Living > Interiér > Nábytek > Jak má vypadat studentský pokoj?

Jak má vypadat studentský pokoj?

21. 8. 2008 | Nábytek

Vybavení pracovního místa pro prvňáčka, středoškolského či vysokoškolského studenta, se musí řídit stejnými pravidly, jak při návrhu a řešení např. managerské nebo úplně jiné kanceláře. Ergonomická kriteria jsou ve vše případech stejná. A důležité nejsou pouze parametry nábytku jako takového, ale také jeho umístění. V neposlední řadě hraje roli také design pracovního místa a přirozeně i jeho osvětlení.

Celá problematika by se svým způsobem dala vyřešit zakoupením plně polohovatelného nábytku, který se dokáže přizpůsobit fyzickým a jiným proměnám svého uživatele. Pak by stačilo měnit pouze výšku sedáku, sklon opěráku a výšku pracovní desky stolu. Pokud by takový stůl měl navíc možnost měnit také velikost pracovní desky tak, aby dokázal vyhovět všem druhům studia a zaměstnání, pak by opravdu stačilo jedno pracovní místo na celý život a člověk by nemusel nic řešit. Bohužel ale takový universální nábytek neexistuje.

1. klíčová je výška desky stolu. Ta by měla být tak vysoká, aby se u ní člověk nemusel hrbit. Ideál je, pokud vzpřímeně sedící postava může zcela volně položit na desku stolu svoje předloktí a to tak, aby bylo přibližně v pravém úhlu ke trupu těla. S tím logicky souvisí výška sedáku pracovní židle.

2. příjemným a dnes vlastně nutným standardem jsou polohovatelné pracovní židle. Základním parametrem je výška sedáku a sklon opěráku. Právě tyto dvě vlastnosti by měla mít každá pracovní židle. Jako nadstandard je možné chápat nastavitelnou výšku područek a případně také jejich sklon.

Ideální vzpřímené sezení je pak takové, kdy chodidla jsou volně položená na podlaze a stehna přitom zůstávají v takřka vodorovné poloze, lépe velmi mírně skloněná (cca o 5 stupňů). 

Velká fotogalerie moderních interiérů

moderní designové interiéry fotogalerie

3. stůl, respektive jeho deska, by měla být dostatečně osvětlená a to následujícím způsobem. Světlo by mělo přicházet tak, aby si sedící a např. píšící člověk nestínil vlastní rukou. Pro praváka je tedy ideální mít zdroj světla na levé straně, pro leváka pak na pravé. Vhodné jsou polohovací lampy, které mohou svým nastavením vyhovět jakýmkoliv potřebám.

4. pokud uživatel používá tiskárnu, pak ta by neměla být na desce pracovního stolu a ideální je, když je umístěna zcela mimo psací stůl. Její pohybující se tisková hlava může přenášet rázy a chvění na pracovní desku a to není – zejména při psaní či jiné práci-vhodné. Toto pravidlo ale není z těch nejdůležitějších a důležitý je také typ tiskárny a její mechanické projevy.


Red.
Foto firem Akcent nábytek, Alax

Dále čtěte

Pokoj pro studenta

Pokoj pro studenta

Studentský či žákovský pokoj je obytnou místností, obvykle také s lůžkovou částí a zároveň slouží jako pracovna - studovna. Jinými slovy, v takovém pokoji se bydlí, spí i studuje či jinak pracuje. Všechny tyto činnosti by pak měly být při návrhu a vybavení místnosti zohledněny a harmonicky sladěny.

Máte doma budoucího prvňáčka?

Máte doma budoucího prvňáčka?

První září je pro každého alespoň jednou v životě zcela zásadním dnem. Končí bezstarostné dětství a přichází první povinnosti. A změní se i vybavení dětského pokoje, který od této chvíle nebude sloužit jenom hrám. Je potřeba proměnit pokojíček v žákovský a nebo chcete-li ve studentský pokoj. Potřebuje s tím poradit?

Dovolená vás teprve čeká? I tak si dejte pozor

Dovolená vás teprve čeká? I tak si dejte pozor

V průběhu letních prázdnin asi každý z nás na pár dní odjede na nějakou tu dovolenou, nebo se alespoň na celé odpoledne „vytratí“ na koupaliště. A právě takovéto chvilky jsou pro zloděje ideální. Prázdné ulice za horkých odpolední a dům bez dohledu. Pokud ale popřemýšlíte o vhodném zabezpečení, na zloděje snadno vyzrajete.

Ještě nemáte vyřešený studentský pokoj? Inspirujte se!

Ještě nemáte vyřešený studentský pokoj? Inspirujte se!

Pro děti školou povinné a stejně tak pro středoškolskou či učňovskou mládež, začíná s příchodem září školní rok. Pokud nemáte studentský pokoj ještě vyřešen a musíte-li vše stihnout tzv. na poslední chvíli, pak pamatujte na několik základních pravidel, která by každá taková místnost měla splňovat. Zároveň vám nabízíme několik inspirací.

Než půjde dítě do školy: dětský pokoj od podlahy až po nábytek

Než půjde dítě do školy: dětský pokoj od podlahy až po nábytek

Jak zařídit dětský pokojík, aby vyhovoval věku, temperamentu a zálibám dítka, kterému za pár dní nastanou první školní povinnosti je tvrdým oříškem pro všechny rodiče budoucích prvňáčků. Pár rad vám v tomto případě může přijít vhod.

Hledáte pracovní židli?

Hledáte pracovní židli?

Pracovní stůl. Každý jej má doma a každý u něj sedí. Někdo delší dobu nebo pár minut denně. Všichni si u něj ale tak trošku křiví záda. Z toho důvodu není radno podcenit výběr židle.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: zdenkaF, 28. 8. 2008

    Většina zobrazených pokojů má umístěnou pracovní plochu na špatném místě z hlediska světla!!!

  • Od: Redakce, 28. 8. 2008

    Ne každý obrázek ilustruje správné umístění pracovního místa z hlediska světla a ne vždy je možné dodržet všechna pravidla komponování místnosti sloužící zároveň k bydlení a práci. Je to jen o přibližování se nějakému ideálu.

  • Od: Zdenka P, 24. 11. 2008

    Aha! Tak tohle je tedy pouhá přehlídka návrhů, jak NEMÁ pokoj vypadat. Proč tedy blnete lidi nadpisem, že tak MÁ pokoj vypadat. Já tady ty Vaše články studuju, protože jsem si podle nich chtěla zařídit byt a nakonec zjistim, že jsem s Vámi ztrácela čas. Tak DÍKY

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Trnovník

Trnovník

Trnovník se vyskytuje jako strom nebo jako keř dorůstající 2 až 25 m. Nejčastěji jsou také označovány jako akáty. Kůra a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 29. 09. 2016, 10:13

Přeji krásný sluníčkový den U nás je také te... Číst

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 08:54

Hezké ráno přeju, u nás dnes opět slunečno a do... Číst

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 08:46

Přeju dobrý den, u nás pod mrakem. Za chvilku j... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist