Living > Interiér > Ložnice > Zařizujete ložnici - vyvarujte se chyb

Zařizujete ložnici - vyvarujte se chyb

31. 7. 2013 | Ložnice

Někdy stojí za to připomenout si některé banální a zdánlivě samozřejmé pravdy. Tak např. jedna z takových otřepaných skutečností mluví o tom, že v ložnici se spí a odpočívá. A tomu by také měla odpovídat nejen její dispozice, ale zejména vybavení. A věřte nebo ne, existují pravidla, která stojí zato dodržovat.

Většinou se píší články ilustrující "jak na to". Zkusíme nyní udělat výjimku a věnovat se spíše tomu, "kudy rozhodně ne".  Jedná-li se pak o ložnici, pak se stačí jednoduše zamyslet a jednotlivé úvahy vlastně přijdou samy.

Ložnice jako místo klidu
Ano, v prvé řadě je ložnice prostorem, který by neměl nabádat k ničemu jinému, než ke spánku. Žádná televize, minibar a žádné pestré barvy ani tlumené rudé osvětlení, které je sice smyslné, ale je-li vaše ložnice primárně budovaná pro spaní, pak není vhodné jakkoliv stimulovat vaše smysly.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie ložnic.

 Ložnice inspirace fotogalerie

TIP: zkuste modrou barvu stěn a světle krémovou barvu nábytku. Je to milé a uklidňující, podívejte se na fotografie pod článkem.

Ložnice není skladiště a minimum textilií
Základním nešvarem je používání ložnice jako skladiště. Jedno čínské přísloví říká, že "moc věcí moc váží a tíha pak tlačí na spáčovu hlavu". Ložnice by měla být lehká, bez zbytečných ozdob, zavěšených předmětů, obrazů atp.

Pokud pak patříte mezi tu většinu městské populace, kterou trápí alergie na prach, roztoče atp., pak se vyvarujte těžkým závěsům, baldachýnům, postelím s nebesy atp. Všude tam bude totiž roztočům velmi dobře.

Ložnice jako (ne) chráněné místo
Ke spánku by se měl člověk uložit tam, kde ho nikdo a nic nebude rušit, kde bude chráněn a v bezpečí. Není tedy vhodné budovat ložnici v komunikační či jinak rušné části bytu či domu. Např. schodiště a chodby nejsou ideálním sousedem lůžka, byť např. na přiložených fotografiích pod článkem vypadá schodiště za hlavou lůžka velmi atraktivně. Představte si ale, že spíte a někdo doslova vstupuje a přichází z prostoru za vaší hlavou. Ergonomové by se shodli na tom, že takové řešení může porušovat kvalitu spánku.  

Alena Nováková
Foto: housetohome.co.uk, homeklondike.com, housetohome.co.uk, installhome.com, housetohome.co.uk, thelennoxx.com, timticks.com, tampra.com, housetohome.co.uk, blog.styleestate.com, interiorfind.com, interiorclip.com, aboardtheworld.com, aldovega.com, buildingscheme.com, oorban.com, myhomeideas.com, colinandjustin.tv

Dále čtěte

Ložnice,  kvalita vašeho spánku

Ložnice, kvalita vašeho spánku

Pokud přemýšlíte, co všechno by se mohlo vejít do ložnice, vězte, že jediným nábytkem, který v ní opravdu musí být, je postel. Ostatní je jen nutným doplňkem. Ložnice snese ještě noční stolky, komody a vestavěnou skříň na oblečení, ale to je všechno, je určená především a hlavně ke spánku. Počítačový stůl nebo televizi dejte opravdu jinam…

Luxusní ložnice s koupelnou, absolutní relax? Pojďte na návštěvu!

Luxusní ložnice s koupelnou, absolutní relax? Pojďte na návštěvu!

Jak bydlíte? Bydlíte tzv. normálně? A nebo výstředně? Po čem toužíte? Zkuste si představit, že vám někdo navrhne a postaví takové obydlí, takou koupelnu a takovou ložnici, ve které bude doslova a do písmene radost ležet, spát, odpočívat, koupat se, zkrátka, ve které bude úžasné bydlet. Pojďte se na jednu takovou koupelnu s ložnicí podívat.

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

Dnes se budeme věnovat realizaci zelené ložnice. Jedná se o do detailu propracovaný prostor, ve kterém je vyřešeno samotné spaní, ale i šatna, která je bezpochyby provozní výhodou.

Proměny ložnice – před a po

Proměny ložnice – před a po

Ložnice, ve které spíte, se vám zdá příliš nudná? Toužíte něco změnit, ale nevíte jak? Nedokážete si vybrat ten správný nábytek? Abychom vás přesvědčili o tom, že i z brlohu můžete vydupat krásnou ložnici, připravili jsme sérii fotografií, na kterých porovnáte um designérů a šikovných samouků. Proměny ložnice – fotografie před a po …

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: pop, 21. 11. 2009

    <p>Jsme zvědavi, kde bude spát polovina národa, když jim lichváři od nového roku seberou domy a byty..</p> <p>Řešit spaní v kanále je taky téma..</p> <p>Že?</p>

  • Od: Tarzan, 23. 11. 2009

    <p>&quot;Ergonomové by se shodl_y_ na tom, že takové řešení může porušovat kvalitu spánku.&quot;</p> <p></p> <p>Korejtor již usnul zimním spánkem?</p>

  • Od: Seart.cz, 19. 8. 2013

    Pěkně napsáno. V ložnici stačí pár kusů nábytku, kvalitní postel, minimum rušivých objektů a člověk spí jak v sedmém nebi.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist