Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem (Zdroj: archiv redakce)

Kdy vám končí stará smlouva?

Než se do akce pustíte, zkontrolujte si na smlouvě se stávajícím dodavatelem, jaké jsou podmínky výpovědní lhůty. V případě smlouvy na dobu neurčitou, bývá výpovědní lhůta zpravidla tři měsíce. U smluv na dobu určitou to je různé, vypovíte-li ale smlouvu před termínem, čeká vás pravděpodobně tučná pokuta.

V případě oznámeného zvýšení ceny, se kterým nesouhlasíte, můžete ze zákona odstoupit. V případě, že vám dodavatel změnu ohlásí sám 30 dní před účinností chystané změny, můžete od smlouvy odstoupit bez sankcí nejpozději desátý den před její účinností. Pokud tak neučiní, máte tři měsíce na dostoupení bez sankce od chvíle nabytí účinnosti změny.

Výběr nového dodavatele

Udělejte si důkladný průzkum, zeptejte se známých, projděte ohlasy na internetu. Můžete použít i některý z nezávislých srovnávačů cen. Ne všechny srovnávače jsou ale nezávislé, i když se tak tváří. velká část z nich si totiž od dodavatelů energií bere provize za to, že doporučí právě jejich produkty. Opravdu nezávislý srovnávač naleznete na portálu Energetického regulačního úřadu www.eru.cz.

Sledujte nejen cenu plynu, ale také podmínky, za které tuto cenu získáte. Mnoho dodavatelů si vás bude chtít uvázat na dobu určitou a za předčasné ukončení smlouvy vám pak udělí značné finanční sankce. Ideální je proto vybrat si dodavatele, který vám nabídne smlouvu na dobu neurčitou.

Ceníky jsou obvykle k nahlédnutí na stránkách dodavatele. I zde vás může čekat záludnost, podle časopisu dTest jsou někdy uváděny ceny pouze pro stávající zákazníky. Noví zákazníci tedy nemají šanci ceny zjistit, pokud si o nabídku individuálně nezažádají. Mezi častá pochybení patří také uvádění pouze části ceny za dodávku a vynechání regulovaných cen, uvádění ceny bez DPH či vynechání poplatku za činnost operátora trhu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ještě než s vybraným dodavatelem uzavřete smlouvu, raději si ho pořádně prověřte. Hodně vám napoví také jednání zaměstnanců společnosti. Můžete buďto zajít na pobočku, nebo zavolat na zákaznickou linku. Určitě se vám bude lépe mluvit s reálnou osobu než s hlasovým automatem s desítkou předvolených možností.

Dobrý důkaz serióznosti ukazatele je, že se přihlásil k Etickému kodexu obchodníka, který zpracoval Energetický regulační úřad. Seznam obchodníků – signatářů etického kodexu – je společně s kodexem uveřejněn na webových stránkách www.eru.cz.

Připravte si podklady pro změnu
Jakmile budete mít jistotu, že nový dodavatel je pro vás ten pravý, je potřeba si před zadáním požadavku na změnu připravit informace, které jsou nutné pro její provedení. Najděte si poslední fakturu, na níž uvidíte údaje o své spotřebě a EIC kód (identifikační kód vašeho odběrného místa), který při změně uvedete novému dodavateli. Ideální je mít po ruce také smlouvu se stávajícím dodavatelem, z níž vyčtete název produktu, který od něj aktuálně odebíráte, a informaci o konci vašeho smluvního závazku.

Připravte si pero

Ve chvíli, kdy budete mít připraveny všechny informace, se můžete pustit do samotné změny. Závisí na možnostech, které vám nový dodavatel nabídne – nejčastěji je možné ji provést na pobočce, písemně, po telefonu či na internetu.

Ti z vás, co uskuteční změnu dodavatele pomocí online formuláře na webu vybraného dodavatele, obdrží na e-mailovou adresu návrh smlouvy a plnou moc. Oba dva dokumenty si prostudujte, podepište a pošlete zpět. Plná moc je pro vás zárukou toho, že se od této chvíle již nemusíte vůbec o nic starat. Na jejím základě totiž nový dodavatel vše vyřeší za vás, včetně vypovědění smlouvy stávajícímu dodavateli a oznámení distributorovi plynu. Například MND o jednotlivých krocích své zákazníky informuje pomocí SMS zpráv, takže má zákazník vždy přehled, v jaké fázi se jeho změna právě nachází.

Máte převedeno, hotovo ještě ne

Zůstane vám jak stávající plynovod, tak plynoměr, nemusíte si brát ani volno kvůli návštěvě technického pracovníka. O chvíli, kdy začnete odebírat plyn od nového dodavatele, byste měli být informováni. Doporučujeme novému i stávajícímu dodavateli nahlásit aktuální stav plynoměru při změně. Nezapomeňte přesměrovat platby na číslo účtu nového dodavatele. Po prvním vyúčtování si prostudujte fakturu. Už jsme to říkali… důvěřuj, ale prověřuj.

Text z dostupných zdrojů připravila redakce
Foto: Profimedia

Publikováno: před 10 měsíci

Mohlo by vás dále zajímat

Podvodný prodej seniorům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Častým problémem je podomní či zájezdový prodej, který využívají hojně tzv. šmejdi.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

Čištění fasády bytového domu

Dušan Staněk popovídá o fasádách, jejich nečistotách a jak je možné je odstranit a bránit se jim

Proč instalovat tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Pepa jel vybírat prkna na terasu do ASKA

Zahradu už máme navrženou a tak dozrál čas i na dokončovací práce na terase. V projektu máme pěknou pergolku a tak Pepa odjel do velkoobchodu dřevem ASKO pro terasová prkna.

Jak funguje fotovoltaika a jak ji efektivně používat?

Jak provozovat fotovoltaiku, aby sloužila správně? Fotovoltaika, to jsou panely na střeše nebo u domu a nezávislost na dodavatelích.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.