Living > Interiér > Nábytek > Jak čistit okna, dveře a stěny, přírodní cestou?

Jak čistit okna, dveře a stěny, přírodní cestou?

26. 11. 2010 | Nábytek

Mnoho hospodyněk se tajně přiznává, že se ničeho nebojí víc, než mytí oken, protože přes veškerou snahu jsou na oknech často vidět šmouhy. Jako ještě obtížnější vypadá ovšem mnohým z nich problém, jak správně vyčistit dveře a především stěny. Přitom není nic mrzutějšího než šmouhy na okně v jasném slunečním světle, nebo pohled na dveře, u kterých jsou kolem kliky ošklivé skvrny. V zásadě platí, že bychom neměli čekat tak dlouho než se špína usadí. Velkým ulehčením jsou pak správné čisticí prostředky z truhly nápadů naší prababičky.

Zářivě čistá okna, rámy a okenní parapety

Právě při mytí oken se vyplatí dodržovat určitý postup – nejdříve zcela vyklidíme okenní parapety a přikryjeme okolní choulostivý nábytek a podlahy kolem okenic. Potom začneme s otíráním rámů, pokračujeme umytím okenních tabulek a nakonec očistíme i samotné parapety. Stejně jako v koupelně a kuchyni je i při mytí skla nejdůležitější přísadou ocet. Je to čistě přírodní prostředek a má schopnost vázat tuk, či žluť z cigaretového kouře, která se na zařízení pomalu, ale jistě usazuje. Pro potřeby čistění domácnosti je nejvhodnější vinný ocet. Můžeme používat i zředěný octový roztok.

Interiérové dveře - inspirativní fotogalerie

interiérové dveře fotogalerie inspirace

Pro průzračnější okna

Velmi starým a překvapivě dobrým prostředkem proti různorodé špína na okenních tabulkách je obyčejná kopřiva. V každém případě nezapomeňte použít při manipulaci s touto bylinou rukavice – všichni víme proč.

Co budeme potřebovat:
Svazek čerstvých kopřiv
1 l vody
10 lžic octa
Postup:
Vodu a ocet nalijeme do kbelíku. Ponoříme do ní listy kopřiv a silně mneme – asi tak cca 3 minuty. Poté okna rychle otíráme.

Jak na okenní rámy

Dřevěné rámy stejně tak, jako ty plastové, otíráme vlhkým hadříkem – pakliže jsou rámy natřeny barvou, použijeme čpavkovou vodu (tedy 2lžíce vodného roztoku čpavku naředěného ½ l vlažné vody).

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Okna inspirace fotogalerie

Houževnaté nečistoty

U dveří, v případě různých omyvatelných nátěrů stěn nebo u tapet většinou stačí, otřeme-li je vodou. Při silnějším znečištění pomůže mazlavé mýdlo, které nejprve rozpustíme ve vodě. Uschlé špinavé nánosy nejdříve trochu změkčíme taktéž mazlavým mýdlem. Některé skvrny na tapetách s hrubou strukturou lze odstranit pryží na gumování obrázků, nebo otřít maztkovým práškem – takzvaným klouzkem.

Čisticí prostředek na dveře

Další recept se hodí především k čištění dveří. Lze jej však s úspěchem použít také na dřezy, umyvadla či dlaždičky v koupelně, ale i na podlahy.

Co budeme potřebovat:
2 lžíce sody
250 g plavené křídy
2 lžíce mýdlových vloček
½ l vody

Postup:
Sodu nejprve roztlučeme v hmoždířích a pak přidáme plavenou křídu a mýdlové vločky. Nakonec přilijeme vodu. Směsí otíráme dle návodu potřebné plochy.

Zašpiněné tapety

Na skrytém místě vždy nejprve vyzkoušejte, zda vaše tapety omlazovací kúru snesou!

Co budeme potřebovat:
¾ l vlažné vody
500 g otrub
2 g vodního skla (k dostání v drogeriích, či potřebách pro kutily)
1 lžíce terpentýnu

Postup:
Všechny přísady rozmícháme, než vznikne hustá kaše – jí pak otíráme tapety.

Jen a pouze na omyvatelné stěny

Tuto mimořádně silnou mýdlovou vodu používáme ke zničení odolných skvrn.

Co budeme potřebovat:
2 lžíce vodného roztoku čpavku
2 lžíce octa
2 lžíce sody
4 lžíce teplé vody

Postup:
Přísady jednoduše smícháme a roztokem pak očišťujeme postižené plochy. Podle potřeby osušujeme jemnou mycí houbou, aby se stěny neprodřely.

Vchodové dveře - inspirativní fotogalerie

vchodové dveře fotogalerie inspirace

Text: Lucie Sýkorová
Foto: jimmywindowswindowcleaning.com, wecleanathens.com, etsy.com, ibelieveinadv.com, joeyveltkamp.blogspot.com,

Dále čtěte

Vánoční úklid rychle a efektivně!

Vánoční úklid rychle a efektivně!

Vánoce se blíží málem mílovými kroky, venku to vypadá jako v ladově pohádce a u vás doma stále ne a ne navodit vánoční atmosféru. Možná tomu chybí jedna zásadní věc – pořádek. Jak uklidit domácnost tak, aby to bylo pořádně vidět, a přitom se z toho nezbláznit? Zkuste pár našich tipů. A půjde to samo!

Nejnovější trendy moderního nábytku

Nejnovější trendy moderního nábytku

K nepostradatelnému interiérovému vybavení bezesporu patří nábytek. Nejrůznější kusy nábytku se však v našich podmínkách stále pořizují za účelem funkce praktické neboli využitelné. Itálie je nejen známou zemí módy, ale také zemí, kde se rodí nejnovější designové trendy v oblasti nábytkářství a interiérového stylu.

Konferenční stolky – osobité, originální a kreativní

Konferenční stolky – osobité, originální a kreativní

Není to tak dávno, kdy byl konferenční stolek považován výhradně za účelový a poměrně bezduchý kus nábytku, obvykle zahrnovaný jakožto doplněk komplexu sedacích souprav. Jeho funkce byla jasná – kompaktní odkládací plocha, která je vždy při ruce, když je potřeba někam položit knihu, šálek čaje či dálkové ovládání. Dnes se však s konferenčními stolky počítá, jako se samostatným kusem interiérového zařízení, jež může, navzdory svým nevelkým rozměrům, zastupovat v místnosti i roli dominantního solitéru.

TOP 5: nejkurióznější křesla světa

TOP 5: nejkurióznější křesla světa

Vzdycháte nudou při pohledu na vaše křeslo, na kterém sedáváte mnoho let? Už nemusíte. Nápadům a stylům se meze nekladou a jak uvidíte, myslíme na všechny.

Extravagantní nábytek do vašeho interiéru

Extravagantní nábytek do vašeho interiéru

Moderní designové trendy se promítají do všech průmyslových oblastí. Speciálně nábytkářství je právě tou oblastí, kde mají designéři skutečné „žně“ a naprosto volnou ruku. K dispozici jsou jim nejmodernější materiály i technologie a díky volnomyšlenkářské ideologii postmoderní současnosti se nemusí obávat ani avantgardních a extrémních myšlenek a nápadů, které mohou vnést do svých produktů.

Knihovna jako perfektní a stylový doplněk bytu

Knihovna jako perfektní a stylový doplněk bytu

I knihovna, tedy místo pro všechnu ušlechtilou moudrost, která se v domácnosti ukrývá, může být perfektně originální! Nemusíte se držet žádných konvencí, naopak posuňte hranice a pořiďte si knihovnu, ve které bude snad i samotným knížkám dobře.

Pocení a rosení oken v novostavbě nebo ve starším domě

Pocení a rosení oken v novostavbě nebo ve starším domě

Na diskusním fóru Living.cz se rozmnožily příspěvky o problémech s rosením a pocením oken jak v novostavbě, tak i ve starších domech. Zeptali jsme se proto odborníka, jak řešit tento problém. Pokud máte dotazy ohledně stavby nebo rekonstrukce domu a bytu, pošlete je na redakce@living.cz, kde je zodpoví naši odborníci.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 19:48

I u nás bylo dnes nááádherně Odpoledne mi mil... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist