Living > Interiér > Ložnice > Zdravě spát, zdravě žít!

Zdravě spát, zdravě žít!

23. 7. 2008 | Ložnice

Jaro je dávno tady a vy jste i přes energické sluníčko stále unavení? Možná nebude tak složité problém vyřešit. Co zkusit změnit matraci, polštář a přikrývku? Vždyť postel je právě to místo, kde se energií nabíjíme nejvíc!

Spánek je nesmírně důležitá součást našeho života, vždyť zhruba třetinu svého času prospíme! Každý den se nám třídí paměť, obnovují se soustavy těla, tělo se zkrátka jaksi „opravuje“. Je-li vám třicet, zhruba deset let jste strávili na lůžku, a to už je docela pádný důvod k tomu, věnovat jeho výběru dostatek času. Výsledek na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

Jak vlastně spíme?

Zpočátku je důležité uvědomit si, jak vlastně v noci spíme. Na boku? Nebo na zádech? Převalujeme se? Je nám zima nebo naopak teplo?

Bez čeho se neobejdeme: matrace

Správné lůžko tělo správně podepře, páteř by totiž měla být i při ležení na boku v přímce. Příliš měkká nebo příliš tvrdá matrace totiž prohne páteř do nepřirozeného oblouku, proto bychom měli zvolit anatomicky tvarovanou matraci pro zdravý spánek, která zaručí optimální regeneraci.

Neznamená to ale, že pokud je váš známý nadšený ze svojí matrace, ihned si ji přivezeme domů. Spíš naopak. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Matraci bychom měli pořizovat individuálně, záleží i na váze a výšce spáče, na tom, kolikrát za noc se pohne, i na poloze při spánku.

Druhý pomocník: polštář

Podcenit bychom neměli ani polštář. Ve specializovaných obchodech na zdravé spaní, ale i například v obchodním domě Ikea najdeme tvarované polštáře, které dokáží správně podepřít hlavu. Díky lepší opoře tak získáme lepší pohodlí a lépe se vyspíme.

Narozdíl od lidí, co spí na boku, je pro ty, kteří spí na břiše, nutný měkčí a nižší polštář, který zmírní zbytečnou zátěž na krk. 

A tečka na závěr: přikrývka

Teď už zbývá vybrat jedině přikrývku. Ta by také měla splnit úkoly, které na ni klademe. Jsme-li zvyklí na otevřené okno a celkově na zimu v místnosti, bude nám stačit tenčí přikrývka, pod kterou se nebudeme zbytečně potit.

Pro zimomřivé vybereme teplejší duchnu, a pro ty, kterým je chvíli zima, chvíli teplo, se bude hodit přikrývka, která dokáže teplo regulovat – přijme tedy jakoukoliv tělesnou teplotu a v různých zónách teplo uchová nebo naopak uvolní.

A teď už stačí jen dodat: dobrou noc! A ráno ať je nabité energií!

Martina Tlachová
Foto: JMP – Bavlna.cz, Studio zdravého spaní, Marttan, Premio, Nábytek Šenov

Dále čtěte

Vyměňte textilie a uvidíte tu změnu!

Vyměňte textilie a uvidíte tu změnu!

Začíná léto, zahrada je zelená, ale vašemu domovu stále něco chybí? Zkuste obměnit textilie! Malá a nenáročná změna dokáže udělat divy! Nevěříte? Stačí se inspirovat, není nutné měnit nábytek. Kvalitu bydlení zvýšíte i jinak.

Jak na nepohodlný hmyz v domácnosti?

Jak na nepohodlný hmyz v domácnosti?

Jakýkoli okřídlený návštěvník není v domácnosti vítán. Potká-li hospodyňka v kuchyni mola, rázem se z ní stává dravá lovkyně. Stejně tak dotěrný komár nebo moucha dokáží otrávit jinak zdařilý den. Plácačka je sice prastarý vynález jak se obtížného hmyzu zbavit, ale přece jen to není to pravé ořechové - na trhu jsou účinnější prostředky.

Stínící technika – stará dobrá roleta

Stínící technika – stará dobrá roleta

Rolety snižují tepelné ztráty o více než čtyřicet procent, snižují hlučnost, zabrání rozbití okna při silném větru, chrání před nezvanými návštěvníky a jednoduše je lze kombinovat se sítí proti hmyzu. To vše vám doma umožňuje trávit klidné noci a užívat si pohodu v horkých letních dnech. Jedinou věcí, kterou musíte udělat je vybrat si tu správnou roletu dovnitř nebo ven.

 Žaluzie nebo závěsy?

Žaluzie nebo závěsy?

Řešíte právě letní dilema? Rozhodování není lehké, zvlášť když paní domu dává přednost bytovému textilu. Muž prosazuje spíš účelnost než by se zabýval interiérovým image. Jestliže hrozí manželská hádka, nabízíme vám porovnání jaké zastínění místnosti zvolit, aby spokojenost byla oboustranná

Ochrana proti hmyzu – výplně oken

Ochrana proti hmyzu – výplně oken

Dotěrné vosy a hejno much dokáže pěkně znepříjemnit běžný život v domácnosti, natož zasloužený odpočinek po náročném dni. Obyčejná síť v okně či dveřích vás dostatečně a účinně ochrání. Vybrat si lze z několika typů.

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Dřevo jako každý přírodní materiál absorbuje vlhkost nebo vysychá, což u zahradního nábytku výrazně ovlivní vzhled i životnost. Při změnách vlhkosti a teploty může docházet k drobným tvarovým změnám, kterým je možné ve značné míře předejít.

Nová postel, postel s nebesy

Nová postel, postel s nebesy

Když se hovoří o posteli s nebesy, pak se pochopitelně většině z nás vybaví cosi zámeckého, pohádkového či jinak romantického. Ale i takový kus nábytku umí být moderní a hlavně dokáže vaši ložnici udělat něčím výjimečnou. A mimochodem, může fungovat také jako „moskytiéra“.

Inspirace pro ložnici

Inspirace pro ložnici

Z hlediska funkčnosti je v moderní ložnici relativně málo co vylepšovat. Svou pozornost může zájemce zaměřit v prvé řadě na zdravé klima a stejně tak na zdravé spaní, potažmo tedy na zdravotní matrace, rošty a tomu odpovídající rámy postelí. Jde o to vytvořit klidové a čisté prostředí, kde bude snadné odpočívat a pak usnout. Není ale od věci také zauvažovat nejen nad tím, jak ložnice „funguje“ ale také věnovat pozornost jejímu vzhledu.

Postel, postele a móda

Postel, postele a móda

I taková intimní místnost, jakou je ložnice, podléhá módním trendům a platí to i o samotných postelích. I ty mohou být zcela moderní, futuristické či lehce nebo úplně konzervativní. A jaká je ta současná móda? Podle čeho se postele „oblékají“?

Inspirativní návštěva

Inspirativní návštěva

Vybavování obytného interiéru není tak běžnou věcí, jako např. pořizování či doplňování šatníku. V obou případech se však rozhodujeme velmi podobně ovšem s tím rozdílem, že bydlení a nábytek je nesrovnatelně dražší než nové šaty. Budete potřebovat také více inspirace.

Patinovaný nábytek a populární romantika francouzského venkova

Patinovaný nábytek a populární romantika francouzského venkova

Lidé podle průzkumů mění vybavení bytu v průměru po 35 letech. Nábytek je už starý, otlučený a nefunkční. Jsou ale tací, kterým staroba a nostalgie dob dávno minulých vyhovuje a pořizují si opotřebovaně vypadající vybavení bytu tak, aby jejich bydlení mělo tu správnou patinu, přičemž po technicko provozní stránce je takový nábytek úplně nový. Velmi populární je dnes styl ala Provence. Dejte si ale pozor, co kupujete. Chcete přese staře vypadající ale jinak nový nábytek!

Sice malá, ale jenom moje

Sice malá, ale jenom moje

Všichni si tím jednou prošli nebo projdou. Na bydlení u rodičů už není věk a nálada, na čtyřpokojový byt pro celou rodinu nejsou možnosti, důvody ani peníze. Řešení? Garsonka. Jak do ní ale vměstnat všechno, co mladý člověk k životu potřebuje? Netušíte a myslíte si, že je to navíc i nemožné? Není, jen je třeba se zamyslet a občas se nechat inspirovat.

Udělejte si piknik, třeba jako snídani v trávě

Udělejte si piknik, třeba jako snídani v trávě

Léto je čas dovolených, stejně jako výletů a příjemně strávených chvil. Zkuste si užít např. příjemné odpoledne s příteli, jen tak v přírodě a poobědvejte u toho. Je to tradiční kratochvíle. Potřebujete jen dobrou náladu a třeba také klasický piknikový koš.

Co dělá výjimečnou postel výjimečnou postelí ?

Co dělá výjimečnou postel výjimečnou postelí ?

V případě takového specifického kusu nábytku, jakým bezesporu postel je, zůstává pochopitelně zásadním parametrem kvalita samotného lůžka a jeho schopnost poskytovat spícímu tělu potřebnou podporu. Když už ale postel dobře „funguje“ tak by také mohla dobře vypadat. A co dělá z poměrně obyčejné postele výjimečný kus nábytku?

Žijete v panelovém bytě?

Žijete v panelovém bytě?

Život v „paneláku“ má v sobě pro některé z nás něco méněcenného a odpovídají tomu i ceny bytů, které jsou v panelových domech přibližně o 15% levnější. Bydlet v panelovém domě ale nemusí být zlé, tedy pokud se z okna nedíváte do další šedivé hradby z panelů. A co vlastně dělá panelák panelákem? A jak to změnit?

Desatero zdravého spaní

Desatero zdravého spaní

Spánek je přirozenou relaxací a může být kvalitní, stejně jako nevyhovující. Můžete se ráno probudit unavení, rozlámaní a bez energie, stejně jako svěží a pokud možno, pak také dobře naladění. Jde jen o to, jak spíte.

Několik rad pro vybavení ložnice

Několik rad pro vybavení ložnice

Ložnice je rozhodně společně s koupelnou nejintimnější součástí obytného interiéru. Neznamená to ale, že bychom ji neměli věnovat stejnou pozornost, jako ostatním místnostem, které jsou naopak společenské či více „veřejné“ povahy. I ložnice si zaslouží naši péči a to nejen ve jménu kvalitního zdravotního lůžka.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 11:05

Přeji krásný sváteční den U nás trochu pod m... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 28. 09. 2016, 09:38

Krásné sváteční ráno, posílám fotky Pastelky pr... Číst

Sena
od: Sena | 28. 09. 2016, 08:46

Také přeju dobré ráno. V plánu máme s domácím s... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:25

To jsou ty Trix Zero na stránkách JAP. Jsou bez... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist