je nábytek starší a více vystaven venkovnímu prostředí, tím se původní barevný odstín výrazně mění. Některý materiál je odolnější, jiný méně. Například nábytek z bangkirai má životnost dvacet až třicet let a během této doby se nemusí chemicky ošetřovat. Dřevo je až neuvěřitelně odolné proti hnilobě, dřevokazným houbám i škůdcům. Neutrpí ani po vzhledové stránce, hnědá barva se postupně změní na stříbrošedou, což nábytku dodá patinu. Srovnatelný, s tímto nejodolnějším dřevem do exteriéru,  je nábytek vyrobený z teaku - který rovněž zůstane-li neošetřen – získá stříbrošedou patinu. Tomu lze zabránit napuštěním nábytku teakovým olejem nebo fermeží smíchané s terpentýnovým olejem.
Jiná situace nastává u nábytku již delší dobu používaného. Ochránit desku stolu proti mastným skvrnám od piknikového hodování nebo ukápnutého vína lze například přípravkem Teak Protector, který zaplňuje póry, a tím se dřevo stává méně náchylné k vytváření skvrn. Jestliže potřebujete zašlý vzhled zahradního nábytku obnovit, je na trhu pro renovaci exotického dřeva prostředek na bázi pryskyřice a přírodních olejů, který obnovuje původní teple hnědou barvu zešedlého teakového nábytku. Teak Renewer chrání dřevo proti povětrnostním vlivům, UV paprskům a plísni a umožňuje snáze odstranit běžné znečištění povrchu. Přípravek navíc zahraňuje vytvořeni šedé patiny

Inspirativní zahrady a terasy - Velká fotogalerie

zahrady terasy inspirace fotogalerie

S měkkým dřevem se u zahradního nábytku setkáme nejčastěji u výrobků z akátu, modřínu, borovice či smrku. Ačkoli někteří výrobci tvrdí, že dřevo zahradního nábytku je velmi odolné vůči venkovním vlivům, nespoléhejte se, že vydrží jako nábytek z exotických dřev, i když je tlakově ošetřeno nebo impregnováno. Původní impregnace (přinejlepším) vydrží jednu sezónu a pak je vždy třeba nábytek ošetřit ochranným nátěrem, nejlépe s obsahem fungicidních složek proti plísním a dřevokaznému hmyzu.  Ochranné nátěry a lazury jsou  na trhu v dostatečném výběru i nejrůznějších odstínech.

Aplikace přípravků má svá pravidla

Jaké přípravky a techniku zvolit záleží na tvrdosti dřeva a umístění nábytku v exteriéru. Pro trvale umístěný nábytek venku a zvláště z exotických dřev je vhodnější olejování, které zabraňuje úplnému nežádoucímu vyschnutí dřeva. Četnost opakování nátěrů teakovým olejem závisí na místě, intenzitě a způsobu používání nábytku. Obecně platí, že nátěr nábytku teakovým olejem je třeba aplikovat ve chvíli, kdy povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu nábytku jako kapky a začne se vpíjet do dřeva. Hlavní zásadou při olejování je nanášení oleje na očištěný a dostatečně vyschlý povrch. Dbejte vždy na to, aby byl olej rovnoměrně nanášen v tenké vrstvě a ve směru dřevěných vláken. Olej se nanáší štětcem z přírodních vláken, která nezanechávají viditelné tahy po štětci.. Doba schnutí je závislá na teplotě a vzdušné vlhkosti a mezi jednotlivými nátěry je třeba, nejlépe přes noc, nechat předchozí  vrstvu důkladně vsáknout. Pro běžnou údržbu zahradního nábytku stačí ročně dvě aplikace olejovou impregnací, aby nábytek zůstal vzhledově pěkný a udržel si dlouhou životnost. Teakový olej zasychá rychleji než lněná fermež a na povrchu vytváří trvanlivější vrstvu, ale proto ji není na místě zatracovat. Lněná fermež je vhodnější k obnovení vzhledu staršího opotřebovaného dřevěného nábytku, který je vystaven povětrnostním vlivům.

Včelí vosk

Aplikace včelího vosku je záležitostí spíš pro nábytek umístěný na kryté terase. Voskováním získá dřevo sametově hladký vzhled. Nanáší se nikoliv štětcem, ale měkkým hadříkem jemnými kruhovými pohyby mezi vlákna, v rovnoměrně rozložené vrstvě. Podélnými pohyby se pak vosková vrstva vyhladí. Před druhým nátěrem se nechá povrch asi čtvrt hodiny zaschnout a pak se vosk nanáší pomocí jemné ocelové vlny. Pro důkladné ošetření stačí čtyři až pět vrstev. Důležité je pracovat po směru vláken, na práci nespěchat a každou další vrstvu nechat minimálně přes noc zaschnout. Při voskování platí stejné zásady jako při olejování nábytku – vosk se aplikuje na čistý a suchý povrch.

Autor: Irena Forejtová
Foto: Zahradní nábytek, Kettler

Dále čtěte

Využijte dešťovou vodu, vyplatí se to!

Využijte dešťovou vodu, vyplatí se to!

Využít dešťovou vodu pro běžný provoz domácnosti je tím nejlevnějším způsobem jak vodu získat. Nic však není zadarmo a tak než o této variantě začnete uvažovat měli byste vědět co takový projekt obnáší.

Víte, jakou vodu pijete?

Víte, jakou vodu pijete?

Nadcházející období léta představuje také vyšší nároky na dodržování pitného režimu. Standardem jsou dle postavy každého jednotlivce 2-3 litry vody denně. Zjistěte si proto, co vám to vlastně doma teče z kohoutku, stačí vám k tomu internet nebo telefon a třeba přijdete na to, že kupování balené vody je vlastně nesmysl.

Tajemství falešného puškvorce

Tajemství falešného puškvorce

Zatímco jeho modrý bratr krásně vykvétá na suchých, slunečných stanovištích, žlutý kosatec miluje trvale zamokřené, bahnité půdy.

Znáte křeslo "sedací pytel"?

Znáte křeslo "sedací pytel"?

Pokud si chcete ozvláštnit své bydlení a zároveň, hledáte-li nějaký výrazný kus sedacího nábytku, pak zvažte křeslo typu „sedací pytel“. Na českém trhu jsou takové křesla poměrně novinkou, ale světlo světa spařily už v sedmdesátých letech minulého století a byly „hitem sezóny“ až do té doby, než staly evergreenem.

Hledáte zajímavý konferenční stolek ?

Hledáte zajímavý konferenční stolek ?

Konferenční stolky jsme si zvykli vnímat jako relativně nedílnou součást výbavy k sedací soupravy. Tradičně si vybíráme stolky spíše nízké, řešené jako odkládací plocha pro drobné pokrmy, pochutiny a nápoje. Zkuste ale udělat změnu. O pohodlí tím zkráceni nebudete a zároveň můžete získat i něco navíc.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Tereza , 26. 1. 2009

    Dobrý den, docela dobře je výběr nábytku popsaný na www.topravenazahradu.cz a myslím, že u takových výrobků není dobré šetřit!

  • Od: Arsi, 16. 1. 2013

    Ja jsem si vybral na Naza.cz, dokonce sjem dostal islevu 15 procent jako novy zakaznik. Doporučuju i ostatním čtenařům. Naza.cz nábytek na zahradu

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Amarylis

Amarylis

Pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostala na konci 17. století. Tato rostlina, která patří mezi cibulovité, je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

jitrk
od: jitrk | 30. 09. 2016, 19:20

To ne, Balerina Dreams je menší a tmavší. Tu má... Číst

ihik
od: ihik | 30. 09. 2016, 14:43

Já bych ji koupil. Během stavby jsem si desku p... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist