Living > Interiér > Ložnice > Velký test matrací

Velký test matrací

31. 1. 2013 | Ložnice

Anatomické zóny, ortopedické a antialergické vlastnosti, zátěžové testy, různě tuhé ložné plochy – to jsou jen některá z kritérií, k nimž dnešní zákazník při koupi nové matrace přihlíží a podle nichž se orientuje. Jak ale vypadaly matrace, na nichž spaly generace našich předků?

Jak se spalo v pravěku a antice?
Používání matrací je archeologicky doloženo až do mladší doby kamenné (neolitu, přibližně 10. – 6. tisíciletí před n. l.), kdy lidé vynalezli pohodlnější způsob nocování, a to zprvu na kůži podestlané travinami a listím. Přibližně od poloviny čtvrtého tisíciletí př. n. l. spali běžní lidé ve starověkém Egyptě většinou na navršených palmových větvích v rozích svých domů, zatímco faraonové již experimentovali s prvními postelemi. Odtud se postele rozšířily do antického Řecka, kde však zprvu plnily především dekorativní účel. O jejich praktičtější využití se postarali Římané, kteří jako matrace začali používat látkové pytle plněné rákosem, senem nebo vlnou. Ti bohatší z nich pak používali jako výplň matrací peří a jsou rovněž považováni za první vynálezce vodních lůžek.

Na cestě k moderní matraci
Lidé začali postupně zjišťovat, že používání slámy zajistí matraci lepší vlastnosti – dobře tepelně izolovala, byla snadno dostupná a také hygieničtější, protože se měnila minimálně jednou ročně. V období renesance se tak můžeme setkat s matracemi z hrubých tkanin, plněných často vedle slámy i hrachovými lusky či peřím, přičemž o zjemnění povrchu se těm majetnějším starala sametová, brokátová či hedvábná prostěradla. Sláma pak byla ještě dlouhou dobu oblíbena, avšak ostatní složky začalo nahrazovat prachové peří a také postele doznaly značné změny – objevuje se laťková mřížka z provazu či kůže. Na počátku 18. století již byly jako náplň matrací běžně využívány vlna i bavlna a ještě před Velkou francouzskou revolucí se jako látka prostěradel začala používat kvalitní tkanina či bavlna. Následující století bylo ve znamení dalších pokroků – vynalezeny byly pružinové matrace a později taškové pružiny, přičemž neustále docházelo i k dalšímu zdokonalování postelí a lůžkovin. Na počátku 20. století byly vynalezeny také první latexové matrace, přičemž po celé století hrály prim především velice oblíbené pružinové matrace. Změnu kurzu pak znamenaly výzkumy NASA v 70. letech, po nichž mohla být na počátku let 90. uvedena na trh viskoelastická paměťová pěna jako nový základ pro zdravý a pohodlný spánek.

Jak hodnotil pohodlí test Lázní Velichovky – české značky na předních místech
Protože dnešní trh nabízí široké spektrum matrací různých tuhostí, velikostí, technologií, materiálů a značek, rozhodli se odborníci na léčbu pohybového aparátu z Lázní Velichovky prověřit produkty známých značek pětiměsíčním zátěžovým testem. Zástupci zahraničních výrobců byly společnosti Dormeo a Per Dormire, renomované české značky reprezentovaly D.P.V., Gumotex, Slumberland a Tropico. A právě matrace Calipo posledně jmenovaného výrobce se umístila na první příčce díky nejlepšímu poměru užitné hodnoty a ceny. Kvůli vyšší ceně se až na druhé příčce umístila matrace Color Visco značky Slumberland, která však v nabízeném pohodlí ještě o něco předčila vítěze testu.  Hodnotitelé ocenili především sedmizónové anatomické provedení s 3D profilací a masážním vzorem nabízející skutečně luxusní odpočinek. Na třetím místě pak skončila matrace od společnosti Gumotex. První místa žebříčku tak jednoznačně obsadily české značky.

Výběr matrací k testování
Všechny matrace byly testovány na klasickém, běžně dostupném a v ubytovacích zařízeních velmi hojně zastoupeném laťkovém roštu. „Do testování jsme vybrali celkem šest matrací, které jsme zvolili na základě sedmi předem stanovených kritérií. Potom jsme pořízené matrace dali na pokoje a průběžně získávali vyjádření lázeňských hostů, přičemž jsme brali v úvahu především jejich tělesnou konstituci a obtíže. Po pěti měsících došlo k závěrečnému vyhodnocení a vyzkoušení matrací vedením lázní,“ popisuje průběh testu MUDr. Marián Harničár, primář Lázní Velichovky.

Do testu byly vybrány následující matrace:

Značka/ Matrace                                Výroba            

D.P.V./ Rana                          Česká republika        
Dormeo / Memory 4+10          Itálie            
Gumotex/ Athena Hard           Česká republika        
Per Dormire/ New Memory       Itálie            
Slumberland / Color Visco      Česká republika        
Tropico/ Calipo                      Česká republika        


Srovnání podle informací na internetu
Před samotným testováním byly matrace srovnány na základě informací poskytnutých výrobci a prodejci na internetu, aby mohlo být při závěrečné zkoušce stanoveno, jak se (ne)podařilo naplnit stanovené předpoklady. V úvahu se brala cena, záruka, vybavení paměťovou pěnou, pratelnost potahu, dělitelnost potahu na dvě části – umožňuje používat matraci s jednou půlkou potahu, zatímco se druhá pere a vybavení konstrukční novinkou 3D kombi - lehací plocha obsahuje v několika vrstvách různé pěny, díky čemuž se lépe přizpůsobí uživateli a poskytuje větší komfort spánku. Předběžné hodnocení vyšlo takto:

Značka/ Matrace                   Návrh známky            
Slumberland / Color Visco             1-        
D.P.V./ Rana                               2+        
Tropico/ Calipo                            2+        
Gumotex/ Athena Hard                 2-        
Dormeo / Memory 4+10                3            
Per Dormire/ New Memory            3

Text: Redakce
Foto: furnituredirectuk.net, furnituredirectuk.net, brava.bg, price-meter.eu, hoggfurnishing.com, palmerstores.com

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Ivana, 21. 5. 2013

  Mě se nejvíc zamlouvají

 • Od: Zbyněk F., 28. 7. 2016

  Díky za článek, uvažuji o koupi latexové matrace. Našel jsem tuto stránku s matracemi: http://www.latexovematrace.com/ mate s tim nejaké zkušenosti?

 • Od: Honza, 6. 7. 2013

  Nejlepší jsou podle mě pěnové matrace. Jinak,děkuji za článek, http://www.living.cz/loznice/velky-test-matraci.html

 • Od: Olga, 26. 1. 2014

  Tak se dívám, že moje matrace obstála velmi obstojně :-) Vloni jsem si na http://www.matrace-matex.cz pořizovala matraci Calipo a zpětně musím říct, že to byla dobrá volba. Jednak celý nákup proběhl bez problémů, matraci jsem měla doma do 3 dnů, a jednak se na ní spí výborně, maximálně mi vyhovuje. A to jsem ani netušila, že se umístila tak vysoko v hodnocení... Takže doporučuji.

 • Od: nela, 20. 2. 2015

  dobrý den,koupila jsem si pěnovou matraci Mimma cca za 2.500,--výrobce nevím,koupila jsem jí s postelí-na doporučení výrobce postele -špatná volba, po půl roce se udělal uprostřed důlek,proležela se,záda bolí hrozně-tuto nedoporučuji!

 • Od: Pája, 22. 2. 2015

  Dobrý den, zajímavý a podrobný článek. A co matrace od mabo? nenapíšete i o nich něco? slyšel jsem že jsou hodně kvalitní a vyrábí se tady v česku

 • Od: Kamila, 17. 3. 2015

  Zdravím, mám matraci od firmy mabo doma. Je skvělá, nebolí mě záda, ráno jsem plná energie a je velmi přijemné tuhá. Můžu doporučit, i personál je milí.

 • Od: Milinka, 7. 4. 2015

  Je to tak, vybírání správné matrace je vážně na dlouho dokud nezjistíte kam zajít a kde se můžete opravdu spolehnout na kvalitu. My jsme byli nakonec nejvíc spokojení v obchodě Prospánek s přístupem prodavačů, protože tomu rozuměli a zabývají se zdravým spánkem takže nám pomohli vybrat a jsme s matrací po třech letech stále moc spokojení.

 • Od: Tereza, 13. 10. 2015

  My tedy máme taky pěnovou matraci s paměťovou pěnou. Zakoupili jsme je v prodejně Sleep Centrum. Prodavači jsou zde velmi příjemní a ochotní. Po dvou letech se nám spí krásně. Takže doporučuju :-)

 • Od: Róbert, 17. 10. 2015

  Pamäťová pena? Nezmysel. Nemá pamäť, ani si nič nepamätá. Je to len obchodnícky blud. Skôr je to "lenivá" pena.

 • Od: Jana, 2. 11. 2015

  Na ten název jsme se taky ptali jak to je a v prodejně nám řekli, že jsou tři názvy pro jeden typ pěny (paměťová, líná a visco).

 • Od: Jana, 2. 11. 2015

  Taky jsme se ptali jak to je s tím názvem, že jsme viděli právě i línou pěnu. Bylo nám řečeno, že jsou tři názvy pro jeden typ pěny. (paměťová, líná a visco).

 • Od: Tereza, 26. 12. 2015

  Já spím na matraci značky Curem a můžu jen doporučit http://www.curem.cz/curem-c-4500-11.html nepodceňujte na čem spíte, může se vám to vypomstit :)

 • Od: Tereza, 26. 12. 2015

  Já spím na matraci značky Curem a můžu jen doporučit http://www.curem.cz/curem-c-4500-11.html nepodceňujte na čem spíte, může se vám to vypomstit :)

 • Od: Monika, 15. 1. 2016

  Já paměťovou pěnu mohu doporučit. Já jsem byla ochotná si připlatit a ještě, že jsem tak udělala. Spí se mi opravdu moc dobře :-) mám tuto http://www.sleepcentrum.cz/pametova-pena-matrace/matrace-cabernet/

 • Od: Kamila, 22. 3. 2016

  Dotaz na Monika: Dobrý den, zalíbila se mi matrace, co jste sem dávala. Můžu se zeptat jak je to s dopravou? A jste s ní stále spokojená? Koukala jsem na ni a mají zrovna akci. Děkuji :-)

 • Od: Jitka Konečná, 13. 6. 2016

  Co říkáte na latexové matrace? Tady ve článku o nich mnoho není, ale tady https://www.covybrat.cz/nejlepsi-matrace/ vychází docela dobře. Mám totiž ráda měkčí matraci, ale zase bych chtěla něco co vydrží, tak se ráda zeptám na názor někoho kdo už ji má.

 • Od: Sabina, 30. 6. 2016

  My jsme taky testovali když jsme vybírali, chodili sme po prodejnách a testovali co nám nejlíp sedne, spíme teď na matracích Tropico Fox a jsou opravdu skvělé http://www.matracetropico.cz/matrace-fox-28-11-zdarma.html

 • Od: Sabina, 30. 6. 2016

  My jsme taky testovali když jsme vybírali, chodili sme po prodejnách a testovali co nám nejlíp sedne, spíme teď na matracích Tropico Fox a jsou opravdu skvělé http://www.matracetropico.cz/matrace-fox-28-11-zdarma.html

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist