Living > Interiér > Ložnice > Velký test matrací

Velký test matrací

31. 1. 2013 | Ložnice

Anatomické zóny, ortopedické a antialergické vlastnosti, zátěžové testy, různě tuhé ložné plochy – to jsou jen některá z kritérií, k nimž dnešní zákazník při koupi nové matrace přihlíží a podle nichž se orientuje. Jak ale vypadaly matrace, na nichž spaly generace našich předků?

Jak se spalo v pravěku a antice?
Používání matrací je archeologicky doloženo až do mladší doby kamenné (neolitu, přibližně 10. – 6. tisíciletí před n. l.), kdy lidé vynalezli pohodlnější způsob nocování, a to zprvu na kůži podestlané travinami a listím. Přibližně od poloviny čtvrtého tisíciletí př. n. l. spali běžní lidé ve starověkém Egyptě většinou na navršených palmových větvích v rozích svých domů, zatímco faraonové již experimentovali s prvními postelemi. Odtud se postele rozšířily do antického Řecka, kde však zprvu plnily především dekorativní účel. O jejich praktičtější využití se postarali Římané, kteří jako matrace začali používat látkové pytle plněné rákosem, senem nebo vlnou. Ti bohatší z nich pak používali jako výplň matrací peří a jsou rovněž považováni za první vynálezce vodních lůžek.

Na cestě k moderní matraci
Lidé začali postupně zjišťovat, že používání slámy zajistí matraci lepší vlastnosti – dobře tepelně izolovala, byla snadno dostupná a také hygieničtější, protože se měnila minimálně jednou ročně. V období renesance se tak můžeme setkat s matracemi z hrubých tkanin, plněných často vedle slámy i hrachovými lusky či peřím, přičemž o zjemnění povrchu se těm majetnějším starala sametová, brokátová či hedvábná prostěradla. Sláma pak byla ještě dlouhou dobu oblíbena, avšak ostatní složky začalo nahrazovat prachové peří a také postele doznaly značné změny – objevuje se laťková mřížka z provazu či kůže. Na počátku 18. století již byly jako náplň matrací běžně využívány vlna i bavlna a ještě před Velkou francouzskou revolucí se jako látka prostěradel začala používat kvalitní tkanina či bavlna. Následující století bylo ve znamení dalších pokroků – vynalezeny byly pružinové matrace a později taškové pružiny, přičemž neustále docházelo i k dalšímu zdokonalování postelí a lůžkovin. Na počátku 20. století byly vynalezeny také první latexové matrace, přičemž po celé století hrály prim především velice oblíbené pružinové matrace. Změnu kurzu pak znamenaly výzkumy NASA v 70. letech, po nichž mohla být na počátku let 90. uvedena na trh viskoelastická paměťová pěna jako nový základ pro zdravý a pohodlný spánek.

Jak hodnotil pohodlí test Lázní Velichovky – české značky na předních místech
Protože dnešní trh nabízí široké spektrum matrací různých tuhostí, velikostí, technologií, materiálů a značek, rozhodli se odborníci na léčbu pohybového aparátu z Lázní Velichovky prověřit produkty známých značek pětiměsíčním zátěžovým testem. Zástupci zahraničních výrobců byly společnosti Dormeo a Per Dormire, renomované české značky reprezentovaly D.P.V., Gumotex, Slumberland a Tropico. A právě matrace Calipo posledně jmenovaného výrobce se umístila na první příčce díky nejlepšímu poměru užitné hodnoty a ceny. Kvůli vyšší ceně se až na druhé příčce umístila matrace Color Visco značky Slumberland, která však v nabízeném pohodlí ještě o něco předčila vítěze testu.  Hodnotitelé ocenili především sedmizónové anatomické provedení s 3D profilací a masážním vzorem nabízející skutečně luxusní odpočinek. Na třetím místě pak skončila matrace od společnosti Gumotex. První místa žebříčku tak jednoznačně obsadily české značky.

Výběr matrací k testování
Všechny matrace byly testovány na klasickém, běžně dostupném a v ubytovacích zařízeních velmi hojně zastoupeném laťkovém roštu. „Do testování jsme vybrali celkem šest matrací, které jsme zvolili na základě sedmi předem stanovených kritérií. Potom jsme pořízené matrace dali na pokoje a průběžně získávali vyjádření lázeňských hostů, přičemž jsme brali v úvahu především jejich tělesnou konstituci a obtíže. Po pěti měsících došlo k závěrečnému vyhodnocení a vyzkoušení matrací vedením lázní,“ popisuje průběh testu MUDr. Marián Harničár, primář Lázní Velichovky.

Do testu byly vybrány následující matrace:

Značka/ Matrace                                Výroba            

D.P.V./ Rana                          Česká republika        
Dormeo / Memory 4+10          Itálie            
Gumotex/ Athena Hard           Česká republika        
Per Dormire/ New Memory       Itálie            
Slumberland / Color Visco      Česká republika        
Tropico/ Calipo                      Česká republika        


Srovnání podle informací na internetu
Před samotným testováním byly matrace srovnány na základě informací poskytnutých výrobci a prodejci na internetu, aby mohlo být při závěrečné zkoušce stanoveno, jak se (ne)podařilo naplnit stanovené předpoklady. V úvahu se brala cena, záruka, vybavení paměťovou pěnou, pratelnost potahu, dělitelnost potahu na dvě části – umožňuje používat matraci s jednou půlkou potahu, zatímco se druhá pere a vybavení konstrukční novinkou 3D kombi - lehací plocha obsahuje v několika vrstvách různé pěny, díky čemuž se lépe přizpůsobí uživateli a poskytuje větší komfort spánku. Předběžné hodnocení vyšlo takto:

Značka/ Matrace                   Návrh známky            
Slumberland / Color Visco             1-        
D.P.V./ Rana                               2+        
Tropico/ Calipo                            2+        
Gumotex/ Athena Hard                 2-        
Dormeo / Memory 4+10                3            
Per Dormire/ New Memory            3

Text: Redakce
Foto: furnituredirectuk.net, furnituredirectuk.net, brava.bg, price-meter.eu, hoggfurnishing.com, palmerstores.com

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Ivana, 21. 5. 2013

  Mě se nejvíc zamlouvají

 • Od: Zbyněk F., 28. 7. 2016

  Díky za článek, uvažuji o koupi latexové matrace. Našel jsem tuto stránku s matracemi: http://www.latexovematrace.com/ mate s tim nejaké zkušenosti?

 • Od: Honza, 6. 7. 2013

  Nejlepší jsou podle mě pěnové matrace. Jinak,děkuji za článek, http://www.living.cz/loznice/velky-test-matraci.html

 • Od: Olga, 26. 1. 2014

  Tak se dívám, že moje matrace obstála velmi obstojně :-) Vloni jsem si na http://www.matrace-matex.cz pořizovala matraci Calipo a zpětně musím říct, že to byla dobrá volba. Jednak celý nákup proběhl bez problémů, matraci jsem měla doma do 3 dnů, a jednak se na ní spí výborně, maximálně mi vyhovuje. A to jsem ani netušila, že se umístila tak vysoko v hodnocení... Takže doporučuji.

 • Od: nela, 20. 2. 2015

  dobrý den,koupila jsem si pěnovou matraci Mimma cca za 2.500,--výrobce nevím,koupila jsem jí s postelí-na doporučení výrobce postele -špatná volba, po půl roce se udělal uprostřed důlek,proležela se,záda bolí hrozně-tuto nedoporučuji!

 • Od: Pája, 22. 2. 2015

  Dobrý den, zajímavý a podrobný článek. A co matrace od mabo? nenapíšete i o nich něco? slyšel jsem že jsou hodně kvalitní a vyrábí se tady v česku

 • Od: Kamila, 17. 3. 2015

  Zdravím, mám matraci od firmy mabo doma. Je skvělá, nebolí mě záda, ráno jsem plná energie a je velmi přijemné tuhá. Můžu doporučit, i personál je milí.

 • Od: Milinka, 7. 4. 2015

  Je to tak, vybírání správné matrace je vážně na dlouho dokud nezjistíte kam zajít a kde se můžete opravdu spolehnout na kvalitu. My jsme byli nakonec nejvíc spokojení v obchodě Prospánek s přístupem prodavačů, protože tomu rozuměli a zabývají se zdravým spánkem takže nám pomohli vybrat a jsme s matrací po třech letech stále moc spokojení.

 • Od: Tereza, 13. 10. 2015

  My tedy máme taky pěnovou matraci s paměťovou pěnou. Zakoupili jsme je v prodejně Sleep Centrum. Prodavači jsou zde velmi příjemní a ochotní. Po dvou letech se nám spí krásně. Takže doporučuju :-)

 • Od: Róbert, 17. 10. 2015

  Pamäťová pena? Nezmysel. Nemá pamäť, ani si nič nepamätá. Je to len obchodnícky blud. Skôr je to "lenivá" pena.

 • Od: Jana, 2. 11. 2015

  Na ten název jsme se taky ptali jak to je a v prodejně nám řekli, že jsou tři názvy pro jeden typ pěny (paměťová, líná a visco).

 • Od: Jana, 2. 11. 2015

  Taky jsme se ptali jak to je s tím názvem, že jsme viděli právě i línou pěnu. Bylo nám řečeno, že jsou tři názvy pro jeden typ pěny. (paměťová, líná a visco).

 • Od: Tereza, 26. 12. 2015

  Já spím na matraci značky Curem a můžu jen doporučit http://www.curem.cz/curem-c-4500-11.html nepodceňujte na čem spíte, může se vám to vypomstit :)

 • Od: Tereza, 26. 12. 2015

  Já spím na matraci značky Curem a můžu jen doporučit http://www.curem.cz/curem-c-4500-11.html nepodceňujte na čem spíte, může se vám to vypomstit :)

 • Od: Monika, 15. 1. 2016

  Já paměťovou pěnu mohu doporučit. Já jsem byla ochotná si připlatit a ještě, že jsem tak udělala. Spí se mi opravdu moc dobře :-) mám tuto http://www.sleepcentrum.cz/pametova-pena-matrace/matrace-cabernet/

 • Od: Kamila, 22. 3. 2016

  Dotaz na Monika: Dobrý den, zalíbila se mi matrace, co jste sem dávala. Můžu se zeptat jak je to s dopravou? A jste s ní stále spokojená? Koukala jsem na ni a mají zrovna akci. Děkuji :-)

 • Od: Jitka Konečná, 13. 6. 2016

  Co říkáte na latexové matrace? Tady ve článku o nich mnoho není, ale tady https://www.covybrat.cz/nejlepsi-matrace/ vychází docela dobře. Mám totiž ráda měkčí matraci, ale zase bych chtěla něco co vydrží, tak se ráda zeptám na názor někoho kdo už ji má.

 • Od: Sabina, 30. 6. 2016

  My jsme taky testovali když jsme vybírali, chodili sme po prodejnách a testovali co nám nejlíp sedne, spíme teď na matracích Tropico Fox a jsou opravdu skvělé http://www.matracetropico.cz/matrace-fox-28-11-zdarma.html

 • Od: Sabina, 30. 6. 2016

  My jsme taky testovali když jsme vybírali, chodili sme po prodejnách a testovali co nám nejlíp sedne, spíme teď na matracích Tropico Fox a jsou opravdu skvělé http://www.matracetropico.cz/matrace-fox-28-11-zdarma.html

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dracéna (Dračinec)

Dracéna (Dračinec)

Dracéna (Dračinec) je falešná palma s křivým kmenem a oranžově žlutými listy a hladkými kořeny a zelenobílými a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 431 aktivních uživatelů 73 127 témat)

Poslední příspěvky

Anoli
od: Anoli | 24. 08. 2016, 23:06

Myslím si, že i Siko nabízí docela pěkný sortim... Číst

Ferin
od: Ferin | 24. 08. 2016, 22:15

Mým argumentem je hlavně to, že se dají dnes ji... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 08. 2016, 21:39

Mikori, nejsi prdlá Jsi správná babička, co m... Číst

mikori*
od: mikori* | 24. 08. 2016, 21:25

mazlík na dobrou noc .. já jsem fakt prdlá babk... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist